8الهام تقی‌پور گفت‌وگو با دکتر الهام تقی‌پور در شفقنا منتشر شده است. وی پیامدهای روانی ازدواج فرزندخوانده و سرپرست را بسیار پردامنه می‌داند که با گذشت زمان نیز از میان نمی‌رود. پیامدهایی چنان عظیم که برای ممنوعیت چنین ازدواجی کفایت می‌کند.

مسئولان هدف از فرزندخواندگی را مشخص کنند
دکتر الهام تقی‌پور روان‌پزشک در گفت‌وگو با خبرنگار شفقنا زندگی؛ به مهم‌ترین آثار و تبعات روانی ازدواج فرزندخوانده با سرپرست خود اشاره کرد و افزود: ابتدا مسئولان مشخص کنند که هدف از فرزندخواندگی چیست، آیا انگیزه سرپرستی از یک کودک بی‌سرپرست حمایت‌های عاطفی و روحی از آنها است یا این که می‌خواهند از همان ابتدا با انتخاب همسر، آنها را تحت سلطه و تسلط سرپرستان در آورند.

کودکان در کودکی به پدر و مادر نیاز دارند نه همسر آینده
وی در ادامه با تاکید بر اینکه ازدواج فرزنده‌خوانده با سرپرست خود می‌تواند یک فاجعه روانی برای کودکان به وجود آورد، تصریح کرد: کودکان به طور غریزی نیازمند داشتن یک حامی قوی نظیر خانواده هستند و نیاز دارند از عواطف پدر و مادر بهره‌مند شوند، در واقع این بچه‌ها به نوع خود به دلیل نبودن در فضای خانواده و بی‌بهره شدن از عواطف پدر و مادر، از جنبه روان‌شناسی دچار نوعی بحران روحی و روانی هستند، حال اگر بخواهیم این کودکان را به دست افرادی بسپاریم که مشخص نیست واقعا در آینده می‌خواهند نقش همسر برای سرپرستان خود داشته باشند یا نقش فرزند، می‌تواند بیشترین آسیب یا فاجعه روانی را برای این آنها ایجاد کند.

خودکشی، مهم‌ترین نتیجه فرهنگ‌سازی ازدواج فرزندخوانده با سرپرست خود
این روان‌پزشک خودکشی، افسردگی و پوچ‌گرایی را از مهم‌ترین عوارض روانی ازدواج فرزندخوانده با سرپرست خود عنوان کرد و افزود: متاسفانه در حالت طبیعی کودکان بی‌سرپرست با مشکلات روحی و روانی بیشتری درگیر هستند. در این صورت اگر تصویب این قانون نهایی شود، این افراد در بزرگسالی دچار انواع بیماری‌های روانی نظیرسرخوردگی، اختلالات شخصیتی، پوچی‌گرایی، افسردگی، پایین بودن اعتماد به نفس، وقوع انواع خشونت های جسمی و جنسی، پرخاشگر شده و چون احساس می‌کنند هیچ پشتیبان و حامی در زندگی ندارند، در بسیاری از مواقع ممکن است دست به خودکشی بزنند.

نداشتن اراده و استقلال از دیگر عوارض روانی ازدواج فرزندخوانده
دکتر تقی‌پورهمچنین نداشتن اراده و استقلال را از دیگرعوارض روانی ازدواج فرزندخوانده با سرپرست خود دانست و گفت: با توجه به این که کودکان در پذیرفتن سرپرستی یک خانواده و همچنین ازدواج با آنها در آینده، در اکثر اوقات اراده آنها نادیده گرفته می‌شود بنابراین هر چه کودکان از سنین بچگی خود فاصله بگیرند و به واقعیت نزدیک‌تر شود به همان میزان احساس از دست رفتن استقلال، کالا بودن، بی‌انگیزگی و ناامیدی به آنها دست می‌دهد.

بحران روحی ناشی از این ازدواج غیر قابل جبران است
به گفته این روان‌پزشک، در صورتی که این قانون واقعا مطرح و اجرایی شود انگیزه بسیاری از خانواده‌ها از فرزندخواندگی پنهان می‌ماند. در واقع تاکنون والدین همواره با انگیزه فرزندداری و سرپرستی، و کودکان نیز با انگیزه بهره‌مندی ازخانواده، اقدام به پذیرش فرزندخوانده می‌نمودند. اما با فرهنگ‌سازی در مورد امکان ازدواج آنها، انگیزه‌های این افراد از سرپرستی این بچه‌ها پنهان می‌ماند و کودکان واقعا تصور می‌کنند صاحب پدر و مادر واقعی شدند حال اگر این افراد بعد از مدتی تصور کنند که باید با سرپرست خودشان ازدواج کنند، دچار یک فاجعه و بحران روحی غیرقابل جبران می‌شوند.

خانواده‌ها هم از تبعات ازدواج فرزندخوانده با سرپرست خود بی‌نصیب نمی‌مانند
وی در ادامه با بیان اینکه ازدواج فرزندخوانده با سرپرست خود علاوه بر وارد کردن بحران بر بچه‌ها، خانواده‌ها را نیز با چالش و بحران مواجعه می‌کند، یادآور شد: البته نباید تصور کنیم با فرهنگ‌سازی این ازدواج تنها کودکان آسیب می‌بینند، در واقع یکی از والدین یعنی پدر یا مادر هم ممکن است دچار این دغدغه و نگرانی شوند که امکان این که فرزندخوانده در آینده به همسر همسر خود تبدیل شود همواره وجود دارد و در این صورت نوعی بدبینی بین زن یا شوهر ایجاد می شود که حتی ممکن است زندگی آنها را دچار نوعی مخاطره یا حتی به طلاق بکشاند.

آسیب‌پذیری کودکان دختر بیشتر از پسر است
دکتر تقی‌پور در ادامه تاکید کرد: البته در ازدواج فرزندخوانده با سرپرست خود، دختربچه‌ها در مقایسه با پسران بیشترین آسیب روحی و روانی را می‌بییند و امکان قربانی شدن آنها بیشتر از پسران است.

مسئولان در تصمیم‌گیری‌های خود دقت کنند
این روان‌پزشک در پایان تاکید کرد: امیدوارم مسئولان در تصمیم‌گیری در خصوص موضوع‌های مهم اجتماعی و خانوادگی، مسائل شرعی و دینی را در کنار ملاحظات عرفی و فرهنگی قرار بدهند تا نتیجه آن کمترین آسیب اجتماعی و خانواندگی را داشته باشد نه این که مشکلات را افزایش دهند.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!