17
محمدتقی فاضل میبدی
عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم
دیدگاه وی در خصوص قانون فرزندخواندگی در ایلنا منتشر شده است.

عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم با ازدواج سرپرست با فرزندخوانده مخالف است و براین اعتقاد است که قانونی کردن ازدواج با فرزند خوانده بی‌مورد است. حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی فاضل میبدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا می‌گوید که در اسلام آیه‌ای وجود ندارد که تصریح کرده باشد که ازدواج با فرزندخوانده حلال است. او با بیان اینکه خداوند در سوره احزاب فرموده است که؛ «فرزندخوانده‌ها، فرزندان حقیقی نیستند»، می‌گوید: آنچه در قرآن کریم آمده به معنای آن نیست که می‌شود با فرزندخوانده ازدواج کرد.

حجت الاسلام و المسلمین فاضل میبدی بر این اعتقاد است که فرزندی که در خانواده رشد می‌کند و بزرگ می‌شود درست است که وارث انسان نیست اما تفاوتی با بچه واقعی ندارد و ازدواج با او درست نیست. او توضیح می‌دهد که دختر و پسری که به عنوان فرزندخوانده پذیرفته می‌شوند، سرپرست‌های خود را پدر و مادر واقعی می‌داند و اصلا مساله ازدواج در چنین رابطه‌ای منتفی است زیرا اثرات روحی و روانی فراوانی برای کودک ایجاد می‌کند.

این عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم با ابراز تعجب از اینکه چرا مساله ازدواج با فرزند خوانده در مجلس مطرح شده است، می‌گوید: بعید می‌دانم اصلا کسی به ازدواج با فرزندخوانده فکر کند و این قانون، قانون لغو و بسیار بی‌موردی است. او بعید می‌داند اصلا کسی تمایلی به چنین ازدواجی داشته باشد و داوطلبی برای این ازدواج‌ها وجود داشته باشد ولی بر این اعتقاد است که حتی اگر داوطلبی هم باشد نباید قانون به او اجازه چنین کاری را بدهد چون آثار روحی و روانی بسیاری را به دنبال خواهد داشت.

حجت الاسلام والمسلمین فاضل میبدی با بیان اینکه شاید دلیل اینکه اسلام اجازه ازدواج با فرزند رضایی را نمی‌دهد؛ همین اثرات روحی و روانی باشد، می‌گوید: وقتی فرزندی در خانه کسی بزرگ شود و به فرزندی پذیرفته می‌شود تفاوتی با فرزند رضاعی ندارد و فقط تفاوت مساله شیر مادر است.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!