makarem

آیت‌الله مکارم شیرازی در استفتایی که از وی شده است، ازدواج با فرزندخوانده را شرعا جایز ندانسته است.  در پی حساس شدن جامعه به تصویب امکان ازدواج سرپرست و فرزندخوانده در خصوص این موضوع از ایشان استفتا شده است. متن استفتا و فتوای ایشان در ادامه آمده است.

اخیرا در جراید مباحثی در مورد ازدواج سرپرست با فرزند خوانده مطرح شده است؛ مستدعی است نظر شریفتان را در مورد حکم شرعی این ازدواج مرقوم فرمایید؟

با توجه به این که این ازدواج باید شرعا به مصلحت فرزند خوانده باشد و به اصطلاح فقها، غبطه او رعایت شود و این کار غالبا به مصلحت فرزند خوانده نیست و راه را برای سوء استفاده پدر خوانده باز می کند از نظر ما شرعا جایز نیست.
 لازم به ذکر است که تبصره ماده ۲۷ قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست ازدواج سرپرست با فرزندخوانده با اجازه دادگاه مجاز می‌داند. مطابق این تبصره مادرخوانده نیز می‌تواند با پسرخوانده‌ی خود ازدواج کند اما این تبصره بیشتر به جواز ازدواج پدرخوانده و دخترخوانده تفسیر شده است و فتوای آیت‌الله مکارم شیرازی نیز بر همین مبنا ارایه شده است.
فتوای آیت‌الله مکارم شیرازی از آن جهت اهمیت دارد که ایشان در سال گذشته نسبت به درج نام فرزندخوانده در شناسنامه والدین فرزندپذیر اعتراض کرده بود و آن را باعث اختلاط انساب می‌دانستند. از نظر وی فرزندخوانده حکم فرزند زیستی را نداشته و باید در این خصوص احتیاط شود. با توجه به این پیش‌زمینه چنین فتوایی از سوی آیت‌الله مکارم شیرازی حاکی از موثر بودن اعتراض گسترده‌ی جامعه مدنی است. استدلال آیت‌الله مکارم شیرازی در بسیاری از اعتراض‌ها تکرار شده است. منتقدان بر آسیب‌های روانی و اجتماعی  ازدواج سرپرست و فرزندخوانده تاکید داشته و به همین دلیل خواهان ممنوعیت آن بودند.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

۱ پاسخ

  • وحید پیریا یی۱۱ آذر, ۱۳۹۲ در ۱۱:۲۰ ب.ظ

    با سلام به نظر من هم ازدواج با فرزندخوانده به غیر ازشرع مقدس اسلام از نظر اخلاقی هم مورد قبول نیست.

    پاسخ دادن

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!