IMG_4981عکس از نیلوفر تیموری

کمیته زنان و کودکان کانون وکلای دادگستری در روز ۱۲ آذرماه  نشستی با عنوان امنیت روانی فرزندخوانده‌ در خانواده برگزار کرد. متاسفانه سخنران‌های نشست بارها از تعبیر «فرزند طبیعی» در مقابل فرزندخوانده استفاده می‌کردند. در حالی که واژه‌ی مناسب‌تر «فرزند زیستی» است چرا که همه فرزندها طبیعی هستند. در این نشست بیشترین توجه به تبصره ماده ۲۶ قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست پرداخته شد و تنها در آخر به الزام درج وضعیت فرزندخواندگی در شناسنامه والدین و فرزندخوانده اشاره شد. گزارش کامل این نشست را در پایگاه تحلیلی خبری خانواده و زنان بخوانید.

 tarvij.88.8.30o
دولت‌آبادی قانون با ایجاد یک حق رفتاری در رابطه خانواده فرزندپذیر اختلال ایجاد می‌کند.

31
ولی‌مراد برگزاری نشست و صحبت دردها را دوا نمی‌کند، درد با حذف این تبصره دوا می‌شود.

۸۴۳_۷۶۶
قاسم‌پور مرکز امور زنان به دنبال حذف این تبصره از قانون است.

دکتر شیوا دولت‌آبادی، مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان، با بیان این که به دلیل پنهان‌کاری خانواده‌ها امکان پژوهش در خصوص روان‌شناسی کودکان فرزندخوانده وجود ندارد. در حالی که چنین تحقیقات در دنیا بیش از ۶۰ سال سابقه دارد. این مطالعات نشان می‌دهند که محروم شدن فرزند از مادر زیستی خود به وی لطمه می‌زند و اگر این جدایی پس از شش ماهگی باشد، ضربه عاطفی این جدایی بسیار بیشتر است. از سوی دیگر خانواده‌های فرزندپذیر نگران رابطه عاطفی خود با فرزندشان هستند و همین امر می‌تواند رابطه آنها را مخدوش کند. آنها نگران افشای این راز یا پیامدهای گفتن موضوع فرزندخواندگی به فرزندشان هستند. از نظر خانم دولت‌آبادی این مشکلات در شرایط ایده‌آل که قوانینی چون امکان ازدواج با فرزندخوانده وجود ندارد، دشواری‌های زیادی برای خانواده‌های فرزندپذیر ایجاد می‌کند. در چنین شرایطی قانون با ایجاد یک حق رفتاری در رابطه خانواده فرزندپذیر اختلال ایجاد می‌کند و سلامت روانی فرزندخوانده و خانواده فرزندپذیر را به خطر می‌اندازد.

در ادامه خانم توران ولی‌مراد، دبیرکل ائتلاف اسلامی زنان، از بی‌توجهی قانون‌گذاران به نظرهای کارشناسی انتقاد کرد و گفت این بی‌توجهی تنها در این قانون نیست و در مسیر قانون‌گذاری کارشناسی جایی ندارد. وی در ادامه به تضاد ازدواج با فرزندخوانده از منظر عرف و اسلام پرداخت و ازدواج با طفل در دوران حضانت را مصداق بارز خشونت جنسی و عاطفی دانست. مشکل قبل از درخواست ازدواج با فرزندخوانده آغاز می‌شود، زمانی که تغییر و تحول در ذهن فرد شکل گرفته است و مصیبتی که نباید اتفاق افتاده است. وی در ادامه عنوان داشت با این که همه با این تبصره مخالفت می‌کنند اما کاری انجام نمی‌شود. جامعه حرف نمی‌خواهد، اقدام عملی می‌خواهد. خواست من این است که مسئولان بگویند چه کار دارند می‌کنند. ما منتظر اقدام عملی هستیم. برگزاری نشست و صحبت دردها را دوا نمی‌کند، درد با حذف این تبصره دوا می‌شود.

در پایان خانم مرضیه قاسم‌پور، از امور زنان و خانواده با بیان این که در بیشتر کشورها نهاد فرزندخواندگی به رسمیت شناخته شده است، بیان داشت که با وجود عدم پذیرش نهاد فرزندخواندگی در فقه، مکانیسم حقوقی مناسبی در قانون مصوب ۱۳۵۳ برای حمایت از کودکان بی‌سرپرست ایجاد شده است که حاصل خوبی هم داشته است. در آن زمان قانون‌گذار زیرکانه از وارد شدن به مسایل مشکل‌سازی چون ازدواج با فرزندخوانده خودداری کرد. وی با برشمردن نکات مثبت قانون جدید فرزندخواندگی از عدم حضور کارشناس‌ها در فرایند تصویب قانون انتقاد کرد و عنوان کرد که حتی با خذف این تبصره همچنان ریشه مشکل وجود دارد و با بی‌توجهی به عرف و نظر کارشناسان شاهد بروز مشکلات تازه‌ای از این دست خواهیم بود. خانم قاسم‌پور گفت روابط پدر و مادر و فرزند در خانواده زیستی با روابط پدرخوانده و مادرخوانده و فرزندخوانده تفاوتی ندارد. حتی اگر بعد از ده سال هیچ ازدواجی بین سرپرست و فرزندخوانده رخ ندهد، اثرات منفی روانی خود را گذاشته است و خواهد گذاشت. سلب امنیت روانی یکی از این پیامدهاست. وی در ادامه عنوان داشت مرکز امور زنان و خانواده کارگروهی حقوقی برای این موضوع تشکیل داده است و به دنبال طرح یا لایحه‌ای دوفوریتی است تا این تبصره را از قانون حذف کند.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!