8778خانواده‌های فرزندپذیر خیلی کم از تجربه‌ها و حس‌هاشون می‌نویسند. وقتی روایتی هست، راوی آن قدر پنهان است که جز چند تا حرف کلی و کلیشه‌ای چیزی نمی‌شنوی. حالا اگر به دنبال روایتِ داغ ِ داغ باشیم که در کوران فرزندپذیری گفته شود، دیگر چیزی دست‌مان را نمی‌گیرد. اما یک استثنا هست و آن روایت روزبه دانشور است. روزبه و الهام پس از ۵ سال تصمیم می‌گیرند که کودکی را به فرزندی بگیرند. این موضوع هم خودش حدود ۵ سال طول می‌کشه. روزبه در چند نوشته از کودک منهای پنج سالش و این که چه دغدغه‌هایی را برایش ایجاد کرده است، نوشته است.

در فرزندخواندگی: گلی به جمال شامپانزه‌ها، عکس و نوشته‌ای درباره‌ی شامپانزه‌ها که کودکان بدون رابطه‌ی بیولوژیک را نگهداری می‌کنند، بهانه‌ای می‌شود که از عدم پذیرش موضوع ساده فرزندخواندگی در جامعه گله بشود. «گاهی که من و الهام به کسی می‌گیم به این فکر می‌کنیم که بچه‌ای رو به فرزندی بگیریم، طرف چنان به هم می‌ریزه و چنان وحشت می‌کنه انگار که …» «در یک مورد هم که در مورد فرزندخواندگی از چین گفتیم، طرف اصرار داشت که این کار اشتباهه، چون به هر حال اون بچه یک کمونیسته و این مساله رو هیچ کاری‌اش نمی‌شه کرد.»

دختری در راه داریم، ۴۲ پرسشی را که روزبه و الهام با تصمیم فرزندپذیری با آنها مواجه شدند، پاسخ می‌دهد. اما واقعن به این پرسش که به هر حال اون بچه یک کمونیسته، چه پاسخی می‌شود داد. اگر بچه‌ای که به فرزندی گرفته‌اید و فرزند بیولوژیک شما در آتش‌سوزی گیر افتاده باشند، کدام را نجات می‌دهید. این از آن سوال‌هاست که نمی‌دانی سرت را به کدام دیوار بکوبی.

روند فرزند گرفن در پیچ و خم می‌افتد. خیال‌بافی از دوران انتظاری می‌گوید که چند سال است و نه چند ماه. چیزی هم تغییر نمی‌کند. همه چیز کند پیش می‌رود. تنها می‌تواند مبدا دخترت را از چین به بلغارستان تغییر بدهی. دشواری دیگری هم هست، هفت خوان تایید صلاحیت. اما از استادی که چهارمین بچه‌اش هم در راهه، بلکه هم بعدتر پنجمی اصلن نمی‌پرسند تو صلاحیت بزرگ کردنش را داری یا نه. حتی از او گواهی عدم سو پیشینه هم نمی‌خواهند. به نطر می‌رسد که هنوز اتفاقی نیفتاده است، چند ورقه امضا شده‌اند و نه به بار است و نه به دار. اما برای محافظت از خودمان و دختر ناموجودمان به تکاپو می‌افتیم. تغییر در راه است.

روزبه و الهام در نیویورک زندگی می‌کنند. روایت‌های بالا از سال ۲۰۱۱ تا اواسط ۲۰۱۲ است.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!