766پیش از آن که در مسیر فرزندپذیری گام بگذارید، شرایطی را که باید داشته باشید، در اینجا مرور کنید. اگر شرایط فرزندپذیری را دارید و دیگر عزم خود را جزم کرده‌اید می‌توانید کار را شروع کنید.

درخواست سرپرستی یک کودک

برای شروع باید درخواستی کتبی خطاب به رییس اداره‌ی بهزیستی شهرستان محل سکونت خودتان بنویسید. این درخواست باید از طرف زن و شوهر به طور مشترک تنظیم شود. در این نامه باید به زمان ازدواج، سن و شغل خودتان اشاره کنید. در نامه باید تصریح کنید که «تمایل به سرپرستی یک کودک (دختر یا پسر) در گروه سنی …» دارید. در پایان نیز، آدرس محل سکونت و شماره‌های تماس خود را عنوان می‌کنید.

در درخواست خود می‌توانید بگویید فرزندی که می‌خواهید دختر یا پسر باشد یا جنسیت وی را تعیین نکنید. گروه سنی را هم می‌توانید مشخص کنید. مثلن بگویید «گروه سنی زیر یک سال» یا هر گروه سنی دیگری که می‌خواهید. بیش از ۶۵ درصد افراد درخواست سرپرستی دختران ر دارند، و بیش از ۹۵ درصد افراد نیز خواهان کودکان زیر یک سال هستند. چنین گرایشی در بین فرزندپذیران در عمل باعث طولانی شدن دوره‌ی انتظار افراد می‌شود و کودکان بالای یک سال نیز، شانس زندگی در خانواده را از دست می‌دهند.

بررسی اولیه صلاحیت فرزندپذیری

پس از تنظیم درخواست و ارایه آن به اداره بهزیستی محل سکونت، این درخواست به معاونت اجتماعی اداره بهزیستی شهرستان ارجاع می‌شود. مصاحبه اولیه با شما انجام می‌شود تا از وجود صلاحیت‌ها در شما اطمینان حاصل شود. تشخیص نهایی صلاحیت بر عهده دستگاه قضایی است و مصاحبه بهزیستی و احتمالن بازدید از محل سکونت، به منظور بررسی‌های اولیه و معرفی به دادگاه برای رای مبنی بر صلاحیت‌های قانونی خانواده‌ی فرزندپذیر است.

مراجعه به دادگاه و تایید نهایی صلاحیت فرزندپذیری

پس از ارایه نامه معرفی بهزیستی به دادسرا، شعبه رسیدگی به درخواست فرزندپذیری شما تعیین و به آنجا معرفی می‌شوید. وقت رسیدگی تعیین می‌شود و قاضی شعبه با بررسی مستندات رای خود را مبنی بر صلاحیت‌های قانونی خانواده‌ی فرزندپذیر صادر می‌کند. به طور معمول، رای دادگاه حاکی از صلاحیت داشتن است، چرا که افراد فاقد صلاحیت در همان مرحله بررسی اولیه صلاحیت در اداره بهزیستی، به دادگاه معرفی نمی‌شوند. در دادگاه باید عقدنامه، گواهی عدم سوپیشینه و همچنین گواهی عدم امکان باروری را از پزشک زنان ارایه بدهید. این گواهی را می‌توانید از پزشک زنان خود بگیرید. بسته به مورد ممکن است مدارک دیگری مثل سند مالکیت منزل یا مستنداتی که نشان از توان مالی کافی برای سرپرستی یک کودک داشته باشد، از شما خواسته شود.

مشاوره و بازدید مددکاری

پس از صدور حکم دادگاه مبنی بر داشتن شرایط فرزندپذیری پرونده شما به کمیته فرزندپذیری ارجاع می‌شود. در اداره بهزیستی به شما در خصوص فرزندپذیری و مسایل مرتبط با آن به شما مشاوره می‌دهند. مددکاران بهزیستی از محل زندگی شما بازدید می‌کنند و با شما گفتگو می‌کنند. نتایج این بررسی‌ها به کمیته فرزندخواندگی ارایه می‌شود و شما نیز به این کمیته دعوت می‌شوید. درخواست شما با توجه به ارزیابی‌های صورت گرفته در هنگام بازدیدمددکاری و شرایط شما، امتیاز می‌گیرد. هر چه امتیاز شما بیشتر باشد، در صف فرزندپذیران جلوتر خواهید بود. توجه داشته باشید که تعداد خانواده‌های فرزندپذیر، ۷ برابر تعداد کودکانی است که شرایط فرزندخواندگی دارند. امتیاز شما به عوامل متعددی بستگی دارد، از مهم‌ترین آنها می‌توان به نظر کارشناس در هنگام مصاحبه و اطمینان از آشنایی شما با مشکلات فرزندپذیری، نگرش و انگیزه‌ی شما از فرزندپذیری، توان مالی، سطح تحصیلات، منزلت اجتماعی  اشاره کرد.

گرفتن فرزند و سرپرستی موقت

پس از مدتی به شما کودکی معرفی می‌کنند. امتیاز شما و وجود کودکی با شرایطی که شما خواسته‌اید به فرزندی بپذیرید، دوره‌ی انتظار را کوتاه یا طولانی می‌کند. شما کودک را می‌بینید، بعضی وقت‌ها شما با آن کودک ارتباط برقرار نمی‌کنید و ممکن است بگویید صبر می‌کنید تا کودک دیگری را به فرزندی بپذیرید. باید برای گرفتن فرزند آمادگی ذهنی لازم را داشته باشید. برخی بیماری‌ها غربال‌گری می‌شوند و وجود آنها در کودکان بررسی می‌شود. با این حال می‌توانید کودک ار نزد پزشک معتمد خود ببرید تا او را معاینه کند. از شما خواسته می‌شود که یک‌سوم اموال خود را به کودک صلح کنید یا خود را به نفع کودک بیمه عمر نمایید. این امر همیشگی نیست، ممکن است هر دو را از شما بخواهند و یا یکی را و حتی هیچ کدام را از شما نخواهند. یا به نوعی دیگر بخواهند آینده کودکی را که به شما سپرده می شود، تضمین کنید. وقتی کودک به شما سپرده شد، مدارک لازم تهیه، به دادگاه معرفی می‌شوید و حکم سرپرستی موقت برای شما صادر می‌شود. صلح اموال، بیمه عمر یا هر نوع تضمین مالی دیگر در دادگاه طرح و مستندات آن تهیه می‌‌شود. همراه با حکم سرپرستی موقت، شما ه ثبت احوال معرفی می‌شوید تا برای کودک شناسنامه‌ای به نام خودتان بگیرید.

سرپرستی دایم

دوره سرپرستی موقت ۶ ماه است. در این مدت گاهی مددکار بهزیستی به شما سر می‌زند تا از وجود شرایط مناسب زندگی کودک مطمئن شود. در این مدت، تنها اجازه‌ی گرفتن گذرنامه و خروج وی از ایران بدون دریافت مجوز از دادگاه را نخواهید داشت. پس از شش ماه، اداره بهزیستی گزارشی از دوره‌ی سرپرستی موقت کودک تهیه می‌کند و شما را به دادگاه ارجاع می‌دهد تا حکم سرپرستی دایم شما را صادر کند.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

۱۵۵ پاسخ

 • الهام۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۲ در ۳:۳۰ ق.ظ

  سلام. با تشکر از این همه اطلاعات مهم و جالب.
  میشه تخمین زمانی بقیه مراحل هم بگین. مثلا از مرحله تقاضا تا سرپرستی موقت حدودا چقدر زمان میبرد. همین طور آیا لازم هست که پدر مادر در فاصله تقاضا تا سرپرستی موقت خارج ایران باشند و فقط در طول ۶ ماه لازم در ایران باشند؟ یه قسمتی هم گفته بودید که اگر کمتر از ۵ سال ازدواج کرده باشین نیاز به گواهی پزشک است ولی اینجا طوری نوشتین که انگار به هر حال لازم است. میشه واضح تر بگین؟ خیلی خیلی تشکر.

  پاسخ
  • مدير سايت۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۲ در ۷:۴۹ ق.ظ

   پاسخ به 2 پرسش شما – فرزندپذيري افراد ساكن خارج از ايران و مدت زمان انتظار – به نوشته‌اي مستقل نياز دارد. به زودي در نوشته‌ي جداگانه‌اي به اين پرسش‌ها پاسخ خواهم داد. اما در خصوص گواهي پزشك مبني بر ناباروري، چه 5 سال و چه كمتر از ازدواج گذشته باشد، لازم است. اما گواهي‌ها تفاوت دارد.
   وقتي پنج سال و بيشتر از زمان ازدواج رسمي (همان كه به عقد موسوم است) گذشته باشد، گواهي پزشك متخصص زنان كه ناباروري زن يا مرد را با شرح مراحل درمان بگويد، كفايت مي‌كند. دادگاه و بهزيستي همين را سند مي‌گيرند. اما وقتي كمتر از 5 سال از ازدواج گذشته باشد، بايد گواهي نشان بدهد كه مرد يا زن به هيچ وجه امكان باروري ندارند. مثلن مرد صفر اسپرم است يا زن فاقد رحم است يا علل ديگري كه امكان باروري به دلايلي پزشكي به هيچ وجه وجود ندارد. در اين حالت ممكن است، به تشخيص قاضي به پزشكي قانوني ارجاع داده شويد.

   پاسخ
  • مدير سايت۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۲ در ۳:۱۵ ب.ظ

   من اين طور فهميدم كه پرسشت اين است كه آيا فردي ساكن خارج از ايران مي‌تواند كودكي را به فرزندي بگيرد يا خير؟ پاسخ را اينجا نوشته‌ام.

   پاسخ
   • فرنوش خان محمدى۲۷ بهمن, ۱۳۹۴ در ۲:۱۴ ق.ظ

    با سلام و خسته نباشید از اطلاعات واضح و مفیدتون
    من و همسر و پسر ١٠ ساله ام در نروژ زندگى میکنیم و ارزوى داشتن فرزند دیگری داریم ( من توانایى باردار شدن مجدد را به صورت طبیعىى ندارم) ایا با داشتن أقامت در خارج از کشور کودکى به ما تعلق میگیرد؟ (من با ملاقاتى که در سفارت ایران داشتم سؤالم را مطرح کردم و ایشان فرمودند که مشکلى اقامتى براى فرزند خواندگى نداریم

    پاسخ
    • مدير سايت۲۷ بهمن, ۱۳۹۴ در ۱:۳۹ ب.ظ

     فرزندپذیری برای ایرانیان مقیم خارج از کشور، طبق قانون امکان‌پذیر است اما رویه‌های اجرایی آن مبهم است. برخی نکات در خصوص این موضوع در «خارج از ایرانی و می‌خواهی کودکی فرزندت باشد» و کامنت‌های آن آمده است.

     پاسخ
 • الهام۱۰ اردیبهشت, ۱۳۹۲ در ۴:۲۰ ب.ظ

  سلام
  خیلی خیلی ممنونم از جواب سوالات. پست بعدی شما هم خیلی واضح و خوب آخرین آپدیت ها رو داد. مرسی واقعا.

  پاسخ
 • مهدی۲۰ آذر, ۱۳۹۲ در ۱:۲۳ ب.ظ

  با سلام
  آیا امکان قبول سرپرستی فرزند خوانده برای زوجینی که دارای فرزند هستند، وجود ندارد یا در صورت احراز سایر شرایط امکان پذیر است؟

  لطفا در صورت امکان، یک کپی از پاسخ را به ایمیل بنده ارسال فرماید

  پاسخ
  • مدير سايت۲۰ آذر, ۱۳۹۲ در ۱:۵۴ ب.ظ

   با قانون جدید که در مهرماه ابلاغ شده است، علاوه بر زن و شوهر بدون فرزند دو گروه دیگر هم می‌توانند فرزند بگیرند. زنان بدون شوهر (برای کودک دختر) و زن و شوهر دارای فرزند. اما با توجه به تعیین اولویت به ترتیب زن و شوهر بدون فرزند – زن بدون شوهر و زن و شوهر دارای فرزند، زن و مردی که فرزند دارند در اولویت سوم قرار می‌گیرند.
   درخواست فرزندخواندگی زن و شوهرهای بدون فرزند ۷ برابر تعداد کودکانی است که می‌توان سرپرستی آنها را واگذار کرد. بنابراین از نظر آماری نوبت به اولویت سوم نمی‌رسد. اما همچنان امید هست. بسیاری از زن و شوهرهای بدون فرزند خواهان کودکانی زیر ۱ سال و حداکثر زیر ۲ سال هستند. به این ترتیب اگر زن و شوهر دارای فرزند برای کودکی که ۴ سال یا بیشتر دارد درخواست سرپرستی بدهند، احتمال این که بتوانند کودکی را به فرزندی بگیرند بالاست.
   اگر همچنان ابهامی در این خصوص داشتید، همین جا مطرح کنید.

   پاسخ
 • اعظم۲۳ آذر, ۱۳۹۲ در ۸:۲۷ ق.ظ

  سلام
  اين كه فرموديد براي خانواده هاي داراي فرزند هم امكان گرفتن فرزند هست آيا بصورت فرزند خوانده يا مثل قبل خانواده امين؟
  و اينكه آيا بحثي با عنوان ضرورت به نام زدن بخشي از دارايي والدين به نام فرزند خوانده وجود دارد؟

  پاسخ
  • مدير سايت۲۳ آذر, ۱۳۹۲ در ۱:۳۲ ب.ظ

   قانون جدید اجازه می‌دهد که خانواده‌های دارای فرزند نیز تقاضای سرپرستی کودکی را بکنند. این که سرپرستی دایم (فرزندخوانده) یا سرپرستی موقت (امین موقت) کودک واگذار شود به شرایط کودک بستگی دارد. کودکان بدون سرپرست امکان فرزندخوانده شدن را دارند و کودکان بدسرپرست به صورت امین موقت در خانواده‌ها زندگی می‌کنند.
   در خصوص مسایل موضوع دوم – مسایل مالی – دو ماده قانون جدید درباره‌ی آن است. تملیک یا صلح بخشی از اموال به نام فرزندخوانده و یا روش دیگری که قاضی صلاح بداند. این موضوع برای جایگزین مناسب برای ارث است. و دیگر خریدن بیمه عمر به نفع کودک برای اطمینان از امنیت مالی فرزندخوانده در صورت مرگ احتمالی سرپرست. البته تبصره‌های این دو ماده به قاضی اجازه می‌دهد در صورت صلاحدید از آنها صرف‌نظر کند. اما رویه کلی این است که فرد باید بخشی از اموال خود را به کودک صلح کند تا مشکل ارث این کودکان حل شود.
   این موضوع فقط برای سرپرستی دایم است و در خصوص سرپرستی موقت نیست.

   پاسخ
 • کیوان۲۷ آذر, ۱۳۹۲ در ۳:۲۰ ق.ظ

  چگونه می توان کودکان یا حتی نوجوانان را به سرپرستی گرفت؟ آیا همان مراتب و تشریفات وجود دارد؟ این طور که از سایت بر می آید، کمتر برای سرپرستی این بچه ها متقاضی وجود دارد؟

  پاسخ
  • مدير سايت۲۷ آذر, ۱۳۹۲ در ۱۲:۵۳ ب.ظ

   مراحل قانونی و اداری سرپرستی کودکان در هر سنی یکسان است. اما چون تقاضای کمتری برای کودکان با سن بالاتر وجود دارد، دوره انتظار کوتاه‌تر خواهد بود. البته در صورت درخواست سرپرستی موقت (امین موقت) روال اداری متفاوت است اما کوتاه‌تر نیست.

   پاسخ
 • سرمه۱۴ بهمن, ۱۳۹۲ در ۳:۳۰ ق.ظ

  15 ساله که ازدواج کردیم و 1 پسر9ساله داشتیم الان حدود 3/5است که فوت کرده البته پسر من cp بود می خواستم ببینم آیا بهزیستی به ما سرپرستی فرزند خوانده را میدهد ؟
  لطفا راهنمایی کنید ؟

  پاسخ
  • مدير سايت۱۴ بهمن, ۱۳۹۲ در ۱۰:۲۷ ق.ظ

   با توجه به قانون جدید به زوجی که فرزند دارند نیز سرپرستی فرزندخوانده داده می‌شود. اگر شما به دلایلی نتوانید باردار شوید یا این امر با مشکلات جدی همراه باشد، بدون فرزند محسوب می‌شوید. به بهزیستی محل سکونت خود مراجعه کنید و پرونده تشکیل بدهید. البته آنچه گفتم نظر شخصی من است و روال قانونی ممکن است متفاوت باشد. اما به هر حال چنین امکانی وجود دارد.

   پاسخ
 • مهدی۲۶ بهمن, ۱۳۹۲ در ۲:۱۲ ب.ظ

  سلام
  من و همسرم یک پسر 12 ساله داریم و برای فرزندخواندگی یا امین موقت برای یک دختربچه اقدام کردیم و موردی رو هم از یکی از موسسات معرفی کردیم که موافقت نکردند چون سنش حدود 8 یا 9 سال بود ولی گفتند اگر دختری 2 یا سه ساله پیدا بشه موردی ندارد.
  جدیداً متوجه شدم دختری 2 ساله هست که پدر و مادرش متارکه کرده اند و توسط مادربزرگ پدریش نگهداری میشود و پدرش گفته به خاطر بضاعت مالی خود و مادرش امکان نگهداری اونو ندارند و حاضر شده بازای دریافت مبلغی اونو به والدین مناسبی تحویل بده.
  با یک مددکار بهزیستی تماس گرفتم ، گفت که پذیرش بچه بدون موافقت قبلی دادگاه یا بهزیستی جرم هست .
  اگر به مادربزرگش بگم که به بهزیستی تحویلش بده معلوم نیست که بهزیستی به ما تحویلش بده و اگر چیزی نگم بچه در فشار و سختی و عاقبتی نامعلوم بزرگ میشه ، به نظر شما چکار کنم ؟

  پاسخ
  • مدير سايت۲۶ بهمن, ۱۳۹۲ در ۹:۲۸ ب.ظ

   از نظر قانونی امکان امین موقت شدن کودکی ۹ ساله وجود دارد. این که بهزیستی با درخواست شما موافقت نکرده است ممکن است دلایلی دیگر داشته باشد. ر
   در خصوص کودک ۲ ساله‌ای که با مادربزرگش زندگی می‌کند، توجه داشته باشید که خرید و فروش کودک جرم بوده و بین ۶ ماه تا ۱ سال زندان و همچنین جریمه نقدی دارد.
   جدا کردن کودک از مادربزرگش با سپردن وی به بهزیستی – حتی اگر کوتاه‌مدت باشد و در نهایت نیز کودک به شما واگذار شود – ضربه عاطفی بزرگی به او وارد خواهد کرد. در ضمن گرفتن حکم بدسرپرستی بسیار سخت است و با استناد به درآمد پایین پدر چنین حکمی صادر نمی‌شود. متاسفانه در این خصوص نیازمند تغییرات قانونی هستیم تا امکان فرزندپذیری چنین کودکانی ایجاد شود.
   توصیه می‌کنم در صورت امکان به نحوی از نظر مالی به مادربزرگ وی کمک شود تا شرایط زندگی بهتری برای کودک فراهم شود. برای پذیرش امین موقت یک کودک نباید مشکل خاصی وجود داشته باشد و کودکان بسیاری شرایط قانونی لازم را برای امین موقت شدن دارند. مجدد به بهزیستی مراجعه کنید و درخواست امین موقت کنید.

   پاسخ
 • محمدرضا۱ اسفند, ۱۳۹۲ در ۸:۲۲ ق.ظ

  سلام
  داماد و خواهر بنده ده ساله ازدواج کرده اند و صاحب بچه نشده اند. برادر داماد من به تازگی صاحب فرزندی شده که شناسنامه برایش نگرفته اند و می خواد بچه اش را به اونا بده لطفا راهنمایی بفرمایید چطور برای بچه شناسنامه بگیرند

  پاسخ
  • مدير سايت۱ اسفند, ۱۳۹۲ در ۱۱:۵۹ ق.ظ

   هیچ راه قانونی وجود ندارد.

   پاسخ
 • فرزاد۲۶ فروردین, ۱۳۹۳ در ۲:۲۳ ق.ظ

  با سلام
  ای کاش شرایط تحویل یک فرزند زیبا و معصوم راحتر از این حرف هابود که اگر مثل مایی که دو نفرمان زن و شوهر معلم هستیم بعد از 15 سال بتوانیم فرزندی سه ماه یا بیشتر بیاوریم و به فرزند خواندگی بگیریم و زندگی بی حرکت و سرد خود را گرم و با آوردن فرزندی امیدمان به زندگی ژر رونق تر و شیرین تر شود

  پاسخ
  • مدير سايت۲۶ فروردین, ۱۳۹۳ در ۹:۵۶ ق.ظ

   درست است که گرفتن فرزند فرایندی پیچیده و زمان‌بر است اما آن‌قدرها هم سخت نیست که امکانش برای شما نباشد. برای فرزند زیستی هم باید متحمل زمان و سختی شد. اقدام کنید و صبر کنید.
   خواندن این نوشته را هم توصیه می‌کنم تا با مراحلی که باید طی کنید، آشنا بشوید.

   پاسخ
 • mitra۱۸ شهریور, ۱۳۹۳ در ۵:۱۳ ق.ظ

  با سلام
  من و همسرم ۹ سال است ازدواج کردیم و هر چه دوا و درمان کردیم متاسفانه بچه دار نشدیم. همسرم پزشک هستند و در امریکا زندگی می کنیم. متقاضی گرفتن یک یا دو بچه زیر دو سال و اگر نبود زیر ۴ سال هستیم. من تمام مطالب سایت شما را خواندم. چگونه می توانیم تمکن مالی خودمان را ثابت کنیم. اگر مدت دوران موقت ۶ ماهه در منزل مادرم در ایران باشیم بنظر شما کفایت میکند؟ ممنون از پاسخی که می دهید.

  پاسخ
  • مدير سايت۱۸ شهریور, ۱۳۹۳ در ۳:۲۶ ب.ظ

   علاوه بر ۶ ماه دوران موقت، مدتی نیز دوره رسیدگی و انتظار برای واگذاری سرپرستی کودک به شما باید صبر کنید. اگر کودک زیر ۲ سال بخواهید بگیرید، مدت زمان انتظار شما طولانی خواهد بود. اما اگر کودک ۴ ساله بخواهید مدت زمان شما کوتاه‌تر خواهد بود. می‌توانید در منزل مادرتان باشید و آنجا را به عنوان محل اقامت خودتان معرفی کنید. اما در خصوص تمکن مالی نمی‌دانم چگونه است. بهتر است کسی از طرف شما به بهزیستی مراجعه کند و در این باره پرس‌وجو کند.

   پاسخ
 • مینا۱۹ مهر, ۱۳۹۳ در ۷:۰۹ ب.ظ

  من و همسرم بعد از دریافت معرفی نامه از بهزیستی به پزشک قانونی و اداره احراز هویت مراجعه و استعلامات مربوط را اخذ کردیم.حدود ۶ ماه پیش.اخیرا به دادگاه برای معرفی فرزند معرفی شده ایم.اما قاضی استعلامات گذشته را مردود اعلام و درخواست استعلام جدید کرد.در حالیکه طبق قانون جدید بهزیستی می توانست ما را برای عدم سوءپیشینه و ازمایشات پزشکی نیز معرفی کند.به دنبال مستند ات قانونی هستم که بتوانم قاضی را مجاب کنم که استعلامات قبلی را طبق قانون بپذیرد زیرا همسرم الان خارج از کشور می باشد و برنامه های شغلی اش را باید دنبال کند.لطفا راهنمایی کنید.ضمنا وکالت نامه هم دارم.اما می دانید که ازمایشات خونی و انگشت نگاری به حضور خود فرد نیاز دارد.

  پاسخ
  • مدير سايت۱۹ مهر, ۱۳۹۳ در ۱۱:۴۹ ب.ظ

   این موضوع در اختیار قاضی است. اعتبار استعلام‌ها محدود است و قاضی می‌تواند دوباره آنها را درخواست کند.

   پاسخ
 • خانم پیرهادی۸ آبان, ۱۳۹۳ در ۲:۱۰ ق.ظ

  باسام و خسته نباشید.
  خانمی۲۷ساله ام که۴سال پیش ازدواج کردم.همسرم هم۳۰ساله است.
  من بعدازدواج ازکرج به دورود(شهرمحل سکونت همسرم)رفتم.
  ماباهم خوبیم و تنهامشکل مااینه که همسرم بشدت مخالف بچه دارشدنه اماباگرفتن بچه از بهزیستی و … موافقت میکنه!
  وضع مالیمون هم تقریبامتوسطه.مستاجریم وشوهرم شغل آزادداره.میتونیم ازعهده مخارج یک کودک بربیاییم.
  ماهیچ کدوم مشکل باروری نداریم.
  من لیسانس علوم اجتماعی و همسرم دیپلم ردی داره.
  همسرم خدمت سربازی رو نرفته و نمیدونم این موضوع برای گرفتن بچه مهمه یا نه.
  من سابقه کارباکودک رودارم و خیلی دوست دارم یک کودک رو به فرزندخوندگی قبول کنم.
  سنش نهایت سه چهارساله باشه.
  نمیدونم ماشرایط اینوداریم که بریم درخواست بدیم؟
  اصلاموافقت میشه؟
  بایدحتماازشهرخودمون اقدام کنیم؟
  بهزیستی دورودفقط به افرادناباروربچه میده.
  بهزیستی کرج هم گفت اصلابچه نمیدیم !
  پس این سایتهای خوشرنگ و لعاب چیه که میگه کودک بدسرپرست رو به همه میدن در طرح خانواده امین موقت(شبه خانواده)
  من البته دوست ندارم بچه ای روموقتاداشته باشم چون احساسی ام و وابسته اش میشم.فکرکنم بچه روازم بگیرن ازغصه دیوونه میشم!
  نمیخوام بخاطرعقیده عجیب شوهرم غریزه مادریموسرکوب کنم.
  یه بچه میتونه باعث بشه من دیگه شبهاخواب بچه نبینم ودیگه غصه نخورم…
  مطمئنم میتونم خوشبختش کنم.
  ازکجابایداقدام کنم؟
  تروخدابهم جواب بدید.
  تنها غم زندگیم نداشتن بچه است.
  راهنماییم نکنیدکه شوهرم راضی بشه خودمون بیاریم یا بریم مشاوره.
  شوهرم اصلازیربار نمیره.
  حتی اگه بچه ازخودمون هم نباشه من میتونم مادرانه دوستش داشته باشم.
  من بی صبرانه منتظرجواب شماهستم.
  باتشکرفراوان

  پاسخ
  • مدير سايت۹ آبان, ۱۳۹۳ در ۱۲:۲۳ ق.ظ

   باید از بهزیستی محل زندگی خود اقدام کنید. اگر کودکی ۳ تا ۴ ساله را به فرزندی بگیرید، با شما همکاری می‌کنند. کودک بدسرپرست فقط به صورت امین موقت واگذار می‌شود.

   پاسخ
 • خانم پیرهادی۹ آبان, ۱۳۹۳ در ۱۱:۴۲ ب.ظ

  باسلام و خسته نباشید.
  باتشکرازاینکه پاسخ سوالم رادادید.
  کمی امیدوارشدم.
  نداشتن خونه ومستاجربودن ماباعث نمیشه که بهمون بچه ندن؟
  کاش بهزیستی محل زندگی مامثل شماپاسخ درستی به مراجعین میداد.
  متاسفانه من یکی دوبارمراجعه کردم مسئول اتاق فرندخواندگی اولش تحویل گرفت اما وقتی بهش گفتم مشکل باروری نداریم گفت خانم برو وقت ما رو نگیر.اونایی که نازاهستن براشون پرونده تشکیل میدیم.
  اینم ازبهزیستی محل زندگی ما !

  پاسخ
  • مدير سايت۱۰ آبان, ۱۳۹۳ در ۱۰:۲۱ ق.ظ

   بهزیستی محل زندگی ما نیز پاسخ روشنی نمی‌دهد. شما می‌توانید پس از گذشت ۵ سال از ثبت ازدواج‌تان به بهزیستی مراجعه کنید و بگویید ۵ سال است که ازدواج کرده‌اید و بچه‌دار نشده‌اید. معمولن دادگاه از شما گواهی پزشک زنان می‌خواهد که برای ناباروری کارهایی کرده‌اید. این گواهی را تهیه کنید که در آن نوشته باشد دلیل ناباروری شما نامعلوم است. وقتی هم که با این گواهی شما را به پزشک قانونی معرفی می‌کنند، بر اساس همان گواهی نظر می‌دهند. اما اگر پیش از ۵ سال از زمان ازدوج مراجعه کنید، پزشکی قانونی معاینات کامل انجام می‌دهد.
   اگر بخواهید کودکی که به فرزندی بگیرید که کمتر از یک سال داشته باشد، پس از تشکیل پرونده دست‌کم ۲ تا ۳ سال باید منتظر بمانید. اما اگر کودکی ۳ تا ۴ ساله را بخواهید به فرزندی بگیرید، زمان انتظار شما خیلی کوتاه‌تر می‌شود. ز
   هر چند داشتن شرایط مالی مناسب برای سرپرستی کودک لازم است اما این امر به این معنا نیست که حتمن باید خانه داشته باشید. مهم داشتن محل زندگی و درآمد کافی برای نگهداری از کودک در شرایط مناسب است.

   پاسخ
 • خانم پیرهادی۹ آبان, ۱۳۹۳ در ۱۱:۴۵ ب.ظ

  باسلام وخسته نباشیدی مجدد.
  یک خانمی هست که باخانواده شوهرش (خودش وهمسرش و پدر و مادر همسرش )زندگی میکنن ودارای طبقه جدا نیست فقط یک اتاق دراختیاردارن.اونم خیلی دوست داره بچه ای روبه فرندخوندگی قبول کنه.
  آیاشرایطشوقبول میکنن؟

  پاسخ
  • مدير سايت۱۰ آبان, ۱۳۹۳ در ۱۰:۲۳ ق.ظ

   بعید است که به فردی با چنین شرایط سرپرستی کودکی را واگذار کنند. داشتن محل زندگی متناسب باعرف جامعه از شرایط اولیه محسوب می‌شود.

   پاسخ
 • آناهیتا نجفی۱۲ آبان, ۱۳۹۳ در ۱۲:۱۹ ب.ظ

  با سلام

  من ۴۵ سال دارم و مدت ۳ سال و نیم از تاریخ ازدواجم میگذرد همسرم قبلا ازدواج کرده و صاحب فرزند است ولی خودم تا بحال صاحب فرزند نشده ام و به گفته دکتر نیاز به درمان دارم به احتمال زیاد هم امکانپذیر نیست خودم هم تمایلی به این کار ندارم اما دوست دارم سرپرستی کودکی حدود ۲ تا ۳ سال را بعهده بگیرم . آیا شرایطم بگونه ای است که موافقت کنند .
  از پاسخ شما ممنون میشوم .

  پاسخ
  • مدير سايت۱۳ آبان, ۱۳۹۳ در ۷:۱۳ ب.ظ

   امکان گرفتن سرپرستی دایم کودک برای شما کم است اما می‌توانید سرپرستی موقت کودکی را به شکل امین موقت بگیرید. برای راهنمایی به بهزیستی محل زندگی خود مراجعه فرمایید.

   پاسخ
 • نارنیا۲۷ آبان, ۱۳۹۳ در ۱۰:۱۲ ب.ظ

  سلام تورو خدا جونه خدایی که می پرستید جوابه منو تو لاین با ای دی *** ویا وایبر با شماره تماس *** جوابمو بدید ایا زوجی که چهل سال سن دارن و دارای دو فرزند هستند می توانند فرزندی را به سرپرستی بگیرن؟اعتیاد هم داشته و ترک کرده !تورو خدا کمکم کنید

  پاسخ
  • مدير سايت۲۷ آبان, ۱۳۹۳ در ۱۰:۳۰ ب.ظ

   تقریبن غیرممکن است. داشتن دو فرزند شما را در اولویت‌های آخر قرار می‌دهد و با توجه به بیشتر بودن تعداد تقاضاها نسبت به کودکان قابل واگذاری، بعید است که سرپرستی کودکی به شما واگذار شود. موضوع اعتیاد هم با وجود ترک کردن، می‌تواند مانعی جدی باشد.

   پاسخ
 • نارنیا۲۷ آبان, ۱۳۹۳ در ۱۱:۰۳ ب.ظ

  ولی در حاله حاضر شوهر خواهرم مهندس و ترک کرده و وضع مالی خوبی هم دارند و خواهرمم عضو بهزیستی و یه پاش مشکل داره .یعنی هیچ را هی نی؟

  بخشید سرتونم درد اوردم و هی سوال میپرسمT_T

  پاسخ
  • مدير سايت۲۸ آبان, ۱۳۹۳ در ۲:۴۶ ب.ظ

   من تصمیم‌گیرنده نیستم اما بر اساس قانون و رویه‌ی موجود بعید می‌دانم که راهی وجود داشته باشد.

   پاسخ
 • سیمین۹ بهمن, ۱۳۹۳ در ۲:۳۵ ب.ظ

  سلام من ۳۲ سالمه و ۵.۵ ساله که ازدواج کردم .از قبل ازدواج دوست نداشتم خودم بچه دار شم و میخواستم فرزند خونده داشته باشم به مرور زمان هم این قضیه نه تنها از بین نرفت بلکه پررنگ تر شد برام و از قبل ازدواج هم با شوهرم هم نظر بودیم.ساکن تهرانم و از لحاظ مالی متوسطیم و خونه و ماشین داریم و هر دو مهندس و شاغلیم. و با صلح عمری اموال به بچه هم مشکلی نداریم. دوست دارم یه پسر بچه ی ۵ تا ۷ ساله به فرزندخوندگی بگیریم . چطور با اینکه مشکل باروری نداریم این کارو انجام بدیم؟

  پاسخ
 • سیمین۱۳ بهمن, ۱۳۹۳ در ۴:۲۵ ب.ظ

  سلام خواهش میکنم جواب سوالمو بدین فردا می خوام برم بهزیستی شمرون ولی نمی دونم چی باید بگم و چطور شروع کنم که همون اول کار بیرونم نکنن و قانع بشن؟

  پاسخ
  • مدير سايت۱۴ بهمن, ۱۳۹۳ در ۱۲:۰۱ ق.ظ

   بگویید بیشتر از ۵ سال است که ازدواج کرده‌اید و هنوز بچه‌دار نشده‌اید. فرمی به شما می‌دهند که تکمیل کنید. مدارکی می‌خواهند که شما برای بچه‌دار شدن مداخله پزشکی کرده‌اید. گواهی پزشک‌تان کفایت می‌کند. بعد شما را به دادگاه معرفی می‌کنند و یاقی مراحل. دادگاه شما را به پزشکی قانونی معرفی می‌کند که پزشکی درباره‌ی همین موضوع با شما حرف می‌زند. معمولن برای کسانی که بیش از ۵ سال از ازدواج‌شان گذشته است، معاینه وجود ندارد و تنها به گفتگو و گواهی پزشک زنان اکتفا می‌شود. از این که پاسخ‌تان را با تاخیر می‌دهم، عذر می‌خواهم.

   پاسخ
 • سیمین۱۴ بهمن, ۱۳۹۳ در ۱۰:۵۲ ق.ظ

  سلام خواهش میکنم خیلی ممنون از جواب و راهنمایی کاملتون

  پاسخ
 • مانیا۲۹ بهمن, ۱۳۹۳ در ۸:۱۰ ب.ظ

  با سلام
  من ۲۹ سالمه و دکتری هستم و استاد دانشگاهم. همسرم هم کارمند رسمیه و مهندسه. سه ونیم ساله ازدواج کردیم. علاقه ای به داشتن فرزند نداریم و بسیارعلاقه مندیم یه کودک رو به فرزندی بگیریم. از نظر مالی هم مشکلی نداریم و میتونیم اموال هم بزنیم به اسم کودک. خواهشمندم منو راهنمایی کنین از کجا شروع کنم….

  پاسخ
  • مدير سايت۵ اسفند, ۱۳۹۳ در ۸:۳۴ ق.ظ

   به بهزیستی محل زندگی خود مراجعه کنید و در آنجا تشکیل پرونده بدهید.

   پاسخ
 • مهشید کرمانیان۱۵ خرداد, ۱۳۹۴ در ۱:۰۷ ب.ظ

  سلام
  من دانشجوی رشته ی شهرسازی و البته شاغلم
  ازدواج نکردم و همچین قصدی هم ندارم
  ایا سرپرستی کودکی رو به من میدهند ؟؟
  درضمن با مادرم زندگی میکنم و مادرم هم کارمند اموزش پرورش هست
  ممنون

  پاسخ
  • مدير سايت۱۵ خرداد, ۱۳۹۴ در ۵:۲۲ ب.ظ

   در صورتی که ۳۰ سال یا بیشتر داشته باشید، می‌توانید درخواست سرپرستی کودک دختر را بدهید. البته زنان مجرد در اولویت دوم، پس از زن و شوهر بدون فرزند، هستند. با توجه به تعداد بالای متقاضی‌های فرزندپذیری نسبت به کودکانی که امکان واگذاری سرپرستی آنها وجود دارد، بهتر است که تقاضای سرپرستی دختری ۳ تا ۴ ساله را بکنید تا زودتر به نتیجه برسید. مسیر واگذاری سرپرستی به شما شبیه زن و شوهر بدون فرزند است.
   برای اطلاع دقیق‌تر به بهزیستی شهر محل سکونت خود مراجعه کنید.

   پاسخ
 • احمد۱۷ خرداد, ۱۳۹۴ در ۲:۲۸ ق.ظ

  سلام

  زوج ۴۰ ساله هستیم و دو فرزند داریم وضع مالی خوبی هم داریم

  آیا اجازه ی فرزند خواندگی به ما داده میشه؟به صورت داءم

  پاسخ
  • مدير سايت۱۷ خرداد, ۱۳۹۴ در ۸:۲۲ ق.ظ

   طبق قانون جدید که در سال ۱۳۹۲ مصوب شد، زن و شوهر دارای فرزند نیز می‌توانند تقاضای سرپرستی دایم کودکی را بکنند. قانون به زن و شوهر بدون فرزند اولویت داده است و تعداد متقاضی‌ها از تعداد کودکانی که می‌توان سرپرستی آنها را واگذار کرد، بسیار بیشتر است. از این رو، احتمال این که بتوانید سرپرستی کودکی زیر ۱ سال را بگیرید، بسیار اندک است. با درخواست سرپرستی کودک با سن بالاتر ـ ۳ تا ۵ سال ـ امکان این که بتوانید کودکی را به سرپرستی دایم بگیرید، وجود دارد.
   برای اطلاع بیشتر به بهزیستی محل زندگی‌تان مراجعه کنید.

   پاسخ
   • احمد۱۷ خرداد, ۱۳۹۴ در ۵:۲۱ ب.ظ

    خیلی ممنون از پاسختون

    میخواستم بدونم که اگر به طور مثال کودک بالای ۳ سال به سرپرستی گرفته شود مدت زمانی که طول میکشه کودک به خانواده جدیدش تعلق بگیره چه مقدار هست؟

    و ان شاء الله خسته نباشید

    پاسخ
    • مدير سايت۱۷ خرداد, ۱۳۹۴ در ۷:۵۳ ب.ظ

     به طور معمول برای سرپرستی کودک ۳ ساله، نباید زیاد منتظر بمانید. نمی‌توان زمان دقیقی برای انتظار گفت. این مدت به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم‌ترینش وجود کودک برای واگذاری سرپرستی است. اما برای کودک با سن ۳ سال به بالا، به طور معمول زمان کوتاه‌تر است و به احتمال زیاد از زمان گشایش پرونده حدود یک سال زمان می‌برد. در این فاصله کودکی به شما معرفی نمی‌شود و شما مراحل اداری و قضایی را طی می‌کنید و به محض این که کودکی وجود داشت و نوبت شما نیز رسید، کودک به شما معرفی می‌شود. پس از معرفی کودک، طی چند روز کودک به شما واگذار می‌شود.

     پاسخ
 • نجمه طریقت۱۸ تیر, ۱۳۹۴ در ۳:۳۹ ق.ظ

  من خانم مطلقه هستم به مدت۱۵سال یک فرزندپسر۱۶ساله دارم بامن زندگی میکنند ایا میشود یک پسربچه به فرزندخواندگی بگیرم ضمنا دارای تمکنن مالی نیز هستم.

  پاسخ
  • مدير سايت۱۸ تیر, ۱۳۹۴ در ۶:۲۵ ب.ظ

   قانون اجازه واگذاری سرپرستی کودک پسر به زنان مجزد و مطلقه را نداده است. برای کودک دختر نیز با توجه داشتن فرزند، احتمالش بسیار اندک است.

   پاسخ
 • فریده۱۹ تیر, ۱۳۹۴ در ۱۱:۳۱ ب.ظ

  باسلام,من دو فرزند پسر دارم,ازنظر مالی در طبقه متوسط هستیم,آیا میتونیم سرپرستی دختر۳ساله را به عهده بگیریم؟لطفا راهنمایی کنید,متشکرم

  پاسخ
  • مدير سايت۲۰ تیر, ۱۳۹۴ در ۸:۰۶ ق.ظ

   قانون مصوب ۱۳۹۲ اجازه فرزندپذیری به زوج‌های دارای فرزند را می‌دهد اما اولویت آخر هستند و با توجه به پرشمار بودن زوج‌های متقاضی فاقد فرزند نسیت به کودکانی که امکان واگذاری سرپرستی دایم آنها وجود دارد، احتمال این که نوبت شما برسد اندک است.

   پاسخ
 • مهساباقری۲۱ تیر, ۱۳۹۴ در ۵:۲۸ ق.ظ

  سلام خسته نباشین ۲۴ ساله ازدواج کردیم ۲تادختردارم یکیش ۲۳ساله ازدواج کرده یکیشم۲۱سالشه دختربزرگم ازدواج کرده الان میخوام یکیوبیارم به فرزندخوندگی قبول کنم دائم آیامیتونم شوهرم شرکت نفتی هست ۵۰ سالشه سن بچه هم مهم نیست

  پاسخ
  • مدير سايت۲۱ تیر, ۱۳۹۴ در ۶:۴۱ ب.ظ

   با توجه به سن و داشتن دو فرزند احتمال این که سرپرستی دایم کودکی را به شما واگذار کنند، اندک است. با افزایش سن کودک احتمال آن افزایش می‌یابد. به بهزیستی محل زندگی خود مراجعه کنید و درخواست سرپرستی کودکی با سن بالاتر از ۳ سال را بکنید، حتمن بگویید برای فرزندخواندگی می‌خواهید. مراحل قانونی را طی می‌کنید و به محض این که کودکی وجود داشته باشد، به شما خبر می‌دهند.
   راه دیگری هم هست و آن سرپرستی موقت یک کودک است. در این روش شما امین موقت کودک می‌شوید. امین موقت برای کودکان بدسرپرست است و با رفع شرایط بدسرپرستی، کودک به خانواده‌ی زیستی خود بازمی‌گردد. احتمال این که شرایط بدسرپرستی کودکی از بین برود، بسیار کم است و ممکن است بعد از چند سال سرپرستی دایم کودک به شما واگذار شود.

   پاسخ
 • مریم۲۹ تیر, ۱۳۹۴ در ۱۰:۴۳ ق.ظ

  با سلام،
  ما برای فرزندخواندگی اقدام کردیم. تمام کارها در بهزیستی تمام شده و ما را به دادگاه معرفی کرده اند. می خواستم بدونم کارهای دادگاه چقدر طول می کشه؟ و کی به ما کودک معرفی می کنند؟ در ضمن همه مدارک ما کامله، عدم سوء پیشینه، نامه پزشکی قانونی، ….

  پاسخ
  • مدير سايت۲۹ تیر, ۱۳۹۴ در ۱۱:۳۷ ق.ظ

   معمولن مراحل فرزندپذیری با درخواست از بهزیستی و ارجاع به دادگاه شروع می‌شود. پس از انجام مراحل اولیه در دادگاه شامل گواهی عدم سوپیشینه و سلامت جسم و روان و عدم اعتیاد، باید این گواهی‌ها را دادگاه مهر کند و مجدد به بهزیستی مراجعه کنید تا پرونده شما تکمیل شود.
   تمام این مراحل بین ۳۰ تا ۶۰ روز – بسته به سرعت شما برای انجام کارها و وقتی که دادگاه به شما می‌دهد ـ طول می‌کشد. پس از آن باید منتظر بمانید تا کودکی به شما معرفی شود. دوره‌ی انتظار طولانی است و ممکن است بیش از ۲ سال طول بکشد. عوامل موثر بر زمان انتظار، جنس کودک (دوره‌ی انتظار برای دختر طولانی‌تر و برای پسرها کوتاه‌تر است)، سن کودک (دوره‌ی انتظار برای کودک زیر یک سال طولانی و برای کودکان با سن بالاتر کوتاه‌تر می‌شود) و شهر محل زندگی (این مورد کاملن تصادفی است و ممکن است در شهری دوره‌ی انتظار کوتاه‌تر یا طولانی‌تر باشد). اما دوره انتظار کمتر از ۱ سال نخواهد بود.

   پاسخ
 • رضا۵ مرداد, ۱۳۹۴ در ۶:۰۴ ب.ظ

  باعرض سلام.ما در یک شهرستان کوچک هستیم .و خیلی ها در بهزیستی ما را میشناسند.میتوانیم از استان همان شهرستان اقدام کنیم

  پاسخ
  • مدير سايت۵ مرداد, ۱۳۹۴ در ۹:۲۳ ب.ظ

   معمولن باید از شهرستان محل زندگی خود اقدام کنید. اما بهتر است از بهزیستی استان بپرسید. یکی راه هم داشتن محل اقامت در مرکز استان است.

   پاسخ
 • الهام۲۶ مرداد, ۱۳۹۴ در ۵:۲۱ ب.ظ

  با سلام، خاله و شوهر خاله من حدود ۵٢ و ۶٠ ساله هستند و حدود ٣٠ ساله که ازدواج کردن و بچه دار نمیشن، و قصد دارن کودکی را به سرپرستی بگیرن، از نظر مالی وضعیت خیلی خوبی دارن، و با داشتن بچه ٣ یا ۴ ساله موافقن(با توجه به اینکه امکان سرپرستی کودک زیر یک سال خیلی پایینه)
  به نظر شما با توجه به سن زوجین اونها صلاحیت سرپرستی کودکی رو دارند؟

  پاسخ
  • مدير سايت۲۶ مرداد, ۱۳۹۴ در ۱۱:۳۲ ب.ظ

   با توجه به بالا بودن سن ایشان، یه کم کارشون سخت می‌شه. اما اگر درخواست سرپرستی کودکی پنج شش ساله را داشته باشند، امکان آن هست. برای تشکیل پرونده به بهزیستی محل زندگی‌شان مراجعه کنند، کامل راهنمایی‌شان می‌کنند.

   پاسخ
 • آذین۳ مهر, ۱۳۹۴ در ۲:۲۸ ب.ظ

  با سلام .

  من و همسرم ناباروریم. چهارده سال است ازدواج کرده ایم. متاسفانه در شرایط ذکر شده برای فرزندپذیری ، پرونده درمانی ناباروری هم وجود دارد.
  آیا امکانش هست که ما بدون اینکه مراحل درمانی را طی کنیم ، کودکی را به فرزندی قبول کنیم.؟
  با توجه به اینکه سایر شرایط را داریم و قصد نداریم حتی بفهمیم مشکل ناباروری ما از من است یا همسرم !

  ممنون میشوم راهنماییمان کنیم. با توجه به بالارفتن سن هر دوی ما ( نزدیک به چهل ) ، آیا راهی هست که بدون “گذر از مراحل درمان ” کودکی را به فرزندی قبول کنیم ؟

  پاسخ
  • مدير سايت۵ مهر, ۱۳۹۴ در ۱۱:۱۱ ق.ظ

   شما در این هشت سال به پزشک برای گرفتن مشاوره و احتمالن درمان‌های غیرتهاجمی مراجعه کرده‌اید. اگر به پزشک خودتان مراجعه کنید، معمولن گواهی می‌دهند. لازم نیست که گواهی بدهند شما نابارور هستید. فقط گواهی بدهند که شما طی چند سالی که به آنها مراجعه کرده‌اید چه سیر درمانی را طی کرده‌اید و این درمان‌ها تاکنون موفق نبوده‌اند. یادآور شوید که دلیل ناباروری در این مدت درمان را هم نامشخص ذکر کنند. اگر پزشک‌تان کمی هم پیاز داغش را زیاد کند، چه بهتر. با توجه به این که ۱۳ سال از ازدواج‌تان می‌گذرد، همین باردار نشدن‌تان دلیل کافی است اما برای تکمیل پرونده گواهی نیاز است.
   دیگران هم اگر تجربه مشابهی دارند، لطفن راهنمایی کنند.

   پاسخ
 • محمدی۱۶ مهر, ۱۳۹۴ در ۲:۳۷ ب.ظ

  سلام . حداکثر سن بچه ای که میخوایم از بهزیستی بگیریم چقدر است ؟

  پاسخ
  • مدير سايت۱۷ مهر, ۱۳۹۴ در ۱۲:۱۴ ق.ظ

   اگر منظورتان این است که کودکی که سرپرستی وی واگذار می‌شود، حداکثر چند سال خواهد داشت، پاسخش این است که طبق قانون سرپرستی کودکان تا حداکثر ۱۶ سال را می‌توان واگذار کرد.
   اگر می‌خواهید بدانید در عمل کودکانی که سرپرستی آنها واگذار می‌شود، حداکثر چند سال دارند، پاسخ متفاوتی دارد و این سن به جز موارد استثنا، حداکثر ۷ – ۸ سال است. البته سرپرستی موقت در سنین بالاتر نیز وجود دارد.
   اما اگر منظورتان حداکثر سن کودکی است که به شخص خاضی واگذار می‌شود، افراد متقاضی محدوده سنی کودک را می‌گویند و شورای فرزندخواندگی بر اساس تقاضای آنان و شرایط‌شان، سن کودکی را که سرپرستی‌اش به آنان واگذار می‌شود، تعیین می‌کند. معمولن محدوده سنی را می‌گوید، مثلن زیر ۱ سال، ۱ تا ۲ سال و غیره. بیشتر کودکانی که سرپرستی دایم آنها واگذار می‌شود حول و حوش یک سال هستند، چند ماهی بیشتر یا کمتر.

   پاسخ
 • زینب۱۱ آبان, ۱۳۹۴ در ۱۰:۱۲ ب.ظ

  سلام من چهارساله بایه پسره قطع نخاعی ازدواج کردم خودم مشکل نازایی دارم شوهرم به خاطر وضعیت جسمیش نمیتونه بچه دار بشه ما ازنظرمالی مشکلی نداریم ماشین وبیمه وخونه هم داریم شغل شوهرم مشاوراملاکه خیلی بچه دوست داریم به بهزیستی مراجعه کردیم میگن بایدشوهرت سالم باشه
  حالا میگین من چیکارکنم

  پاسخ
  • مدير سايت۱۲ آبان, ۱۳۹۴ در ۸:۴۸ ق.ظ

   قانون به صراحت یکی از شرایط فرزندپذیری را سلامت جسمی اعلام کرده است. بنابراین متاسفانه راهی برای واگذاری فرزند به شما وجود ندارد.

   پاسخ
   • سهیل۱۶ آبان, ۱۳۹۴ در ۱:۴۹ ق.ظ

    با سلام همسر بنده ۷ ماهه که بارداره اما شرایط مالی و خانوادگی ما طوری هست که نمیتوانیم بچه رو نگهداریم چگونه باید سرپرستی این دختر رو که دو ماه دیگه به دنیا میاد به یک خانواده دیگه که بچه دار نمیشن و شرایطش رو دارن بدیم،؟؟

    پاسخ
    • مدير سايت۱۶ آبان, ۱۳۹۴ در ۷:۰۹ ب.ظ

     از نظر قانونی چنین امکانی وجود ندارد.

     پاسخ
 • مهری۳ آذر, ۱۳۹۴ در ۱۰:۵۶ ب.ظ

  باسلام من وهمسرم هشت سال هست که ازدواج کردیم..همسرم فقط آزمایش ساده اسپرم دادکه صفربود …
  حالا مامیخواهیم سرپرستی بچه ای رابه عهده بگیریم
  اگربچه ای دوساله یاسه ساله بخواهیم بایدخیلی صبرکنیم؟
  ضمنا آیاماباید بیمه باشیم؟

  ماخانه وماشین داریم وشوهرم کارآزاددارد ووضعمان نسبتا خوب است
  بسیارممنون

  پاسخ
  • مدير سايت۴ آذر, ۱۳۹۴ در ۱۲:۰۵ ق.ظ

   شرایط مالی در حد متوسط که بتوانید از عهده هزینه‌های زندگی بربیایید، کفایت می‌کند. نیازی به بیمه بودن نیست. مدت زمان انتظار پس از درخواست معمولن ۲ تا ۳ سال طول می‌کشد. اگر کودکی که به فرزندی می‌گیرید، سنش ۲ تا ۳ باشد، زمان کمی کوتاه‌تر می‌شود. اما نمی‌توان زمان دقیقی عنوان کرد. این موضوع بستگی به کودکانی دارد که امکان واگذاری سرپرستی آنها وجود دارد و ممکن است زمان کوتاه‌تر یا طولانی‌تر بشود. به هر حال بهتر است که زودتر تشکیل پرونده بدهید. مدتی صرف تکمیل پرونده و مصاحبه‌های روان‌شناسی می‌شود. سپس فرصت دارید تا خودتان و اطرافیان را آماده کنید. زمان انتظار هر چند دیر می‌گذرد اما بعدش ناگهان می‌بینید که انگار همین دیروز بود که درخواست‌تان را به بهزیستی دادید.

   پاسخ
 • مجید۱۲ آذر, ۱۳۹۴ در ۲:۱۳ ق.ظ

  با سلام ما یک زوج بالای ۴۵ سال هستیم دارای ۳ فرزند بالای ۲۰ سال می باشیم و شرایط مالی کافی هم داریم.سوال من این است که برای سرپرستی کودک بالای ۱۳ سال آیا اجازه فرزندانم لازم است .در ضمن ۳ فرزند من ازدواج کرده اند.
  با تشکر

  پاسخ
  • مدير سايت۱۲ آذر, ۱۳۹۴ در ۱۲:۰۱ ب.ظ

   برای فرزندپذیری باید درخواست مشترک زن و مرد باشد و اجازه‌ی هیچ فرد دیگری لازم نیست.

   پاسخ
 • ایلیا۱۶ آذر, ۱۳۹۴ در ۱۰:۵۰ ب.ظ

  سلام من ۳۱ ساله و شوهرم ۳۶ ساله و یک پسر ۱۰ ساله داریم هر دو ی ما خیلی علاقمندیم که یه دختر ۳ یا ۴ ساله رو به فرزند خواندگی قبول کنیم . من وشوهرم مشکل باروری نداریم ولی بقیه شرایط رو برای فرزند خواندگی داریم لطفا ما رو راهنمایی کنیدبا تشکر

  پاسخ
  • مدير سايت۱۷ آذر, ۱۳۹۴ در ۱:۰۶ ق.ظ

   به بهزیستی شهر محل زندگی‌تان مراجعه کنید و به صورت مشترک درخواست فرزندپذیری بدهید. با توجه به قانون جدید سرپرستی کودکی را به شما واگذار می‌کنند. ممکن است کودک سنش کمی بیشتر از ۳ یا ۴ سال باشد. بقیه مراحل شبیه زن و مرد متاهل فاقد فرزند است. راهنمایی تکمیلی را کارشناسان بهزیستی به شما ارایه می‌دهند.

   پاسخ
 • حمید۱۵ دی, ۱۳۹۴ در ۳:۵۷ ب.ظ

  با سلام و وقت بخیر. درخواست کمک و راهنمایی دارم.
  من همسر خانمی هستم که در زمستان سال ۶۸ توسط زن و شوهری از شیرخوارگاه آمنه به فرزند خواندگی، تحویل گرفتن(این دختر بچه در زمان تحویل تقریبا بین ۱.۵ تا ۲ سال داشت). البته ایشان در سن نوجوانی زمانی که دبیرستان بودند متوجه شدند که پدر و مادری که الان در کنارش هستند، پدر و مادر واقعی او نیستند. من با این دختر خانم زمانی که ۲۲ سالش بود ازدواج کردم و الان هم صاحب فرزند پسر ۳ ساله هستیم. زندگی بسیار خوب، ایده ال با هم و خانواده های هم داریم. البته من و خانواده ام در زمان ازدواج از این موضوع مطلع بودیم.
  الان خانم اینجانب در سن شناسنامه ای که داریم(۲۹ سالگی) اصرار دارد که از گذشته و ریشه و نسب و خانواده اش باخبر شود و بی قاری خاص به خود را دارد.
  من هم قول همکاری را به دادم. البته پدرو مادر فعلی او از این موضوع باخبر نیستند، و این امکان بدلیل مسایل روحی و روانی مقدور نمی باشد. البته پدر و مادر خانم من بچه ی دیگه ای هم ندارند. سن آنه هم تقریبا ۷۰ سال می باشد.و تقریبا تمام مدارک مرتبط با بچه خود را ازبین بردند.
  درخواست راهنمایی دارم که چطور می توانم با این اطلاعات کم که خانم من به من داده پیگیری کنم و ایشان را به آرزو و اصالت خودش وصل کنم.
  توکل به خدای بزرگ و مهربان.

  پاسخ
  • مدير سايت۱۵ دی, ۱۳۹۴ در ۸:۲۲ ب.ظ

   ضمن تاکید بر این که هر فرزندخوانده‌ای حق دارد در جستجوی والدین زیستی خود باشد، ابتدا توجه شما و دیگر خوانندگان را به چند نکته جلب می‌کنم و در ادامه مسیری را که باید برای جستجو طی کنید،چ عرض می‌کنم.
   پدرومادری که کودکی را بزرگ می‌کنند، واقعی هستند؛ و بهتر است برای پدرومادری که کودک را به دنیا آورده‌اند از تعبیر پدرومادر زیستی استفاده کنید.
   اصالت فرد به نسب زیستی او نیست، آرزوی یافتن و دیدن والدین زیستی، ارتباطی با اصالت ندارد.

   معمولن افرادی که در جستجوی والدین زیستی خود هستند، اطلاعات محدودی از ایشان دارند. با توجه به این که فرزندخواندگی از طریق شیرخوارگاه صورت گرفته است، به احتمال زیاد فرزندخواندگی از مسیر قانونی است. در این صورت با مراجعه همسرتان به ثبت احوال، درخواست اسناد سجلی که در ثبت احوال موجود است را بکند. اگر فرزندخواندگی با حکم دادگاه صورت گرفته باشد، احکام دادگاه در اسناد سجلی وجود دارد و در اختیار همسرتان قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که اسناد سجلی فقط به خود فرد ارایه می‌شود و به فرد دیگری ارایه نمی‌شود مگر با حکم دادگاه.
   با مراجعه به شیرخوارگاه آمنه نیز ممکن است به اطلاعاتی دست بیابید. در صورت وجود حکم دادگاه اطلاعات کافی از محل نگهداری کودک قبل از فرزندخواندگی و زمان تحویل وی وجود دارد که با مراجعه به محل می‌توانید به پرونده کامل دسترسی خواهید داشت. توجه به این نکته ضروری است که در بسیاری موارد، اطلاعاتی در مورد والدین کودک در شیرخوارگاه یا بهزیستی وجود ندارد و والدین کودک ناشناخته است اما اطلاعاتی وجود دارد که می‌تواند مبنای جستجوی بیشتر باشد. مشاوران بهزیستی نیز به شما در این مسر کمک خواهند کرد.

   پاسخ
 • حمید۱۷ دی, ۱۳۹۴ در ۸:۵۵ ق.ظ

  با سلام و تشکر از اطلاعات بسیار مفیدی که در اختیار ما گذاشتید.
  ما الان در بندرعباس زندگی میکنیم. اما خودم و خانوم من مازندرانی اهل بابل هستیم.
  به ثبت احوال کجا باید مراجعه کرد؟
  و دقیقا با گفتن کلمه «اسناد سجلی» ثبت احوال مدارک را در اختیار خانوم من قرار میده؟
  با تشکر و به امید خداوند مهربان.

  پاسخ
  • مدير سايت۱۸ دی, ۱۳۹۴ در ۹:۲۲ ق.ظ

   به ثبت احوال محل صدور شناسنامه باید مراجعه کنید. روند دقیق در اختیار گذاشتن مدارک اسناد سجلی را نمی‌دانم. اما روند پیچیده‌ای ندارد و در همان ثبت احوال شما را راهنمایی می‌کنند. منظور از اسناد سجلی هم کلیه مدارکی است که برای صدور شناسنامه از شما دریافت می‌شود. برای مثال، گواهی تولد افراد در اسناد سجلی فرد نگهداری می‌شود. و یا جکم دادگاه مبنی بر صدور شناسنامه برای فرد.

   پاسخ
 • سوگند۲۳ دی, ۱۳۹۴ در ۱۲:۵۳ ق.ظ

  سلام . من. ۲۸ساله هستم و شوهرم هم ۳۱ساله .دوساله از عروسیمون میگذرد و ما از همون دوسال به بچه فکر میکردیم که بچه دار بشیم ولی نشدیم و العان تمام آزمایشات را دادیم و جواب دادند که اسپرم شوهر. کمه و از خودم هم تخمک هام هر دوطرف تنبلی شدید گرفته . زندگی خوبی داریم ولی عاشق فرزندیم و دلمون فرزند میخواد . ایا به ماها بچه تعلق میگیرد

  پاسخ
  • مدير سايت۲۴ دی, ۱۳۹۴ در ۱۲:۰۵ ق.ظ

   طبق قانون از ازدواج زن‌وشوهر متقاضی فرزندپذیری باید ۵ سال گذشته باشد. اما یک استثنا دارد و آن موقعی است که زن‌‌وشوهر با نظر پزشکی قانونی امکان بچه‌دار شدن نداشته باشند. در ضمن در نظر داشته باشید که پس از درخواست نیز دوره انتظارتان ۲ تا ۳ سال خواهد بود. با نظر پزشکی قانونی در مورد عدم امکان بچه‌دار شدن، می‌توانید زودتر پرونده را تشکیل بدهید.

   پاسخ
 • متين۶ اسفند, ۱۳۹۴ در ۱:۲۳ ب.ظ

  با سلام من و همسرم دارای دو فرزند پسر میباشیم ولی خیلی دوست داریم یک فرزند دیگر را به فرزندخواندگی بگیریم شرایط مالی خوبی هم داریم خداروشکر فقط اینکه نمیدونم ایا فقط کسانی که بچه دارنمیشن میتونن بچه بسرپرستی بگیرن یا دیگران هم این شانس رو دارن؟؟
  کسی اگه میتونه منو راهنمایی کنه ممنون میشم

  پاسخ
  • مدير سايت۶ اسفند, ۱۳۹۴ در ۶:۵۹ ب.ظ

   طبق قانون مصوب ۱۳۹۲، زن و شوهر دارای فرزند هم می‌توانند درخواست سرپرستی کودکی را بکنند. اما چون اولویت‌ بعدی هستند، در صورتی نوبت به آنها می‌رسد که درخواست سرپرستی کودکی ۴-۵ سال به بالا را داشته باشند. با این حال برای جزییات بیشتر بهتر است به بهزیستی محل زندگی خود مراجعه کنید.

   پاسخ
 • مونا۱۲ اسفند, ۱۳۹۴ در ۴:۴۳ ق.ظ

  سلام من شاغل ام شغل دولتی ندارم خانم بدون همسرهستم با مادرم وخواهرم که هردو شاغل هستند به تنهایی زندگی میکنیم همه باهم زندگی مناسبی داریم ماشین و خانه مجزا ندارم..آیا به من فرزند دخترمیدهند

  پاسخ
  • مدير سايت۱۲ اسفند, ۱۳۹۴ در ۸:۳۳ ق.ظ

   شرایط واگذاری سرپرستی کودک دختر به زنان مجرد، همانند زن و شوهر بدون فرزند است. داشتن صلاحیت‌های عمومی و تمکن مالی برای نگهداری فرزند. تشخیص تمکن مالی با بهزیستی و قاضی است و امکان واگذاری فرزند به شما هست. برای اطلاعات بیشتر به بهزیستی محل زندگی‌تان مراجعه کنید.

   پاسخ
 • ماندانا۱۸ اسفند, ۱۳۹۴ در ۱:۲۹ ب.ظ

  سلام ،ممنون از اطلاعات خوبتون، آیا در شناسنامه فرزند خوانده اسم بی سرپرست ثبت میشه؟منظورم این هست که آیا نشانه ای از فرزند خوانده در شناسنامه بچه ثبت میشه؟آیا این امکان هست که شناسنامه به اسم والدین به نام پدر و مادر باشد؟

  پاسخ
  • مدير سايت۱۸ اسفند, ۱۳۹۴ در ۱۰:۴۰ ب.ظ

   در صفحه توضیحات شناسنامه نوشته می‌شود «این شناسنامه برابر حکم دادگاه صادر شده است.» در برخی موارد ممکن است که شماره دادنامه نیز بیاید. صدور شناسنامه با رای دادگاه منحصر به فرزندخواندگی نیست و موارد دیگری را نیز شامل می‌شود. نام پدر و مادر کودک، نام پدرخوانده و مادرخوانده درج می‌شود. نام کودک نیز در شناسنامه شما درج می‌شود. در توضیحات شناسنامه شما چیزی درج نمی‌شود.

   پاسخ
 • هاله۲۷ اسفند, ۱۳۹۴ در ۳:۱۶ ب.ظ

  سلام ما یک پسر ده ساله داریم و می خواهیم یک پسر دیگر هم داشته باشیم میشه قوانین اولیه رو به ما بگید پسرمان ده سالش است و ما یک پسر ۷ ساله می خواهیم امکانش هست

  پاسخ
 • هاله تاج الدینی۲۸ اسفند, ۱۳۹۴ در ۵:۲۲ ب.ظ

  سلام جواب سوال ما چی شد

  پاسخ
  • مدير سايت۸ فروردین, ۱۳۹۵ در ۱۲:۰۸ ق.ظ

   طبق قانون مصوب ۱۳۹۲ شما می‌توانید درخواست سرپرستی کودکی را داشته باشید. با توجه به این که شما سرپرستی پسری ۷ ساله را می‌خواهید، احتمال موافقت با آن بسیار بالاست. شرایط سرپرستی برای شما تفاوتی با زن و مرد بدون فرزند ندارد. صلاحیت عمومی شامل سلامت جسمی و روانی، عدم اعتیاد و سوسابقه. و داشتن تمکن مالی کافی برای نگهداری کودک.

   پاسخ
 • منصور۱۵ فروردین, ۱۳۹۵ در ۲:۱۴ ق.ظ

  با سلام و خسته نباشید

  من راننده شرکت نفت هستم و۵۰ سال سن دارم و زنم ۴۴ من دیپلم دارم و خانمم سیکل. ما یه پسر ۱۸ ساله داریم که دانشجو دانشگاه دولتی هست و یک خانه هم داریم وضع مالی هم خوب است میشود خرج ۴ نفر رو داد میخواستم ببینم اگر اقدام کنیم برای سرپرستی یک دختر ۱۵ ساله با درخواست ما قبول میکنن یا نه چون وجود یک دختر در خانواده ما ضروری است و یه سوال دیگه خود دادگاه برای ما فرزند دختر انتخاب میکند یا انتخاب را به عهده ما میزارن
  باتشکر فراوان

  پاسخ
  • مدير سايت۱۵ فروردین, ۱۳۹۵ در ۸:۳۱ ق.ظ

   از نظر قانونی سرپرستی کودکان زیر ۱۶ سال می تواند به افراد واگذار شود اما احتمال وجود چنین کودکی که واگذاری سرپرستی وی انجام شود، کم است. انتخاب دختر یا پسر به عهده شماست اما معرفی توسط بهزیستی انجام می شود که شما در رد یا قبول پیشنهاد بهزیستی مختار هستید.

   پاسخ
 • حميدى۱۶ فروردین, ۱۳۹۵ در ۱:۲۸ ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید
  آیا مى توان بدون داشتن فرزند و با امکان بارورى فرزندى را به سرپرستى گرفت ؟

  پاسخ
  • مدير سايت۱۷ فروردین, ۱۳۹۵ در ۱۰:۱۰ ق.ظ

   قانون فعلی اجازه سرپرستی کودکان به خانواده‌های دارای فرزند را هم می‌دهد اما اولویت با خانواده‌های فاقد فرزند است. اگر از ازدواج‌تان بیش از ۵ سال گذشته است، با ارایه یک گواهی ساده از پزشک زنان موضوع حل می‌شود.

   پاسخ
   • حميدى۱۷ فروردین, ۱۳۹۵ در ۲:۰۷ ب.ظ

    ممنونم از پاسختان ، اما سوالم این است که با گذشت سه سال از ازدواج و با اینکه هیچکدام از ما عقیم نبوده و مى توانیم فرزند داشته باشیم اما بخواهیم فرزندى بیاوریم چگونه خواهد بود؟

    پاسخ
    • مدير سايت۲۱ فروردین, ۱۳۹۵ در ۹:۵۷ ق.ظ

     در صورتی که کمتر از ۵ سال از ازدواج‌تان گذشته باشد، ناباروری باید مورد تایید پزشکی قانونی باشد. اما با گذشت بیش از ۵ سال از ازدواج کار ساده‌تر است و با گواهی پزشک زنان کارتان راه می‌افتد و پزشکی قانونی تنها به سوال و جواب از شما بسنده می‌کند.

     پاسخ
 • باران۱۹ خرداد, ۱۳۹۵ در ۹:۲۶ ب.ظ

  سلام منو همسرم میخوایم به بچه ۱تا۳سالرو به سرپرستى بگیریم میشه اول ببینیمش بعد انتخاب کنیم یا خودشون به انتخاب خودشون اینکارو میکنن؟هیچ راهى نداره که خودمون انتخاب کنیم؟

  پاسخ
  • مدير سايت۱۹ خرداد, ۱۳۹۵ در ۹:۴۲ ب.ظ

   انتخاب کودک به این معنا که شما می‌روید تعدادی کودک را می‌بینید و از بین‌شان انتخاب می‌کنید، وجود ندارد. اما کودکی به اجبار برای فرزندی به شما داده نمی‌شود. پس از تشکیل پرونده و طی شدن دوره انتظار، نوبت به معرفی کودک می‌رسد. یک کودک متناسب با درخواست‌تان(جنسیت و سن) به شما معرفی می‌شود. به جایی که زندگی می‌کند، می‌روید و او را می‌بینید. فقط همان کودکی که به شما معرفی شده است را می‌بینید. می‌توانید از پذیرفتن کودکی که به شما معرفی شده است، خودداری کنید تا در نوبتی دیگر که معمولن یکی دو ماهی طول می‌کشد، کودک دیگری را به شما معرفی کنند. در عمل اگر دوباره کودک معرفی‌شده را نپذیرید، چندان تمایلی به معرفی کودک سوم به شما نخواهد بود.

   پاسخ
 • سمیرا شیخی۳۱ خرداد, ۱۳۹۵ در ۱۰:۵۸ ق.ظ

  سلام، وقت‌تان بخیر
  من شنیدم پشت شناسنامه بچه‌هایی که به فرزندخواندگی پذیرفته می‌شن قید میشه که فرزند اصلی این والدین نیستن و به فرزندی پذیرفته شدن، ممنون میشم بهم بگین این مطلب صحت داره یا نه

  پاسخ
  • مدير سايت۳۱ خرداد, ۱۳۹۵ در ۱۲:۳۵ ب.ظ

   در صفحه توضیحات شناسنامه نوشته می‌شود «این شناسنامه برابر حکم دادگاه صادر شده است» هیچ توضیح اضافه دیگری نوشته نمی‌شود. برای مراحل شناسنامه گرفتن به خوان هفتم: سرپرستی دایم و گرفتن شناسنامه مراجعه کنید

   پاسخ
 • علی۳۱ خرداد, ۱۳۹۵ در ۴:۵۰ ب.ظ

  با سلام من و همسرم ۱۰ ساله ازدواج کردیم و یک دختر ۸ ساله داریم آیا برای گرفتن حضانت یک پسر ۲یا۳ ساله شرایط خاصی باید داشته باشیم آیا امکانش وجود دارد؟

  پاسخ
  • مدير سايت۱ تیر, ۱۳۹۵ در ۱۲:۲۲ ق.ظ

   شما باید صلاحیت عمومی شامل عدم سوپیشینه، عدم ابتلای به بیماری‌های صعب‌العلاج، اعتیاد، تمکن مالی برای سرپرستی یک کودک و برخی صلاحیت‌های عمومی دیگر را داشته باشید. در ضمن اولویت با زن‌ومرد بدون فرزند است، برای همین به احتمال زیاد سن کودکی که برای سرپرستی به شما معرفی می‌شد بالاتر از ۳ سال خواهد بود.
   برای اطلاع از شرایط به این نوشته و برای آگاهی از روان آن به خوان‌های فرزندخواندگی مراجعه کنید. از خوان اول شروع به خواندن کنید و از فهرست سمت راست به خوان‌های بعدی بروید.

   پاسخ
 • منصوره۱ تیر, ۱۳۹۵ در ۱۲:۱۵ ب.ظ

  با سلام و خسته نباشد
  میخواستم بدونم منظور از تمکن مالی چیست و به عنوان مثال داشتن منزل ۵۰ متری و حقوق ثابت زوج کفایت میکند یا خیر ؟
  ممنونم از راهنماییتون

  پاسخ
  • مدير سايت۱ تیر, ۱۳۹۵ در ۹:۴۱ ب.ظ

   منظور از تمکن مالی داشتن درآمد و امکانات برای نگهداری از کودک است. معنایش این نیست که هر کس درآمد یا امکانات بیشتری در اختیار دارد، از امتیاز بیشتری برخوردار می‌شود. داشتن حداقلی از شرایط برای احراز تمکن مالی کافی است. امکان تهیه خانه و داشتن درآمدی که بتواند زندگی سطح متوسط کودک را تامین کند، کافی است.

   پاسخ
 • محسن۸ شهریور, ۱۳۹۵ در ۱۲:۲۲ ب.ظ

  باسلام و خسته نباشی من مح* از شهرستان *** هستم من و همسرم بمدت ۱۰ سال ازدواج کردیم و بچه دار نمیشیم باجناق و خواهر خانومم دو تا بچه دارن و به خاطره ما سومی را بچا دار شدن و بچه امروز به دنیا میاد و قرار هست بچه رو به ما بدن چه جوری میشه برای بچه شناسنامه گرفت لطفا راهنمایی کنید خدا خیرتون بده

  پاسخ
  • مدير سايت۹ شهریور, ۱۳۹۵ در ۱:۲۳ ب.ظ

   شناسنامه به نام پدر و مادر زیستی صادر می‌شود و هیچ راه قانونی برای گرفتن شناسنامه به عنوان فرزند شما وجود ندارد.

   پاسخ
 • سمیرا۲۰ شهریور, ۱۳۹۵ در ۹:۴۹ ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  میخواستم ببینم امکان این هست که من با ۲۲ سال سن کودکی رو بصورت ماهیانه با یک مبلغ متوسط کمک کنم و بتونم اون کودک رو ببینم و باهاش صحبت کنم و اینکه با مدد کار بیرون ببرمش؟
  اگر میشه اسم اون مرکز رو معرفی میکنید

  پاسخ
  • مدير سايت۲۱ شهریور, ۱۳۹۵ در ۴:۳۴ ب.ظ

   این موضوع ارتباطی با فرزندخواندگی ندارد و معمولن مراکز نگهداری کودکان زیرنظر بهزیستی با چنین درخواست‌هایی موافقت نمی‌کنند.

   پاسخ
 • فاطمه۱۵ مهر, ۱۳۹۵ در ۳:۵۹ ق.ظ

  من بک دوستی دارم که زن و شوهر هر دو پنجاه ساله هستند و جون از فرزند دار شدند نا امید شدند و چندین باز از طریق پزشکی اقدام کردند و موفق نشدند تصمیم کرفتند فرزند خوانده بکیرند ابا شرایط سنی هم دارد از نظر سلامتی و اجتماعی هر دو فوق لیسانس و سالم و معتبر هستند

  پاسخ
  • مدير سايت۱۶ مهر, ۱۳۹۵ در ۴:۵۶ ب.ظ

   شرایط سنتی دارد. با بالا رفتن سن اولویت را از دست می‌دهند. حداقل باید یکی از زوجین ۳۰ سال داشته باشد. حداکثر طبق قانون ندارد ولی آیین‌نامه اولویت را به افراد زیر ۵۰ سال داده است. اگر هنوز ۵۰ سال‌شان هست، اقدام کنند تا زودتر به نتیجه برسند اما به احتمال زیاد با توجه به سن‌شان کودکی ۳ تا ۵ سال را برای سرپرستی به آنها واگذار می‌کنند.

   پاسخ
 • پرستو۲۱ مهر, ۱۳۹۵ در ۳:۵۴ ب.ظ

  سلام من دختری مجرد هستم میخواستم بدونم با وجود قانون جدید که به دختران هم کودک دختر میدهند من خودم خونه دارم و به زودی وکیل خواهم شد در امتحان کانون وکلای امسال ولی اختلال شخصیت مرزی دارم و وسواس فکری و اجبار و دارو مصرف میکنم اگر این را موضوع را به روان پزشک پزشکی قانونی نگویم خودشان متوجه میشوند?? من خیلی ادم مهربونی هستم لطفا راهنمایی کنید این موضوع ذهنم رو خیلی مشغول کرده میخوام بدونم اگه نمیشه بیخیال این موضوع بشم و حداقل حامی کودکی بشم

  پاسخ
  • مدير سايت۲۲ مهر, ۱۳۹۵ در ۱۰:۰۲ ق.ظ

   من در این خصوص تخصصی ندارم. اما سلامت جسمی و روانی شرط واگذاری سرپرستی کودک است.

   پاسخ
 • مانا۲۱ مهر, ۱۳۹۵ در ۷:۲۱ ب.ظ

  سلام من یه خانم مجرد هستم میخواستم سرپرستی یک دختر را بگیرم به فرض این که به من فرزندخواندگی را بدهند من برادرم در انگلیس زندگی میکنه میخواهم بدانم میتوانم کودک رو با خودم ببرم ایا بهزیستی این اجازه رو میده یا اینکه نه تا ۱۸سالگی باید منتظر بمونیم و ایکه بهزیستی تا چه مدت میاد و سر میزنه ممنون میشم جواب بدید با تشکر

  پاسخ
  • مدير سايت۲۲ مهر, ۱۳۹۵ در ۱۰:۰۴ ق.ظ

   پس از طی دوره شش ماه سرپرستی آزمایشی و دریافت حکم سرپرستی دایم، برای کودک شناسنامه می‌گیرید و با مراجعه به اداره گذرنامه برای کودک گذرنامه می‌‌گیرید و می‌توانید با او از کشور خارج بشوید.

   پاسخ
 • زهرا۲۵ بهمن, ۱۳۹۵ در ۹:۰۶ ق.ظ

  سلام خسته نباشید من و همسرم ب تازگی ازدواج کردیم و میخواهیم فرزندخواندگی نوزادی را از خوانوادش بگیریم ک بچه را نمیخوان و الان پرستار داره میخواستم ببینم که این امکان از نظر قانونی هست ک درصورت رضایت والدین ما به اسم خودمون برای نوزاد شناسنامه بگیریم چون این نوزاد حتی بعد از گذشت چندماه هنوز اسم و حتی شناسنامه هم ندارد

  پاسخ
  • مدير سايت۲۵ بهمن, ۱۳۹۵ در ۱۰:۰۱ ق.ظ

   از نظر قانونی چنین امکانی وجود ندارد.

   پاسخ
 • سارا۳۰ بهمن, ۱۳۹۵ در ۱۱:۳۴ ب.ظ

  سلام و خسته نباشید.مهرماه امسال از زبون دختر نه ساله م که به کلاس سوم دبستان میرفت شنیدم توی کلاسشون سه دختر از پرورشگاه میان.اوایل با دیدنشون احساس مادرانه م گل میکرد و قلبم فشرده میشد.از اینکه نمیتونستم کاری براشون انجام بدم عذاب میکشیدم.تا اینکه بعد از یکی دوماه یکی از این دخترا که کنار دخترم روی نیمکت مشترک مینشست توسط دخترم برای من پیام های محبت آمیز میفرستاد:”کاش مامان من بودی”؛”دوستت دارم مامان”..”میشه عکستو داشته باشم مادر؟”..”بزرگترین آرزوی من اینه تو مامانم بشی”…راستش وقتی این حرفا رو توسط دخترم بمن میگفت بیشتر اذیت میشدم.به جایی رسیدم که دلتنگ دیدنش میشدم.مثل دخترم نگرانش میشدم.چی خورد؟کجا خوابید؟مشقشو نوشت؟اگه ناراحت بشه بغل کی آروم میشه؟…تصمیممو گرفتم برای فرزندخواندگیش اقدام کنم.با یکی دونفر مشورت کردم.گفتن دخترت همسن و سالشه و صلاح نیست!باز دلسرد نشدم.شماره مدیر پرورشگاهشو گیر آوردم.زنگ زدم گفتم میخوام سرپرستیشو بگیرم.گفت نمیشه.پرسیدم چرا؟گفتن چون یه خواهر کوچکتر داره توی یه پرورشگاه در شهریار.یا باید هردو رو بگیری یا نمیشه اصلا?.گفتم توانایی ندارم هردو…گفت پس نمیشه.هنوز ناامید نیستم.ولی واقعا اطلاعاتی ندارم ک چکار کنم و کجا برم.وضع مالی بدی نداریم.شوهرم ۴۰ ومن ۳۷ ساله م.همسرم مهندس مکانیک و خودم معماری خوندم.زندگی عاشقانه ای داریم و ۱۷ ساله که زنو شوهریم.توانایی نگهداریشو دارم از لحاظ مالی.یکم مسئولیت تربیتیش نگرانم میکنه و اینکه با دخترم که تا الان یکی یدونه بوده و همسنشه سازگاری خواهد داشت؟
  ضمن اینکه ما تصمیم به مهاجرت داریم.اگر بخوام اونو ببرم به مشکل نمیخورم؟بنظرتون چقدر زمان خواهد برد؟نکته دیگه که باید ذکر کنم در مورد تحقیقات قبل از واگذاری هستش و اینه که همسرم به دلیل شغلش تا حدودی سرشناس هست واگه اسمشو توی نت بزنی رزومه ی کاریش براحتی قابل دسترسه.ممنون از پاسختون.

  پاسخ
  • مدير سايت۸ اسفند, ۱۳۹۵ در ۲:۳۱ ب.ظ

   سلام
   ببخشید که دیر پاسخ دادم.
   اگر دختر مورد نظر شما پدر و مادرش فوت کرده باشند، سرپرستی دایم وی به شما واگذار می‌شود در غیر این صورت امین موقت وی می‌شوید. سرپرستی دایم پس از شش ماه آزمایشی، قطعی می‌شود و شناسنامه‌ای برای کودک به نام شما صادر می‌شود که با مراجعه به اداره گذرنامه می‌توانید برای وی گذرنامه بگیرید و از ایران خارج بشوید. البته باید قوانین کشور مقصد را نیز بررسی کنید تا امکان صدور ویزای مهاجرت برای کودکان فرزندخوانده وجود داشته باشد.
   در مورد سازگاری با فرزندتان بهتر است با روان‌شناس مشورت کنید. معمولن در فرایند واگذاری سرپرستی مشاوره روان‌شناختی به شما داده می‌شود. در مورد دو کودک خواهر و برادر زیستی به طور معمول تلاش می‌شود که هر دو به یک خانواده سپرده شود تا بین آنها جدایی نیفتد.

   پاسخ
 • سارا۲ اسفند, ۱۳۹۵ در ۱:۰۴ ق.ظ

  سلام.من برای مشکلم به شما ایمیل زدم.در همین صفحه ثبت شد.ولی الان که برای چک کردن پاسختون اومدم دیدم متنی که نوشته بودم پاک شده!!چرا؟

  پاسخ
  • مدير سايت۸ اسفند, ۱۳۹۵ در ۲:۳۲ ب.ظ

   متن پاک نشده است. برای چلوگیری از ارسال پیام با نرم‌افزار، پیام باید تایید شود و پس از آن نمایش داده می‌شود. متاسفانه در چند روز گذشته بررسی پیام‌ها صورت نگرفته بود.

   پاسخ
 • یونس۱۹ اسفند, ۱۳۹۵ در ۹:۱۱ ب.ظ

  سلام با تشکر از شما دوست عزیز من شاغل یک شغل دولتی لیسانس صنایع و حقوق متوسط با خونه وماشین هستیم هشت ساله ازدواج کردیم ساکن تهرانیم کلیه شرایط رو داریم خانومم لیسانس حسابداری دارن و خانه دار سوال بنده اینه از استارت کار تا زمانی که بچه به ما تحویل داده بشه حداقل زمان و حداکثر زمان رو برامو بصورت حدودی بگین البته ما دختر زیر یکسال میخواییم بازم ممنون

  پاسخ
  • مدير سايت۲۱ اسفند, ۱۳۹۵ در ۳:۴۷ ب.ظ

   از زمان تکمیل درخواست تا زمانی که کودک به شما تحویل داده شود حدود ۲ تا ۳ سال زمان می‌برد. تکمیل درخواست و مدارک اگر پیگیر باشید می‌تواند ۱ ماهه و حداکثر طی ۴۵ روز انجام شود.

   پاسخ
 • Zahra۲۲ اسفند, ۱۳۹۵ در ۱:۰۸ ق.ظ

  با سلام و عرض ادب
  من و همسرم دارای مدرک لیسانس وهردو کارمند بخش خصوصی میباشیم درآمد متوسط و دارای خانه و زمین وماشین میباشیم حدود ۵ سال است ازدواج کردیم اما امکان فرزند دارشدن را نداریم نزدیک دو سال است فرم تقاضای فرزند را در بهزیستی شهرمان پر و به استان نیز ارجاع داده شده در ابتدا به ما یک شماره پرونده داده وگفتند هر چند ماه یک بار تماس داشته باشید امتیاز است تا بدلیل پیگیری های مدام واشتیاق ما گفتند ۶ماه یکبار تماس بگیرید بعد از ۳ سال به تقاضای شما رسیدگی میشود آیا هیچ راهی برای کوتاه تر شدن این زمان نیست؟
  دختر یا پسر بودن فرزند هم برایمان فرقی نمیکند شرایط سنی هم زیر ۳سال لطفا راهنمایی بفرمایید.

  با سپاس فراوان

  پاسخ
  • مدير سايت۳۰ اسفند, ۱۳۹۵ در ۱:۳۲ ق.ظ

   به طور معمول دوره انتظار ۲ تا ۳ سال است و دیگر باید چندان زمانی تا معرفی کودک نمانده باشد. اگر شورای فرزندخواندگی رفته باشید، دو تا سه ماه دیگر به شما گودکی را معرفی می‌کنند. اگر شورا نرفته‌اید، پیگیر آن بشوید.

   پاسخ
 • باران۲۰ فروردین, ۱۳۹۶ در ۹:۱۵ ق.ظ

  با سلام، من و همسرم ده سال است که ازدواج کرده و صاحب فرزندی نشده ایم. خارج از ایران زندگی میکنیم. در سفر پیش رو قصد مراجعه به بهزیستی را داریم. من متولد تهران و همسرم متولد اصفهان است. جنسیت فرزند برایمان فرقی ندارد و سن حداکثر ۱۸ ماه مد نظرمان است.
  به نظر شما چه زمان انتظاری خواهیم داشت؟ و کدام بهزیستی؟ تهران یا اصفهان مراجعه کنیم تا زودتر به نتیجه برسیم؟ من مدرک ارشد دارم و در ضمن در رشته مددکاری هم مشغول به تحصیل هستم و همسرم مهندس کامپیوتر ، وضعیت مالی قابل قبول و زندگی با ثباتی داریم.

  پاسخ
  • مدير سايت۲۰ فروردین, ۱۳۹۶ در ۹:۳۴ ق.ظ

   فرقی نمی‌کند که به کدام شهر مراجعه کنید. جایی مراجعه کنید که مدت بیشتری در آنجا هستید تا امکان پیگیری داشته باشید. مرا انتظار بیش از ۲ سال است. اما نیازی نیست تمام مدت ایران باشید. البته برای متقاضی‌های ساکن خارج از ایران روند اداری مبهم است و ممکن است متفاوت باشد.

   پاسخ
 • محمد پارسا۱۲ خرداد, ۱۳۹۶ در ۷:۳۳ ب.ظ

  سلام
  من و همسرم مدت ٩ ساله که ازدواج کردیم و یک پسر ۴/۵ ساله داریم من ٣۶ و خانمم ٣۴ سالشه و من فوق لیسانس مهندسی برق کارمند دولت و خانمم فوق مدیریت و کارمند بانک با درآمد تقریبا خوب هستیم در یکی از شهرهای جنوبی کشور ساکن هستیم
  میخواستم بدونم از نقطه نظر شرعی اگر یک دختر رو به فرزند خواندگی بگیریم با پسرم برادر و خواهر خواهند بود ؟
  با توجه به مطالبی که خوندم و شرایط ما الان که اقدام کنیم تا زمان تحویل کودک پسرمان حداقل ٧ ساله خواهد بود به نظر شما بهترین گروه سنی واسه ما چه سنی خواهد بود ؟
  من خودم اعتقاد دارم واسه خانواده هایی که فرزند دارن یا باید اینقدر فرزند خودشان کوچیک باشه که این مسئله رو یادش نیاد یا اینقدر بزرگ باشه و تفاوت سنی داشته باشه که واسش قابل درک باشه تا مبادا روزی در دعواهای کودکانه این موضوع رو به رخ فرزند خوانده بکشه که تاثیر خیلی بدی خواهد داشت
  و سوال دیگم اینه که آیا میشه کودکی رو که میخواهیم از بهزیستی شهرهای دیگه غیر محل سکونتمان به دلایل شخصی درخواست کنیم ؟

  پاسخ
  • مدير سايت۱۳ خرداد, ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۱ ب.ظ

   محرمیت از نظر شرعی باید از مجتهدان بپرسید. اما از نظر اکثر فقها چنین امکانی وجود ندارد. به جز صانعی که نظر متفاوتی دارد.
   معمولن به خانواده‌های دارای فرزند، کودکی در سن ۳ تا ۶ سال معرفی می‌کنند. برخورد کودک و مدیریت آن نیازمند مشاوره تخصصی است. تجربه فرزندپذیری خانواده‌های فرزندپذیر نشان می‌دهد که با استفاده از نظر مشاوران می‌تواند بر مشکلات احتمالی غلبه کرد.
   درخواست شما باید از بهزیستی محل سکونت‌تان باشد. اگر می‌خواهید از شهری دیگر اقدام کنید، باید در زمان بررسی و فرایند فرزندپذیری ساکن آن شهر بشوید.

   پاسخ
 • الهام۲۹ خرداد, ۱۳۹۶ در ۲:۴۶ ق.ظ

  باسلام ۴۰سال سن دارم فشارخون بالاوقرصذتشنج میخورم تشنجم کنترل شده وبیشتراز ده سا تشنج نکردم چندبارباردارشدم اما سقط میشدبه نظرشما بهزیستی به من اجازه میدهد فرزند خانده قبول کنم دکترزنان هم قبول نکرده به من معرفی نامه نازایی بدهد من دوبارکورتازکردم وچهارباردیگرسقط داشتم نظرشماچیه،باتشکر

  پاسخ
  • مدير سايت۳۰ خرداد, ۱۳۹۶ در ۱:۲۳ ب.ظ

   سلام
   نیازی نیست که پزشک گواهی نازایی بدهد. سیر درمان شما که سقط‌های مکرر را گواهی کند‌، کافی است. در مورد بیماری شما اگر مشکل حادی در توانایی شما برای سرپرستی کودک ایجاد نکند ،مشکل‌ساز نخواهد بود. باید زودتر اقدام کنید. چون هر چه سن بالاتر می‌رود، شانس پذیرفتن بهزیستی کمتر می‌شود.

   پاسخ
   • سحر۱۰ مرداد, ۱۳۹۶ در ۴:۲۵ ق.ظ

    سلام خسته نباشید باتشکرفراوان از شما ،ایا راهی وجود دارد که شناسنامه فرزندخونده بدون مهردادگاه باشد ،اگه شناسنامه المثنی بگیریم یااینکه وکیل بگیرم امکانش هست مهر دادگاه نباشه ممنون میشم راهنمایی کنین باتشکر

    پاسخ
    • مدير سايت۱۰ مرداد, ۱۳۹۶ در ۹:۲۹ ق.ظ

     در صفحه شناسنامه کودکی که به فرزندی سپرده می‌شود، حتمن نوشته می‌شود که این شناسنامه با رای دادگاه صادر شده است. گرفتن وکیل و المثنی شناسنامه نیز تاثیری در آن ندارد. این امر در قانون تکلیف شده است و ثبت احوال موظف است چنین کاری بکند.

     پاسخ
 • عاطفه۳۰ خرداد, ۱۳۹۶ در ۱:۱۹ ب.ظ

  سلام
  من و همسرم ۱۴ سال است ازدواج کرده ایم من نه بار سقط مکرر داشته ام
  چهار سال پیش برای فرزندخواندگی ثبت نام کردیم امسال نوبتمان شده و ما را به مشاوره معرفی کردند از حالا به لعد تا دریافت بچه چقدر زمان میبرد؟

  پاسخ
  • مدير سايت۳۰ خرداد, ۱۳۹۶ در ۱:۲۶ ب.ظ

   سلام
   چهار سال زمان طولانی است و نباید تا این حد زمان می‌برده است. روال اداری کار اکنون به این صورت شده است که وقتی نوبت شما نزدیک است، کارها را آغاز می‌کنند. پس از مشاوره، مدتی منتظر می‌مانید که کودکی به شما معرفی کنند. زمانش می‌تواند از یکی دو ماه تا شش ماه باشد. چند وقت یک بار به بهانه‌های مختلف پیگیری کنید تا در جریان امور باشید.

   پاسخ
 • بهنام۲۳ تیر, ۱۳۹۶ در ۴:۴۷ ب.ظ

  سلام من و همسرم دوسال از ازدواجمون میگذرد و از نظر مالی متوسط هستیم و من دانشجو و شوهرم لیسانس و شغل آزاد و امکان بچه دار شدن هم داریم آیا امکان سرپرستی فرزند زیر دو سال یا زیر یک سالو داریم یا باید صبر کنیم تا زمان زندگی مشترک به پنج سال برسد

  پاسخ
  • مدير سايت۲۳ تیر, ۱۳۹۶ در ۷:۵۲ ب.ظ

   طبق قانون باید ۵ سال از ازدواج‌تان گذشته باشد و یکی از زوجین حداقل ۳۰ سال داشته باشد. این شرط برای اطمینان از ثبات وضعیت ازدواج گذاشته شده است.

   پاسخ
 • مرسده۲۴ تیر, ۱۳۹۶ در ۱۱:۱۲ ب.ظ

  باسلام ۹سال ازدواج کردم امروزدرخواست به بهزیستی شهرمان دادیم .همسرم شغل آزاد دارد درآمدش نسبتا خوبه خودم لیسانس وهمسرم دیپلم دارد .بیمه هم نیستیم منزل شخصی ازخودمان داریم.سوال:۱همسرم ناباروراست مشکل اسپرم دارد اینکه گفته شده گواهی ازپزشک زنان داشته باشیم آیا اوبایدبه پزشک زنان مراجعه کند؟؟۲دردرخواست نوشتم کودک زیردوسال آیاچقدربایدمنتظرباشیم….بیشترازدوسال؟!

  پاسخ
  • مدير سايت۲۴ تیر, ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۲ ب.ظ

   کافی است از پزشکی که در جریان وضعیت شما است، گواهی ببرید که تحت درمان وی بوده‌اید. با توجه به گذشت ۹ سال از ازدواج شما، همین گواهی کفایت می‌کند. خود گذشت این مدت زمان، از نظر بهزیستی و پزشک قانونی دلیل کافی برا ناباروری است. مدت انتظار شما در همین حدود ۲ سال است. ممکن است چند ماهی کمتر یا بیشتر بشود.

   پاسخ
 • مرسده۲۷ تیر, ۱۳۹۶ در ۵:۵۴ ب.ظ

  سلام وخسته نباشید من چندروزپیش برای فرزندخواندگی به بهزیستی محل سکونتمان درخواست دادم.اما الان شنیدم که اگر درخواست رابه بهزیستی مرکز استان داده بودم خیلی زودتر میتوانستیم بچه را تحویل بگیریم اگرصحت دارد آیا میتوانیم درخواستمان راپس بگیریم وبه بهزیستی مرکزاستان مراجعه کنیم؟؟؟بسیارسپاسگذارم اززمان ووقتی که برای سوالهای مامیگذارید

  پاسخ
  • مدير سايت۲۷ تیر, ۱۳۹۶ در ۷:۵۲ ب.ظ

   فقط بهزیستی شهرستان به پرونده فرزندخواندگی رسیدگی می‌کند. در شورای فرزندخواندگی نماینده بهزیستی استان شرکت می‌کند و معرفی کودک نیز توسط استان انجام می‌شود. اما خود استان به پرونده‌ها رسیدگی نمی‌کند و تاثیری دز زمان انتظار ندارد.

   پاسخ
 • ناشناس۲۸ مرداد, ۱۳۹۶ در ۳:۲۳ ب.ظ

  مدت زمان گرفتن نوزاد از بهزیستی چقدر هستش ؟

  پاسخ
  • مدير سايت۲۸ مرداد, ۱۳۹۶ در ۵:۱۳ ب.ظ

   اگر منظور از نوزاد کودکی کمتر از یک ماه است، ممکن است سال‌ها منتظر بمانید و حتا هیچ‌گاه نوزادی به شما معرفی نشود. روند قانونی برای اجازه واگذاری سرپرستی یک کودک چندین ماه به طول می‌کشد و معمولن کودکی که سرپرستی‌اش واگذار می‌شود بیش از ۶ ماه دارد.

   پاسخ
 • گندم۳۰ مرداد, ۱۳۹۶ در ۱:۴۲ ب.ظ

  باسلام و خسته نباشید.
  من وهمسرم ۸ سال است که ازدواج کردیم و از همان ابتدا قصد بچه دار شدن نداشتیم و دوست داشتیم پسری را به فرزندی بپذیریم،خودم ۳۶ سال و همسرم ۳۸ سال سن داریم .همسرم فوق لیسانس (مدیرکل فروش ایران در یک کارخانه)و خودم لیسانس می باشم و دارای شغل دولتی رسمی هستم و هر دو دارای درآمد ماهانه موجه هستیم و دارای منزل.
  به بهزیستی شمیرانات مراجعه نمونده و درخواست فرزندخواندگی(پسر یک تا ۲ سال) داده ایم.
  حال سوالم این است با وجودی این که ما از نظر جسمی مشکلی نداریم و بچه دار می شویم اما از نظر اجتماعی،تحصیلی،اقتصادی به قول مشاور بهزیستی شرایط خوبی داریم :
  ۱)آیا با فرزندخواندگی ما موافقت می شود؟
  ۲)چه مدت زمان طی خواهد شد تا فرزندی به ما معرفی شود؟

  پاسخ
  • مدير سايت۳۱ مرداد, ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۴ ق.ظ

   ۱. در قانون مصوب ۱۳۹۲، زن‌وشوهر دارای فرزند هم می‌توانند درخواست فرزندپذیری بکنند. البته اولویت با افراد بدون فرزند است. بهزیستی معمولن در خصوص دلایل نداشتن فرزند کنکاش نمی‌کند. پزشکی قانونی هم همین ‌طور. معمولن از شما می‌خواهند که از پزشک‌تان گواهی بیاورید که برای فرزندآوری تلاش کرده‌اید و ناموفق بوده‌اید. برای محکم‌کاری این کار را بکنید و از پزشک‌تان گواهی بگیرید. لازم نیست که جزییات درمانی و پزشکی ارایه بدهید. لزومن نباید راه‌های درمان ناباروری را طی کرده باشید. تصمیم گرفته‌اید که به دلایل عوارض از راه‌های درمانی ناباروری استفاده نکنید. فقط برای بودن در پرونده ممکن است این گواهی را بخواهند. اگر خواستند هم مشکلی نیست. همین که ۸ سال از ازدواج‌تان می‌گذرد، مدرک قابل قبولی برای آنها است.
   ۲. معمولن درخواست شما حدود ۱۸ تا ۲۴ ماه زمان می‌برد تا کودکی به شما معرفی شود. چون پسر درخواست کرده‌اید و کودکی بزرگ‌تر از ۱ سال می‌خواهید، ممکن است که زودتر هم کودکی به شما معرفی شود.

   پاسخ
   • sh۱۸ مهر, ۱۳۹۶ در ۶:۱۱ ب.ظ

    سلام من و همسرم ۵ساله ازدواج کردیم و مشکل ژنتیکی داریم ، الان ی دختر یک ساله ی سندروم داون داریم . ممکنه ک بتونیم سرپرستی ی دخترو به عهده بگیریم ؟؟

    پاسخ
    • مدير سايت۱۸ مهر, ۱۳۹۶ در ۶:۱۵ ب.ظ

     از نظر قانونی مشکلی نیست. اما چون فرزندتان نیاز به مراقبت ویژه دارد، در خصوص بررسی شرایط شما کمی حساس‌تر خواهند بود. علاوه بر این چون فرزند دارید، احتمالن باید کودکی با سن بالای ۳ سال را به سرپرستی بگیرید.

     پاسخ
 • مرجات۴ آذر, ۱۳۹۶ در ۲:۱۶ ب.ظ

  سلام من خانمی چهل وهشت ساله هستم وشوهرم پنچاه وهفت ساله دوتا پسر ۲۶و۲۱ ساله که دانشجو هستن من تمایل به آوردن یک دختر یک ساله تا دو ساله هستم در ضمن خانه شخصی، ماشین داریم آیا امکان داره بهم بدن

  پاسخ
  • مدير سايت۶ آذر, ۱۳۹۶ در ۱۲:۲۰ ب.ظ

   احتمال گرفتن کودک یکی دو ساله کم است. به احتمال بسیار با سپردن سرپرستی کودک پنج سال به بالا موافقت می‌شود.

   پاسخ
 • مریم۱۰ اسفند, ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۳ ب.ظ

  سلام. من فرزند خوندم و سال ۸۲ وقتی سه سالم بوده من رو تحویل گرفتن تا اونجایی که میدونم باید یه ملکی به نام بچه بزنن تا بتونن تحویل بگیرن. ما کلا یه خونه داریم که مادر و پدرم میگن هیچیش به نام من نیس و ما هیچی به نامت نزدیم.نام مالک هم تو نامه ای که از شهرداری برامون اومده بود اسم مادرم بود.
  آیا میشه قبل از اینکه چیزی به اسم بچه بشه تحویلش بدن؟؟؟؟و اینکه بهزیستی تعیین کرده که چند دانگ از یه خونه رو به اسم بچه بزنن؟؟ اگه این کارو نکرده باشن میتونم ازشون شکایت کنم؟؟

  پاسخ
  • مدير سايت۱۹ فروردین, ۱۳۹۷ در ۳:۰۴ ب.ظ

   به نام زدن ملک یا تعهد به این موضوع بسته به نظر قاضی دارد. تعهد مبنی بر ارث است تا عدم ارث‌بری جبران بشود.

   پاسخ
 • مهریار۱۴ فروردین, ۱۳۹۷ در ۸:۵۲ ب.ظ

  با سلام و تشکر از راهنمایی شما.خانمی۳۵ساله و مطلقه هستم که دختر ۵ساله م زندگی میکنم.تمایل به سرپرستی دختربچه ای زیر ۵سال رو دارم.مستمری بگیر هستم و درامدی حدود ۱و نیم دارم و البته یک آپارتمان .
  در ضمن بزودی دندانپزشک خواهم شد کگیعنی از لحاظ مالی در مضیقه نیستم.
  آیا امکان سرپرستی خواهم داشت؟حتی شده بصورت موقت..

  پاسخ
  • مدير سايت۱۹ فروردین, ۱۳۹۷ در ۲:۵۹ ب.ظ

   قانون در این خصوص ابهام دارد. اولویت با زنان‌وشوهر بدون فرزند و پس از آن با زنان مجرد و در مرتبه سوم‌ زن‌وشوهر دارای فرزند است. با توجه به این اولویت‌بندی زنان مجرد دارای فرزند در اولویت بعدی خواهند بود. با توجه به این امر گزینه امین موقت محتمل است.

   پاسخ
 • ناشناس۲۰ خرداد, ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۱ ق.ظ

  با عرض سلام و قبولی طاعات و عبادات شما.
  هنگام بازدید از منزل چنانچه منزل به نام خود ما باشد ولی کوچک باشد( فرضا آپارتمان ۶۰ متری) آیا نظر مددکار منفی می شود؟ و در صورتیکه دو ملک داشته باشیم و بتوانیم در آینده و سر فرصت منزل بزرگتر تهیه کنیم چطور؟

  پاسخ
  • مدير سايت۲ تیر, ۱۳۹۷ در ۳:۵۲ ب.ظ

   ممکن است تا حدی تاثیر داشته باشد. مهم این است که شما فضایی برای کودک داشته باشید. یک اتاق یا این که تا زمان آمدن بچه برنامه تغییر منزل را داشته باشید.

   پاسخ
 • نرگس کریم زاده۲۴ تیر, ۱۳۹۷ در ۱۲:۰۰ ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید، من و همسرم ۱۴ ساله ازدواج کردیم و یه دختر ۸ ساله داریم و تمایل به سرپرستی یه بچه داریم. من ۳۸ سالمه و همسرم ۳۹ سالشه. از نظر مالی هم شرایط خوبی داریم. میخواستم ببینم امکانش هست یه پسر زیر یک سال رو به سرپرستی بگیریم؟

  پاسخ
  • مدير سايت۲۴ تیر, ۱۳۹۷ در ۲:۲۰ ب.ظ

   سلام
   از نظر قانونی شما می‌توانید درخواست سرپرستی کودکی زیر یک سال را بکنید. اما با توجه به این که اولویت با زن‌وشوهر فاقد فرزند است، زمان بسیار زیادی باید منتظر بمانید و ممکن است به نتیجه نرسید. اما اگر تقاضای سرپرستی کودکی چهارپنج ساله را بکنید، به نتیجه می‌رسید.

   پاسخ

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!