2122دانیلا دیاز، ۹ ساله

کسی که می‌خواهد کودکی را به فرزندی بگیرد، اولین مسئله‌اش این است که آیا شرایط لازم را دارد. قانون جدید «حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست»، تغییراتی را در شرایط فرزند‌پذیری می‌دهد، از جمله این که امکان فرزندپذیری خانواده‌های دارای فرزند را نیز ممکن می‌کند. اما در عمل، این ظرفیت قانونی چندان به کار نمی‌آید. خانواده‌های متقاضی فرزندپذیری نسبت به کودکان واجد شرایط فرزندخواندگی، شمارشان بسیار بیشتر است. برای هر کودک واجد شرایط فرزندخواندگی، بیش از ۷ زوج متقاضی وجود دارد. برای تغییرات شرایط فرزندپذیری در قانون جدید نسبت قانون قبلی به اینجا مراجعه کنید.

اگر متاهل هستید باید

 • دست‌کم پنج سال از ازدواج شما گذشته باشد و فرزندی نداشته باشید. اگر کمتر از پنج سال است که ازدوج کرده‌اید، باید گواهی پزشکی مبنی بر عدم امکان باروری ارایه بدهید.
 • سن یکی از همسران، بالای ۳۰ سال باشد. اگر گواهی پزشکی مبنی بر عدم امکان باروری داشته باشید، در سن کمتر از ۳۰ سال هم می‌توانید، درخواست فرزندپذیری بکنید.
 • هیج کدام‌تان محکومیت کیفری نداشته باشید.
 • معتاد به الکل و مواد مخدر نباشید.
 • بیماری واگیر بدون علاج نداشته باشید.
 • توان مالی کافی برای سرپرستی یک کودک را داشته باشید.
 • صلاحبت اخلاقی لازم را برای نگهداری کودک داشته باشید.
 • درخواستی مشترک برای فرزندپذیری تنظیم کنید.

زن و شوهر دارای فرزند هم می‌توانند درخواست سرپرستی کودکی را بدهند. طبق قانون اولویت به ترتیب با زن و شوهر فاقد فرزند، زنان بدون شوهر و زن و شوهر دارای فرزند است.

اگر زنی بدون شوهر هستید باید

تمام شرایط افراد متاهل را داشته باشید، جز این که چون متاهل نیستید، لازم نیست از ازدواج‌تان پنج سال گذشته باشد. در ضمن زنان بدون شوهر فقط می‌توانند دختران را به فرزندی بگیرند.

آیا زنان مطلقه نیز می‌توانند کودکی را به فرزندی بگیرند؟ هم آری و هم نه. آری، چون قانون به زنان بدون شوهر اشاره دارد و زنان مطلقه و بیوه را نیز شامل می‌شود. خیر، چون در عمل چنین زنانی شانس کمی دارند.

اگز فرزندی گرفتید و بعد ازدواج کردید، فرزند را از شما می‌گیرند؟ چنین اتفاقی نمی‌افتد. اما حتمن همسر آینده‌تان باید کودک را به صورت کتبی بپذیرد. و صلاحیت وی در دادگاه مطابق قانون تایید شود.

اگر مردی مجرد هستید باید

عطای فرزند گرفتن را به لقایش ببخشید.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

۲۵ پاسخ

 • مونا۶ اردیبهشت, ۱۳۹۲ در ۸:۰۳ ب.ظ

  میشه لطفا در مورد شرایط مالی بیشتر توضیح بدید، هیچ قانون خاصی یا حد مشخصی برای توان مالی وجود داره؟

  • admin۶ اردیبهشت, ۱۳۹۲ در ۸:۳۴ ب.ظ

   شرايط مالي يعني اين كه شما توانايي مالي براي بزرگ كردن يك كودك را داشته باشيد. حد مشخصي عنوان نشده است. كساني هستند كه در خانه اجاره‌اي زندگي مي‌كنند و كودكي را به فرزندي گرفته‌اند. وقتي شما درخواست گرفتن فرزندي را مي‌كنيد، درخواست شما امتياز مي‌گيرد. امتياز شما به سطح تحصيلات، ميزان درآمد، دارايي شما و مصاحبه‌اي كه در خانه‌تان با شما مي‌شود، بستگي دارد. داشتن خانه يا حداقلي از اموال كه پشتيبان آينده‌ي كودك باشد در افزايش امتياز شما نقش دارد. هيچ توضيحي از ميزان تاثير آن بر امتياز شما وجود ندارد. داشتن يك خانه و درآمدي كه بتواند زندگي 3 نفر را در حد متوسط بگذرانيد، حداقل‌ها را برآورده مي‌سازد و گمان نمي‌كنم بيشترش هم خيلي تاثير عجيب و غريبي داشته باشد.

 • خودم۱۳ اردیبهشت, ۱۳۹۲ در ۷:۰۱ ب.ظ

  ما همه شرایط رو داریم فقط خودمون یک بچه داریم .نمی تونیم فرزند خوانده بپذیریم؟

  • مدير سايت۱۳ اردیبهشت, ۱۳۹۲ در ۱۱:۳۱ ب.ظ

   طبق قانون فعلي فقط به زن و شوهري كه فرزند بيولوژيك ندارند، سرپرستي يك كودك واگذار مي‌شود. اما با قانون جديد كه تا دو سه ماه ديگر نهايي مي‌شود، زن و شوهري كه يك فرزند دارند نيز، مي‌توانند درخواست سرپرستي يك كودك را بكنند. البته اين خانواده‌ها در اولويت بعدي هستند و در عمل امكان واگذاري سرپرستي يك كودك به آنها كم است. مگر اين كه كودكي بالاتر از 3 سال را به فرزندي بگيرند.

 • خودم۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۲ در ۲:۳۰ ب.ظ

  سنش زیاد مهم نیست..اگر حتی دوتا کودک هم بهمون بدن قادریم نگهداری کنیم…بالای سه سال ..فقط فکر کنم بیشتر از ده ساله بودنش برای خودش سخت باشه.فرزند بیولوژیک ما الان هفت ساله است.باید چکار کنیم.

  • مدير سايت۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۲ در ۳:۴۸ ب.ظ

   اول بايد منتظر بمانيد كه قانون جديد تصويب شود. فردا براي رفع ايرادهاي اخير شوراي نگهبان در مجلس طرح مي‌شود. به احتمال زياد تا يك ماه ديگر ابلاغ مي‌شود و نهايي مي‌شود. بعد مستند به اين قانون مي‌رويد بهزيستي شهر خودتان، درخواست مشترك مي‌دهيد. چون 95 درصد درخواست‌ها براي كودكان زير 1 سال است، درخواست سرپرستي كودك 2 تا 5 سال بسيار كم است و بهزيستي استقبال مي‌كند. شما مي‌توانيد براي كودك زير يك سال هم طبق قانون جديد درخواست كنيد، اما در اولويت بعد از زن و شوهر بدون فرزند هستيد و هيچ وقت نوبت شما نخواهد شد.
   مراحل بعدي شبيه زن و شوهر بدون فرزند است. معرفي به دادگاه براي تشخيص صلاحيت و بعد معرفي كودك و راي دادگاه براي سرپرستي موقت و بعد هم دايمي شدن سرپرستي.
   يك نكته ديگر هم هست، براي دغدغه‌هاي محرميت كه مسئولان بهزيستي و دادگاه دارد، اگر فرزند دختر داشته باشيد، كودك دختر و اگر پسر داشته باشيد، كودك پسر به شما معرفي مي‌كند. البته اين موضوع قانون نيست اما در عمل اجرا مي‌شود.

 • هدی۱۵ خرداد, ۱۳۹۲ در ۱۰:۱۰ ق.ظ

  برای کسانی که خارج از ایران زندگی می کنند امکان پذیرفتن فرزند خوانده وجود دارد؟

  • مدير سايت۱۸ خرداد, ۱۳۹۲ در ۹:۵۸ ق.ظ

   پاسخ اين پرسش را اينجا بخوانيد

 • اعظم۳۰ تیر, ۱۳۹۲ در ۱:۱۰ ب.ظ

  سلام
  در مورد محرميت كه گفته بودين اگر فرزند پسر دارين كودك پسر و اگر فرزند دختر دارين كودك دختر معرفي مي شه مگر مثلا اگر خانواده اي فرزند پسر داشته باشه و بتواند شرايط محرميت كودك دختر را فراهم كند (از طريق صيغه محرميت با پدر پدر خانواده) آيا باز هم امكان معرفي كودك دختر به خانواده امكان پذير نيست؟

  • مدير سايت۳۰ تیر, ۱۳۹۲ در ۵:۰۳ ب.ظ

   ظاهرن اين پرسش شما براي نوشته‌ي ديگري است. گرفتن فرزند دوم به عنوان فرزندخوانده دشواري زيادي دارد و شما به عنوان خانواده امين مي‌توانيد سرپرستي موقت كودكي را به عهده بگيريد. متاسفانه كساني كه تصميم مي‌گيرند صلاح كودك را فداي روايت خود از محرميت مي‌كنند. چنين محدوديتي به دليل نامحرمي پسر و دختر است.
   در ضمن چيزي به نام صيغه محرميت نداريم. بلكه عقد موقت كودك خردسال است كه با حقوق كودك در تضاد است. متاسفانه برخي مراجع ديدگاه سخت‌گيرانه‌تري دارند و محرميت از نگاه آنان با ارتباط جنسي و نه صرف عقد ممكن مي‌شود.
   افراد ديگري از جمله يوسف صانعي هم هستند كه صرف ايجاد علقه‌ي محبت فرزندي را براي محرميت كافي مي‌دانند. من نظر ايشان را در خصوص محرميت پسر و دختري كه فرزندخوانده هستند يا يكي از آنها فرزندخوانده است، نمي‌دانم. اما با توجه به استدلال ايشان در مورد محرميت فرزندخوانده و پدر و مادرش، به احتمال زياد به محرميت پسر و دختر فرزندخوانده هم قايل باشند. البته اين در صورتي است كه فرد در سن كودكي فرزندخوانده شده باشد. به همين دليل است كه محرم نبودن زيد به پيامبر اسلام را دليلي بر نامحرمي فرزندخوانده و والدين نمي‌داند.

 • سارا۱۹ شهریور, ۱۳۹۲ در ۱:۳۰ ب.ظ

  من برای مراحل فرزند خواندگی نامه دادگاه را به مجتمع قضایی شرق تهران بردم .واقعا افتضاح بود .6 روز تمام از مار و زندگی افتادیم هر بار یه جور بود . همکاریشون صفر بود . همین مراحل را اشتباهی تو شعبه سر سمیه انجام دادم نصفه روزه تموم شد ولی موقع نامه زدن فهمیدن شعبه ما باید شرق تهران بریم واقعا دوستانی که باید از طریق این مجتمع قضایی اقدام کنند براشون متاسفم که صبر ایوب می خواد…

 • امیرمحمد۲۹ آبان, ۱۳۹۲ در ۳:۳۷ ق.ظ

  عطای فرزند گرفتن را به لقایش ببخشید یعنی چی؟

  • مدير سايت۳۰ آبان, ۱۳۹۲ در ۶:۰۹ ق.ظ

   عطای چیزی را به لقایش بخشیدن به معنای قطع امید کردن است. وقتی می‌گوییم عطای فرزند گرفتن را به لقایش ببخشید معنایش این است که به فرزند گرفتن امیدوار نباشید.

 • مصطفی۲۲ آذر, ۱۳۹۲ در ۲:۱۴ ق.ظ

  لطفا در مورد فرزند پذیری مجردها به من ایمیل کنید
  خیلی دوست دارم به همچین بچه هایی با مهر و عطوفت برخورد کنم

  • مدير سايت۲۳ آذر, ۱۳۹۲ در ۱:۳۴ ب.ظ

   زنان مجردی که بالای ۳۰ سال دارند می‌توانند تقاضای سرپرستی دخترها را داشته باشند و در صورت داشتن صلاحیت‌های دیگر با حکم دادگاه می‌توانند سرپرستی کودک دختری را به عهده بگیرند.
   مردان مجرد نمی‌توانند درخواست سرپرستی کودکی را حتی به صورت امین موقت داشته باشند.

 • مریم۸ دی, ۱۳۹۲ در ۱:۲۴ ب.ظ

  سلام اگر دختر مجردی سرپرستی کودکی را بپذیرد تکلیف شناسنامه کودک چه می شود؟ نام خانوادگی آن با خانم سرپرست یکی می شود؟

  • مدير سايت۸ دی, ۱۳۹۲ در ۲:۲۲ ب.ظ

   هنوز آیین‌نامه اجرایی قانون جدید تدوین نشده است. به احتمال زیاد نام خانوادگی مادر بر روی کودک خواهد بود. تنها تفاوت این است که نام پدر در شناسنامه کودک نمی‌آید.

 • محمد۱۶ دی, ۱۳۹۲ در ۱۰:۵۴ ب.ظ

  سلام لطفا اگه میشه به سوالم ج بدین خیلی برام ظروریه من 14 سالمه و تقریبا بی هویت هستم یعنی نمیدونم پدر مادرم زندن کجان چیکار میکنن اصن کین؟و من وقتی که 2 سالم بوده با مادر بزرگم به قزوین اومدم وتو سه سالگی مادر بزرگمم فوت میشه و من میمونم رو دست یه زوج که همسایه بالایی مادر بزرگم بودن و من الان به اونا پدرو مادر میگم من 1 سالی میشه که ازین موضوع با خبر شدم که اونا پدر مادر واقعیه من نیستن یعنی همون موقع که به تهران اومدیم من به دلیل مشکلات شناسنامه ای یعنی پیگیر نشدن مدرسه هم نرفتم و مادرم که الان باهاشون زندگی میکنم معلمه زبان هستن و پیش ایشون کمو بیش درس میخونم و خوندن نوشتن وکار با کامپیوترو یاد گرفتم اما الان من میخوام پیگیر بشم تا جایی که من از دوستم شنیدن باید گواهی فوت پدر باشه اما من حتی از مادرمم ندارم باید چیکار کنم
  کجا برم چی نیازه لطفا هرچی میدونید بگید تا من بتونم مدرسمم برم در ضمن دوتا فرزند هم دارند یکیشون 1 سال از من بزرگتره اون یکی هم 5 سالشه آیا مشکل ایجاد میشه؟

  • مدير سايت۱۷ دی, ۱۳۹۲ در ۱:۲۰ ب.ظ

   اول باید بگویم کسانی که شما را بزرگ کرده‌اند، پدر و مادر واقعی تو هستند. هویت تو به داشتن شناسنامه نیست هر چند داشتنش ضروری است و برایت دردسرهای زیادی ایجاد کرده است.
   برای این که سرپرستی تو را به پدر و مادرت که الان با آنها زندگی می‌کنی، بدهند لازم است که آنها این درخواست را در دادگاه خانواده مطرح کنند. نیازی نیست که گواهی فوت پدر زیستی خود را داشته باشید. شناخته نبودن و این که امکان شناختن آنها نیز وجود ندارد، برای دادگاه کافی است. با توجه به این که شما سال‌هاست تحت سرپرستی خانواده‌تان هستید به احتمال زیاد حکم سرپرستی شما برای آنان صادر می‌کنند و بر اساس آن می‌توانید شناسنامه بگیرید. برای این کار بهتر است پدر و مادرت با وکیلی آشنا به چنین موضوعی مشورت کند.

   لطفن کسانی که با مسایل حقوقی این موضوع آشنایی دارند، راهنمایی کنند.

 • مینا۱ بهمن, ۱۳۹۲ در ۱۲:۰۶ ب.ظ

  سلام. میخواستم در مورد یک سوم اموال که باید به نام فرزند خوانده بشه توضیح دهید. من خودم شرایط فرزند خواندگی (توان مالی ) را دارم ولی چیزی که بخواهم به نام بزنم ندارم باید چه کار کنم؟

  • مدير سايت۱ بهمن, ۱۳۹۲ در ۲:۵۶ ب.ظ

   به نام زدن اموال به عنوان جایگزین ارٍث و اطمینان از تامین اقتصادی کودک در صورت فوت سرپرست است. راه دیگری نیز پیش‌بینی شده است و آن بیمه عمر به نفع کودک است. و یا هر راه دیگری که قاضی مطمئن شود کودک از نظر مالی در آینده به واسطه ارث نبردن دچار مشکل نمی‌شود. یک راه به نام زدن مال است، راه دیگر بیمه عمر به نفع کودک و راه دیگر ممکن است وصیت یک سوم میراث برای کودک (یک‌سوم به این دلیل است که از نظر شرع فرد نمی‌تواند بیش از یک‌سوم اموال خود را در وصیت ببخشد).

 • مینا۱ بهمن, ۱۳۹۲ در ۱۲:۱۳ ب.ظ

  درمورد سن و جنسیت فرزند هم میتوانید توضیح دهید؟ اینکه آیا خودمان انتخاب میکنیم یا نه؟ (فرزند انتخابی شیر خوار باشد) و اینکه حدودا چه زمانی از تشکیل پرونده تا نوبتمان طول میکشد؟

  • مدير سايت۱ بهمن, ۱۳۹۲ در ۳:۰۲ ب.ظ

   انتخاب سن و جنس کودک با شماست. اما برای دختر و کودک کم‌سن‌تر دوره انتظار طولانی‌‌تری خواهید داشت. از زمان تشکیل پرونده تا فرزندپذیری بسته به محل سکونت و تشکیل پرونده در آن شهر، ۲ تا ۳ سال باید منتظر باشید. اگر کودک بالای دو سال را به سرپرستی بگیرید این زمان به ۱ سال کاهش می‌یابد. تمامی زمان‌ها تقریبی است و ممکن است بیشتر نیز طول بکشد.
   هر چند تعیین محدوده سن کودک از شما پرسیده می‌شود اما ممکن است کمیته فرزندخواندگی به شما کودکی با سنی دیگر را پیشنهاد کند یا از بهزیستی با شما تماس بگیرند و کودکی با سن متفاوت از درخواست شما را معرفی کنند. الزامی در پذیرفتن کودک معرفی شده وجود ندارد.

 • سهیلا۱ بهمن, ۱۳۹۲ در ۴:۵۴ ب.ظ

  اگر بخواهیم بچه ای رو به سرپرستی بگیریم که پدر و مادرش رو توی زلزله از دست داده چه کار باید بکنیم؟

  • مدير سايت۱ بهمن, ۱۳۹۲ در ۵:۰۰ ب.ظ

   روال آن با دیگر کودکان فرقی نمی‌کند. اگر کودک از بستگان شما باشد، کارهای قانونی آن سریع‌تر انجام می‌گیرد.