877کودکان بسیاری در مراکز بهزیستی زندگی می‌کنند که امکان فرزندخواندگی را ندارند. از هر ۷ کودکی که در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند، تنها ۱ کودک شرایط قانونی لازم را برای واگذاری به خانواده‌ی فرزندپذیر دارد. کودکی که به خانواده‌ی فرزندپذیر واگذار می‌شود، باید شرایط زیر را داشته باشد.

 • کودک کمتر از ۱۶ سال داشته باشد.
 • پدر، مادر و پدربزرگ پدری یا وصی ولی قهری وی زنده نباشند یا امکان شناسایی آنها وجود نداشته باشد.
 • کودکی که به مراکز بهزیستی سپرده شده است و پدر و مادر و پدربزرگ آنها و یا وصی ولی قهری ۲ سال تمام مراجعه نکرده باشد. البته معلوم نیست که مراجعه کردن چه معنایی دارد. حضور یک دفعه یکی از آنها پس از ۲۰ ماه و غیب شدن دوباره‌اش آیا مصداق مراجعه است. یا منظور از مراجعه، بازگشت کودک به خانواده بیولوژیک خود است. این کودکان بدسرپرست هستند و سرپرست جدید به عنوان امین موقت تعیین می‌شود.
 • پدر، مادر، پدربزرگ پدری یا ولی قهری او ولو با ضم امین یا ناظر صلاحیت سرپرستی کودک را نداشته باشند، سرپرستی آنان به صورت امین موقت قابل واگذاری است.

کودکان بدسرپرست که تعدادشان به مراتب بیشتر است، با سرپرستی موقت خانواده خواهند داشت. در سرپرستی موقت، کودک هویت بیولوژیک خود را در اسناد شناسنامه‌ای حفظ می‌کند و خانواده‌ی فرزندپذیر به عنوان خانواده‌ی امین سرپرستی موقت کودک را بر عهده می‌گیرد. سرپرستی موقت محدودیت‌هایی مثل اجازه خروج از کشور توسط بهزیستی و مراجعه مددکاران برای بررسی وضعیت کودک را به دنبال دارد. علاوه بر این ممکن است که با مراجعه پدر یا مادر بیولوژیک، فرزند از خانواده‌ی امین به خانواده‌ی بیولوژیک خود هجرت کند.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

۴۵ پاسخ

 • نيلوفر۲۹ بهمن, ۱۳۹۲ در ۱۱:۳۹ ب.ظ

  سلام من در المان زندكى مىكنم ويه دختر چهارساله دارم ومىخوام يه پسر به فرزندى بگيرم دوساله يا سه ساله،ازهمسرم جداً شدم وبأ دخترم هستم أيا شرايطش إمكان پذيرهست ؟؟اينجا خيلي راحت با يه سرى مدارك ميشه از أفريقا يا كشور رؤسيه وجاه اى ديگه فرزندبگيريم اما من مايلم يه ايرانى باشه تا يه خارجى لطفا جواب رو به ايميلم برام بزنيد مرسي

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۲۹ بهمن, ۱۳۹۲ در ۱۱:۵۹ ب.ظ

   متاسفانه زنان مجرد فقط می‌توانند دختر به فرزندی بگیرند. قانون نگفته است که مادر مجرد نمی‌تواند کودکی را به فرزندی بگیرد اما با توجه به فرهنگ حاکم بر دادگاه‌های ایران بعید است حتی دختر را هم به مادر مجرد به فرزندی بدهند.

   پاسخ دادن
  • درنا۲۸ تیر, ۱۳۹۳ در ۲:۵۹ ق.ظ

   نيلوفر جان سلام
   ايا شما از شرايط حضانت بچه در المان اطلاعاتى داريد ؟

   پاسخ دادن
 • لیلا بلوکیان۱ اردیبهشت, ۱۳۹۳ در ۲:۲۳ ب.ظ

  سلام’من ۱۰ سال زندگی مشترک داشتم’همسرم با داشتن بچه مخالف بود و به همین دلیل و دلایل دیگر جدا شدیم’۳۷ سالمه از نظر مالی توانایی نگهداری از فرزند را دارم’چه مراحل قانونی را باید طی کنم?ایا میتوانم قانونی فرزندی بگیرم?و یک سوال دیگرم این است که کسی را میشناسم که فرزند نا مشروعی را بدنیا می اورد’پدر بچه فرار کرده’دختر در ۵ ماهگی فهمیده’امکان سقط جنین را نذاشته’در فکر گذاشتن بچه سر راه است’من خیلی دوست دارم ‘این بچه را داشته باشم لطفا مرا راهنمایی کنید

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۱ اردیبهشت, ۱۳۹۳ در ۳:۴۳ ب.ظ

   طبق قانون جدید زنان بدون شوهر می‌توانند تقاضای فرزند دختر بکنند. اما چون در اولویت دوم پس از زن و شوهر بدون فرزند هستند، باید متقاضی دختران نوزاد و نوپا نباشند، چون نوبت‌شان نخواهد شد. در خصوص پذیرفتن کودکی که به دنیا نیامده است، از نظر قانونی چنین امکانی وجود ندارد. این کودک باید به بهزیستی سپرده شود و شما از مسیر قانونی برای پذیرش فرزند اقدام کنید.
   مراحل قانونی که باید طی کنید شبیه زن و شوهر بدون فرزند است. مراحل را در اینجا می‌توانید بخوانید.

   پاسخ دادن
 • درنا۲۸ تیر, ۱۳۹۳ در ۲:۵۷ ق.ظ

  سلام
  من در دانمارك زندگى مى كنم و دو فرزند دارم .
  شوهر دارم اما ايران هست . مى خواستم فرزندى ترجيحا پسر را به فرزندى از ايران بگيرم .
  ايا امكان پذير هست اين كار ؟

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۲۹ تیر, ۱۳۹۳ در ۸:۳۶ ق.ظ

   از نظر قانونی امکان‌پذیر است اما چون تعداد فرزندان بی‌سرپرست که می‌توان به فرزندخواندگ‌ی داد نسبت به متقاضیان زن و شوهر بدون فرزند کمتر است در عمل این امکان بسیار اندک است. کودکان بدسرپرست را به صورت امین موقت (فاستر) به خانواده‌ها می‌دهند. خروج از کشور این کودکان اگر ناممکن نباشد بسیار دشوار است. البته اگر پسری که سنش بیش از ۳ سال باشد بخواهید به فرزندی بگیرید، شانس زیادی خواهید داشت. برای اطلاع بیشتر هم به بهزیستی محل زندگی شوهرتان مراجعه کنید.

   پاسخ دادن
 • ریحان۱۳ آبان, ۱۳۹۳ در ۴:۳۵ ب.ظ

  میخواستم بپرسم امکان پذیرش بچه توسط خانواده ای که دو فرزند یکی دختر ۱۸ساله یکی پسر۱۵ساله دارند هست؟پدر ۵۳ساله و مادر۴۸ساله هستند، مخصوصا اینکه متقاضی کودکی ۳یا۴ساله اند، اگر میشه چه مد زمان طول خواهد کشید؟

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۱۳ آبان, ۱۳۹۳ در ۷:۱۲ ب.ظ

   امکان واگذاری سرپرستی موقت در قالب طرح امین موقت وجود دارد. از بهزیستی محل زندگی خود راهنمایی بخواهید

   پاسخ دادن
 • ریحان۱۵ آذر, ۱۳۹۳ در ۱۲:۵۸ ب.ظ

  در مورد امین موقت بیشتر توضیح میدین؟؟اطلاعات کلی را میدانم در شرایط ذکر شده بود سن زوجین باید بین ۲۵تا ۵۰باشد مگر در استثنا با توجه به اینکه یکی از زوجین ۵۳سال دارد فاقد این شرط نیست؟؟؟و دیگر اینکه موقت یعنی چه یعنی کودک برای چه مدت نزد خانواده پذیرنده میماند؟؟؟و اینکه اىن کودکان چه کودکانی هستند؟؟؟

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۱۵ آذر, ۱۳۹۳ در ۳:۴۴ ب.ظ

   احتمال این که فرزندی را به صورت امین موقت به شما بدهند وجود دارد. سرپرستی کودک به دو صورت به افراد واجد شرایط واگذار می‌شود، دایم و موقت. سرپرستی کودکانی به صورت دایم واگذار می‌شود که پدر و جد پدری آنها شناخته نباشد یا زنده نباشند. اما کودکان بدسرپرستی که چنین شرایطی را ندارند، سرپرستی‌شان به صورت موقت به افراد واگذار می‌شود. سرپرستی موقت زمان‌دار نیست بلکه منظور این است برخی حقوق سرپرستی از جمله خروج از کشور کودک به شما واگذار نمی‌شود و در دست دولت باقی می‌ماند. سرپرستی موقت کودک مادامی که وی بدسرپرست محسوب می‌شود – برای مثال پدر و مادرش در زندان است یا به دلایل اخلاقی صلاحیت نگهداری از وی را ندارد، بر عهده امین موقت است. مواردی نیز وجود دارد که با گذشت زمان و رفع موانع سرپرستی دایم – برای مثال فوت پدر – سرپرستی دایم کودک را با رای دادگاه به شما واگذار می‌کنند.
   برای اطلاع از جزببات بیشتر، بهتر است که به بهزیستی محل زندگی خود مراجعه کنید.

   پاسخ دادن
 • فرزانه۶ اسفند, ۱۳۹۳ در ۴:۰۹ ب.ظ

  سلام
  ممنون از اطلاعاتی که دادید
  پدر و مادر من تصمیم گرفتن که فرزندی رو به سرپرستی
  ۱برادر متاهل دارم و خودم۱۸سالمه
  پدرم۵۳ و مادرم ۴۳سال دارن
  امکان فرزندپذیری براشون وجود داره?

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۷ اسفند, ۱۳۹۳ در ۱۲:۰۱ ق.ظ

   آنها می‌تواند امین موقت کودکی بشوند. احتمال واگذاری سرپرستی تقریبن وجود ندارد. برای آشنایی با امین موقت به اینجا مراجعه کنید.

   پاسخ دادن
 • بهاره۷ اسفند, ۱۳۹۳ در ۳:۳۸ ق.ظ

  سلام ,من دختری مجرد هستم که تمام شرایط مالی را دارم فقط ۲۷ سالمه و دلم میخواد زودتر مادر بشم و سرپرستی بچه رو به عهده بگیرم اما گفتید مادر باید ۳۵ سال داشته باشد. ,میشه به من که ۲۷ سال دارم زود تر بچه بدهند ?

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۸ اسفند, ۱۳۹۳ در ۵:۴۹ ب.ظ

   حداقل سن برای درخواست سرپرستی ۳۰ سال است.

   پاسخ دادن
 • اکرم۱۵ فروردین, ۱۳۹۴ در ۴:۰۰ ق.ظ

  باسلام و خسته نباشید
  من حدود ۴۰ سال پیش به امین موقت سپرده شدم و سپس آنها برایم به نام خود شناسنامه گرفتند و هیچگاه در مورد پدر و مادر واقعیم توضیح درستی ندادند حال که از دنیا رفته اند چطور می توانم از گذشته و والدین واقعیم خبردار شوم لطفا کمکم کنید.ممنون

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۱۵ فروردین, ۱۳۹۴ در ۱۰:۴۹ ق.ظ

   اول این که پدر و مادر شما واقعی بوده‌اند، به همان اندازه‌ی پدر و مادرهای زیستی دیگران. پدر و مادرهایی که کودکی را به فرزندی می‌گیرند مثل هر پدر و مادر زیستی دیگری می‌توانند پدر و مادری عالی یا معمولی و یا حتی پدر و مادری نه چندان خوب باشند اما به هر حال واقعی‌اند. بنابراین بهتر است بگویید به دنبال پدر و مادر زیستی خودتان هستید. آنها هم واقعی هستند.
   دومین نکته‌ این است که شما به احتمال زیاد به سرپرستی سپرده شده‌‌اید نه امین موقت. چون در امین موقت شناسنامه به نام سرپرست صادر نمی‌شود. اگر از طریق بهزیستی یا مسیر قانونی دیگری تحت سرپرستی پدر و مادرتان در آمده باشید با مراجعه به ثبت احوال می‌توانید راهنمایی لازم را برای دسترسی به اسناد سجلی خودتان بگیرید. اگر اطلاعاتی از پدر و مادر زیستی شما وجود داشته باشد، در اسناد سجلی شما ثبت شده است.
   اما اگر از مسیر قانونی به فرزندی سپرده نشده باشید (بیشتر کودکان به خصوص هر چه قدیم‌تر باشد از مسیر قانونی به فرزندی سپرده نشده‌اند) دسترسی به اطلاعاتی از پدر و مادر زیستی‌تان بسیار سخت و حتی می‌توان گفت ناممکن می‌‌شود. به طور معمول با انتشار عمومی اطلاعات محدود در دسترس و عکس‌های دوران کودکی و شرح زندگی تلاش می‌شود به افراد مطلع دسترسی پیدا کنند. به این ترتیب ممکن است پس از مدت‌ها اطلاعاتی از پدر و مادر زیستی خود بیابید. با این روش نیز احتمال یافتن پدر و مادر زیستی یا اطلاعی از آنان بسیار کم است.
   متاسفانه کانون یا سازمانی که بتواند به افرادی مثل شما کمک کند نمی‌شناسم.

   پاسخ دادن
 • فاطمه۵ تیر, ۱۳۹۴ در ۵:۱۹ ق.ظ

  سلام من ۳۵ سالم هست و دو فرزند دارم می خوام یک دختر به فرزندی بگیرم ایا امکانش هست؟چه جوری؟

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۶ تیر, ۱۳۹۴ در ۱۱:۱۰ ب.ظ

   احتمال این که سرپرستی دایم کودکی را به شما واگذار کنند‌، بسیار کم است. شما می‌توانید سرپرستی موقت کودکی را بگیرید که به آن امین موقت می‌گویند. برای اطلاع بیشتر به بهزیستی محل سکونت خود مراجعه کنید.

   پاسخ دادن
 • یوسف داداشی۵ مرداد, ۱۳۹۴ در ۴:۱۸ ب.ظ

  سلام
  کار شما بسیار جالب و زیباست
  خداوند یاورتان باشد.
  یک سوال،شرایط قبول فرزند به صورت دائم چیست؟

  پاسخ دادن
 • زهرا۷ مرداد, ۱۳۹۴ در ۴:۵۵ ب.ظ

  سلام ۴۵ سال دارم و شوهرم ۴۶ سال داره ۲ تا دختر یکی ۲۱ و دیگری ۱۴ سال دارم و میخواستم از شیرخوارگاه یه نوزاد پسر زیر یک ماه بیارم میخواستم ببینم به من تعلق میگیرد ؟همه ی مدارک رو هم دارم و فرهنگی هستم؟چند روز پیش با چنتا شیر خوارگاه که تماس گرفتم ولی گفتن به شما تعلق نمیگیره چون بچه دارید

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۸ مرداد, ۱۳۹۴ در ۱:۲۳ ق.ظ

   متولی فرزندخواندگی شیرخوارگاه‌ها نیستند و باید به بهزیستی مراجعه کنید. با توجه به این که اولویت اول واگذاری سرپرستی کودکان زن و شوهر بدون فرزند هستند، امکان واگذاری کودک به کسانی که فرزند زیستی دارند، بسیار اندک است. در حال حاضر زن و شوهر بدون فرزند برای گرفتن کودک دست‌کم ۳ سال منتظر می‌مانند.

   پاسخ دادن
 • امیر۱۷ مرداد, ۱۳۹۴ در ۹:۵۰ ب.ظ

  سلام،من یه پسر ۲۴ساله دارای خانواده هستم،یک مرد مسن، ،که ایرانی هستند و مجرد و مقیم المان،تصمیم به سرپرستی من در ایران و خارج کردن من از کشور میباشد،ایا این امکان وجود داره،کاری میشه کرد،چطور و چگونه؟؟؟؟!!!

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۱۷ مرداد, ۱۳۹۴ در ۱۰:۱۴ ب.ظ

   فرزندخواندگی برای نگهداری از کودکان است نه برای تسهیل مهاجرت. قانون ایران و دیگر کشورها از جمله آلمان نیز اجازه چنین کاری را نمی‌دهند.

   پاسخ دادن
 • مهدی۲۷ مهر, ۱۳۹۴ در ۴:۳۴ ق.ظ

  باسلام من و همسرم سه فرزندپسر داریم و دوست داریم دختری رابه سرپرستی قبول کنیم توانایی مالی برای بزرگ کردنش را داریم آیا می توانیم از بهزیستی درخواست کنیم

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۲۷ مهر, ۱۳۹۴ در ۵:۱۳ ب.ظ

   احتمال این که سرپرستی کودکی را شما واگذار کنند، اگر صفر نباشد بسیار اندک است.

   پاسخ دادن
 • yalda۹ آبان, ۱۳۹۴ در ۵:۰۸ ق.ظ

  سلام
  من و همسرم دو ساله که خارج از ایران هستیم و از ازدواج ما ۶ ساله که میگذره …
  میشه شرایط گرفتن فرزند برای افرادی که خارج از ایران هستن و به ما بگید ؟؟؟
  آیا امکان گرفتن برای افرادی مثل ما وجود داره ؟؟؟

  پاسخ دادن
 • زهرا مالوردی۲ اردیبهشت, ۱۳۹۵ در ۸:۱۰ ب.ظ

  سلام.من وهمسرم سه فرزند داریم.ومایلیم یک فرزند دیگر را به سر پرستی بگیریم.واین علاقه از مراجعات من به یک خانه بهزیستی به جهت کمک وهمیاری نشات گرفته.نا گفته نماند ما دختر داریم.ایا امکان اوردن یک فرزند پسر در سنین ۵یا۶ سال رو واریم.از نظر مالی مشکلی نداریم.وسایر شرایط رو به نظر خودمون دارا هستیم ایا امکان انتخاب فرزند رو داریم.وچقدر این پروسه طول میکشه.

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۲ اردیبهشت, ۱۳۹۵ در ۹:۴۷ ب.ظ

   در قانون داشتن سه فرزند مانع درخواست فرزندپذیری نیست. طبق قواعد بهزیستی تعداد فرزندان پس از ورود کودکی که به سرپرستی می‌گیرید نباید از ۵ فرزند بیشتر بشود. اما ممکن است به دلیل داشتن ۳ فرزند گفته شود که شما امکان نگهداری از کودک دیگری را ندارید. اگر شرایط زندگی شما از نظر مالی و محل سکونت، مناسب ورود کودک چهارم باشد، به احتمال بسیار با درخواست شما موافقت خواهد شد. در نظر داشته باشید که بیشتر کودکان ۵ – ۶ ساله بدسرپرست هستند و به صورت امین موقت (سرپرستی موقت) به خانه شما می‌آیند. در سرپرستی موقت نام کودک در شناسنامه شما نمی‌آید چرا که پدرومادر وی مشخص هستند و وی به دلایل سرپرستی در بهزیستی زندگی می‌کند. شرایط بدسرپرستی بیشتر این کودکان رفع نمی‌شود و همواره تحت سرپرستی شما خواهند بود. در بسیاری موارد نیز پدر/مادر بدسرپرست نیز مراجعه نمی‌کند و یا فوت می‌کند، در چنین شرایطی سرپرستی دایم کودک به شما واگذار خواهد شد.

   پاسخ دادن
 • ایلیا۲۲ خرداد, ۱۳۹۵ در ۳:۱۶ ق.ظ

  سلام من ۳۱ ساله وهمسرم ۳۶ ساله هستیم یک پسره ۱۰ ساله داریم من مشکل بارداری ندارم اما خیلی دوست داریم که یک دختر ۳ تا ۵ ساله رو به فرزند خواندگی فبول کنیم اگه امکانش باشه. ..در ضمن مشکل مالی هم نداریم لطفا به من جواب بدید.ممنون

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۲۲ خرداد, ۱۳۹۵ در ۳:۲۸ ق.ظ

   طبق قانون مصوب ۱۳۹۲، زن و شوهر دارای فرزند نیز می‌توانند درخواست سرپرستی کودکی را بکنند. اما اولویت با زن و شوهر فاقد فرزند است. از آنجا که معمولن زن و شوهر فاقد فرزند متقاضی کودکان کمتر از ۲ سال هستند با افزایش سن کودک، امکان فرزندپذیری برای شما افزایش می‌یابد. برای کوتاه‌تر شدن زمان انتظار نیز باید سن کودک را افزایش بدهید. با مراجعه به بهزیستی محل زندگی خود می‌توانید از کارشناسان مرکز مشورت بگیرید.

   پاسخ دادن
 • ایلیا۲۲ خرداد, ۱۳۹۵ در ۳:۵۲ ق.ظ

  اینکه فرزند من پسر هست و من متقاضی یک دختر هستم موافقت میشود

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۲۲ خرداد, ۱۳۹۵ در ۸:۴۴ ق.ظ

   از نظر قانونی منعی ندارد.

   پاسخ دادن
 • نسرین۱۰ شهریور, ۱۳۹۵ در ۴:۴۰ ب.ظ

  ما با داشتن یک دختر برای گرفتن فرزند,اقدام کردیم و امین موقت رو پیشنهاد دادن چون امکان فرزندخواندگی برامون وجود نداره یا خیلی کمه.میخواستم بدونم تا چند سال اگه خانواده اصلی بچه پیدا نشدن امکان گرفتن فرزندخواندگی دائمی وجود داره؟ اصلا شدنی هست؟

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۱۲ شهریور, ۱۳۹۵ در ۱۱:۴۳ ق.ظ

   طبق قانون اگر دو سال خانواده زیستی مراجعه نکنند، کودک به صورت امین موقت واگذار می‌شود. معمولن این خانواده‌ها مراجعه نمی‌کنند و احتمال واگذاری سرپرستی دایم این کودکان وجود دارد اما جزییاتش را نمی‌دانم. یکی از راه‌ها این است که پدر زیستی کودک فوت می‌کند. اما در شناسنامه وی نام پدر زیستی وی ذکر می‌شود. این موضوع با توجه به شرایط خانواده زیستی کودک و اطلاعاتی که در این خصوص وجود دارد، متفاوت است. بهتر است با بهزیستی که این اطلاعات را دارد مشورت کنید. توجه داشته باشید که به طور معمول کارشناسان بهزیستی بدترین شرایط را توضیح می‌دهند تا شما آمادگی لازم را برای آن داشته باشید. شرایطی که احتمال وقوع آن بسیار اندک و نزدیک به صفر است.

   پاسخ دادن
 • فرشته جمشیدی۱۴ فروردین, ۱۳۹۶ در ۷:۵۸ ق.ظ

  باسلام خانمی هستم ۴۵ ساله بامعلولیت خیلی شدیدمادرزادی ومدت۴ماهه که مادرم روازدست داده ام باپدری سالمندکه بازنشسته است زندگی میکنم اونه توان مالی هزینه زندگی راداردونه توان جسمی کارهای مربوط به من راداردوازنظراخلاقی هم تاحدودی سخت وناسازگارهست به لحاظ مقتضای سنی وخلاصه قادرنیست احتیاجات روزمره منروبرآورده کندضمن اینکه بدلیل مشکلات اقتصادی وکسری درآمدقادربه گرفتن پرستاربرای من نیست وهمینطورازپس اینکه خواهریاآشنایان بیان منزل کمک حال ماباشندبه لحاظ هزینه های خوردوخوراک برنمی آیدومیگویدکسی رالازم نداریم من نمیتونم پذیرای دیگران باشم وخودم به تنهایی کارهاراانجام میدهم درحالیکه من میبینم قادرنیست نه میتواند مرابیرون ازمنزل ببردچون حوصله وتوانش رونداره ونه همدل خوبی برایم هست چون مرتب بامن درگیرمیشه وبه من میگه ازین خونه بروهرجاکه دوست داری حالامن میخواستم ازچترزندگی پدرم بیام بیرون وفرزندخوانده خانواده متمول باوضعیت مالی خوبی باشم که بتونم درکنارمحدودیتهای فیزیکی که دارم لااقل راحت تروبارسیدگی زندگی کنم آیااین امکان برایم تحت چه شرایطی وجودخواهدداشت چون شدیدانیازبه کمک دارم طی ۲۴ساعت شبانه روزبایدحتماکسی پیشم باشه تانیازهای روزمره ام رابرآورده کندلطفاتوضیحات لازم رادراین موردبه من بدهید

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۱۴ فروردین, ۱۳۹۶ در ۱۱:۰۶ ق.ظ

   سلام
   موضوع شما به فرزندخواندگی ارتباطی ندارد و باید از طریق دیگری کمک دریافت کنید. یکی از وظایف سازمان بهزیستی کمک به افرادی مثل شماست.

   پاسخ دادن
 • مینا۴ اردیبهشت, ۱۳۹۶ در ۲:۱۶ ب.ظ

  سلام. من و همسرم یک دختر ۱۲ ساله و یک پسر ۸ ساله داریم. در مراجعه به شیرخوارگاه با پسربچه ۵ ساله ای برخورد کردم. از مسوولین شیرخوارگاه در موردش سوال کردم گفتند که بی سرپرسته و به دلیل مشکل جسمی (شکاف کام) تا کنون هیچ خانواده ای او را به فرزندی نپذیرفته و این بچه خیلی مهربونه و خیلی دلش میخواد مامان داشته باشه و خیلی هم دوست داره در کارها به ما کمک کنه و یادگیریش هم خوبه.
  علیرغم اینکه از نظر مشخصات ظاهری تفاوت زیادی با ما و بچه هامون داره با همسرم صحبت کردم که او را به فرزندخواندگی بپذیریم ولی همسرم مخالفت کرد و گفت می ترسم بچه هامون اذیتش کنند و ما مجبور بشیم طرف این بچه را بگیریم و با بچه های خودمون درگیر بشیم و مورد حسادت بچه هامون قرار بگیره و …..
  چند بار هم صحبت کردم باز هم قبول نکرد. البته همسرم با آوردن دختر بچه موافقه و حداقل اگر پسر باشه سنش کم باشه.
  الان حدود دو ماهه که فکرم مشغوله و همه اش به این بچه و آرزویش فکر می کنم. نمی دونم که باید فراموشش کنم یا بیشتر به همسرم اصرار کنم شاید متقاعد بشه.
  می خواستم نظر شما را بپرسم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  ضمناً یک بچه با این شرایط را به عنوان فرزندخوانده به یک خانواده می دهند یا امین موقت؟
  متشکرم

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۴ اردیبهشت, ۱۳۹۶ در ۳:۳۱ ب.ظ

   پذیرش سرپرستی کودک باید خواست هر دوی شما باشد. درباره‌اش باید گفتگو کنید. اما از تصمیم بر مبنای دلسوزی پرهیز کنید. بدیهی است که آمدن کودکی جدید به خانه شما ساده نخواهد بود. چهار نفر شما باید آمادگی لازم را داشته باشید و بتوانید چالش‌های احتمالی را مدیریت کنید. برای این منظور باید از مشاوره استفاده کنید.
   اگر کودک بی‌سرپرست باشد، سرپرستی دایم را به شما می‌دهند.

   پاسخ دادن
 • سارا۲۲ تیر, ۱۳۹۶ در ۱:۴۷ ق.ظ

  سلام شما می فرمایید که بچه های شیر خوار را سخت تر از بچه ی ۳ ساله تحت سرپرستی میدند
  خوب فرقی نداره که چون وقتی شیرخوار و زیر یک سال هستند مگه همشون را نمیزادند تحت سرپرستی….
  پس کودکی در سن ۳ ساله هم باید سخت و کمیاب باشه واسه سرپرستی

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۲۲ تیر, ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۳ ق.ظ

   اکثر افراد می‌خواهند کودکی زیر ۱ سال یا در این حدود را به فرزندی بگیرند، برای همین وقتی چنین کودکی وجود داشته باشد بلافاصله به فرزندی سپرده می‌شود. برخی کودکان به دلایلی در سن بالاتری به بهزیستی سپرده می‌شوند و خانواده‌های کمتری تمایل به پذیرش سرپرستی این کودکان دارند و افراد دوره انتظار کمتری برای کودکان با سن بالاتر دارند.

   پاسخ دادن
 • یه تنهاااا۲۶ فروردین, ۱۳۹۷ در ۲:۴۸ ق.ظ

  سلام خدمت مدیر سایت من دختری ۲۸ ساله هستم پدر و مادرم مرا ازطریق دادگاه به فرزندی گرفتند و اصلا در شناسنامه ذکر نشده ولی به دلایلی ک در این بحث نمیگنجد من فهمیدم ۲۷ سالگی تقریبا یک سال پیش پدرم خیلی خیلی مرا اذیت میکرد پدر خوانده ام منظورم است الان هم توی منزل آنها ساکن ام درست است ک من از لحاظ قانونی ارثی نمیبرم و حتی نمیخواهم ارشد ژنتیک را با کلی بدبختی چون پدر خوانده ام مخالف بود گرفتم اصولا ایشون مخالف همه چیزند میخواهم فرزند دختری را به سرپرستی بگیرم در ضمن با وجود شرایطی این امکان هست ک من ب خارج از کشور زندگی کنم ۱ آیا میتوانم فرزندی بگیرم
  ۲ آیا میتوانم با خود به کشور دیگری ببرم یا خیر ممنون

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۲۷ فروردین, ۱۳۹۷ در ۱:۱۷ ب.ظ

   زنان مجرد می‌توانند کودک دختری را به فرزندی بگیرند. اولین شرطش این است که ۳۰ سال داشته باشند. شرایط فرزندپذیری را اینجا بخوانید.
   پس از سپری شدن دوره شش ماهه سرپرستی آزمایشی و صدور حکم سرپرستی دایم می‌توانند برای کودک شناسنامه بگیرید. با اجازه دادستان می‌توانید برای فرزندتان گذرنامه بگیرید و از کشور خارج شوید. شرایط ورود فرزندتان به کشوری دیگر تابع قانون کشور مقصد است.

   پاسخ دادن

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!