14محمد نفریه، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور است. وی پیشتر در خصوص ازدواج سرپرست و فرزندخوانده اظهار داشته است که ازدواج با فرزندخوانده آن قدرها هم نادر نبوده است و با قانون جدید این امر محدود شده است. وی در مصاحبه اخیرش با ایسنا نیز بر این موضوع تاکید می‌کند و از نقاط قوت این قانون می‌گوید.
تبصره ازدواج فرزندخوانده و سرپرست به همین شکل فعلی در لایحه پیشنهادی دولت وجود داشت که مجلس آن را شکل ممنوعیت کامل تصویب کرد و در نهایت با نظر شورای نگهبان به شکل فعلی نهایی شده است (برای روند تصویب قانون جدید به اینجا مراجعه کنید). نکته دیگر این که بر خلاف ادعای آقای نفریه کودکان بدسرپرست در چنبره‌ی ولی قهری هستند و شرایط بهتری پیدا نکرده‌اند. در قانون جدید سرپرستی  کودکان بدسرپرست به صورت موقت واگذار می‌شود که با استناد به قانون مدنی پیش از تصویب قانون جدید نیز انجام می‌شد. در عمل نیز قانون جدید بر رویه استناد به مواد ۱۱۸۴ و ۱۱۸۷ قانون مدنی مهر تایید زده است. کاری ـ که اگر نیاز بود ـ با رای وحدت رویه هم قابل انجام بود.
محمد نفریه در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» ایسنا- منطقه اصفهان، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه سیاست سازمان بهزیستی در قبال قانون جدید کودکان بی‌سرپرست و ازدواج والدین با فرزند خوانده چیست؟ اظهار کرد:آن چیزی که امروز از این قانون در جامعه برداشت شده اشتباه و غلط است چرا که اگر دقیقا متن این قانون مورد مطالعه قرار گیرد به این موضوع اشاره دارد که ازدواج فرزند خوانده با پدر و مادر ممنوع است. روح حاکم بر این قانون برعکس تصوری که در جامعه از آن تلقی شده، بر ممنوعیت ازدواج والدین با فرزند خوانده تاکید دارد، اما از لحاظ شرعی چنین اتفاقی هیچ ممنوعیتی ندارد. شورای نگهبان هنگام تصویب این قانون یک تبصره به آن اضافه کرد که با توجه به آن ازدواج با فرزند خوانده انجام نخواهد شد مگر اینکه دادگاه صالحه با نظر سازمان بهزیستی آن هم به نفع فرزند اجازه چنین کاری دهد یعنی برای این ازدواج روند دشواری در نظر گرفته شده، در حالی که تا قبل از تصویب این قانون ممنوعیتی مبنی بر ازدواج فرزند خوانده با والدین وجود نداشت، لذا این قانون آمده صراحتا قانون قبلی را نقض کرده است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی تصریح کرد: این قانون خوشبختانه فرزندخواندگی را آسان کرده است چرا که بیش از ۷۸ درصد کودکان بهزیستی بدسرپرست هستند و در این سازمان ماندگار بودند، اما طبق قانون جدید این فرزندان قابل واگذاری هستند. بر اساس این قانون اگر فرزندی در خانواده‌ای امنیت حقوقی و قضایی نداشته باشد و والدینش بدسرپرست تشخیص داده شوند به خانواده جدیدی واگذار می‌شود که باید امنیت حقوقی و قضایی را کاملا رعایت کنند، این در حالی است که در قانون قبلی چنین چیزی وجود نداشت.

نفریه در خصوص قانون جدید کودکان بی‌سرپرست اظهار کرد: این قانون یکی از بهترین قانون‌ها برای بهزیستی در سال‌های اخیر بوده، اگر چه اشکالاتی به این قانون وارد است اما سعی کرده کمبود‌های قانونی گذشته را جبران کند.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!