0,,5278842_4,00این نوشته بازنشر مقاله‌ای است که پیشتر در دویچه‌وله فارسی منتشر شده است

آمار کودکانی که از کشورهای آفریقایی برای فرزند‌خواندگی به خانوداه‌های اروپایی و آمریکایی سپرده می‌شوند رو به افزایش است. تنها در سال ۲۰۰۸ میلادی ۳۷ میلیون یورو برای پذیرش کودکانی از اتیوپی هزینه شده است.

به نظر می‌رسد در میان کشورهای آفریقایی، اتیوپی مناسب‌ترین کشور برای یافتن فرزند‌خوانده است. بر اساس آماری که سفارت آمریکا در آدیس‌آبابا، پایتخت اتیوپی تهیه کرده است، ۶۹ موسسه “یافتن فرزندخوانده” با مجوز دولتی در این شهر فعالیت می‌کنند. آمار رسمی حکایت از آن دارد که دست‌کم ۳ هزار کودک اهل اتیوپی در سال ۲۰۰۸ میلادی به خانودا‌ه‌هایی در کشورهای آمریکا، فرانسه یا اسپانیا سپرده ‌شدند. در آلمان، در سال ۲۰۰۷ میلادی این تعداد به ۲۹ و در سال ۲۰۰۸ با رشد قابل توجهی به ۴۸ کودک رسیده است.

 تجارت پر سود موسسه‌های “یافتن فرزندخوانده”

سازمان‌های مدافع حقوق بشر هشدار می‌دهند که روند یافتن فرزندخوانده در میان بچه‌های یتیم اهل اتیوپی، رفته‌رفته در این کشور به تجارت تبدیل می‌شود. این سازما‌ن‌ها از نقش موسسه‌های “یافتن فرزندخوانده” انتقاد می‌کنند.بیرگیت زیبرت از دفتر اداری “پذیرش فرزند‌ از خارج از کشور” در شهر هامبورگ می‌گوید: « موسسه‌های “یافتن فرزندخوانده” هزینه‌های سرسام‌آوری طلب می‌کنند که چندین برابر از هزینه‌های واقعی هر پرونده در این موسسه‌ها بیشتر است.» تنها در سال ۲۰۰۸ میلادی در سراسر دنیا ۳۷ میلیون یورو برای پذیرش کودکانی از اتیوپی هزینه شده است.

رولی پوست هلندی سال‌ها در کمیسیون اتحادیه اروپا با دفتر مبارزه با رشوه‌خواری و کلا‌ه‌برداری در مورد پذیرش حضانت کودکان از کشور رومانی همکاری کرده است. این همکاری پس از بررسی پرونده رومانی، به پایان رسیده است. اما رولی پوست معتقد است کشورهایی مانند اتیوپی می‌توانند جای رومانی را بگیرند. خانم پوست خود سازمانی به نام سازمان”مبارزه با تجارت کودکان” تأسیس کرده و در تلاش است همکاری سازما‌ن‌های بین‌المللی را نیز در این زمینه جلب کند.

کودکان یتیم کم‌طرفدارند

والدینی که در جستجوی فرزندخوانده هستند کودک سالم و کم‌وسن‌وسال را ترجیح می‌دهد. موسسه‌های “یافتن فرزندخوانده” که در پایتخت اتیوپی فعال‌اند، کودکان را از یتیم‌خانه‌های سراسر این کشور به خانه‌های نگهداری موقت کودکان می‌آورند تا آنها را برای زندگی در خانواده‌های تاز‌ه‌شان آماده کنند.

خانواده‌هایی که در جستجوی فرزندخوانده هستند مایل‌اند دختر یا پسری سالم و کم سن‌وسال را با خود به خانه ببرند. بر اساس آمار سازمان یونیسف، در اتیوپی حدود ۵ میلیون کودک بی‌سرپرست زندگی می‌کنند که اغلب بیمار یا معلول هستند و سن آنها از خردسالی گذشته ‌است.

در نتیجه به دلیل عدم ارتباط میان «عرضه و تقاضا» در موارد بسیاری به خانواد‌ه‌هایی که در جستجوی فرزندخوانده هستند اطلاعات غلط داده می‌شود. از سوی دیگر در اتیوپی نیز کم نیستند ‎ والدینی که فرزندان خود را به موسسه‌‌های “یافتن فرزندخوانده” می‌سپارند. خانم رولی پوست معتقد است:«همیشه وقتی برای واگذاری حضانت کودکی پای پول در میان است و شخص یا اشخاصی در این میان سود می‌کنند می‌توان از تجارت کودکان سخن گفت.»

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!