۵۹۳۹۶وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: از رئیس سازمان بهزیستی کشور می‌خواهم که روند واگذاری فرزندان به خانواده‌ها تسریع و تسهیل شود. به گزارش خراسان علی ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در مراسم بهره‌برداری از فاز دوم شیرخوارگاه حضرت علی‌اصغر(ع) در مشهد گفت: دولت وظیفه خانواده را برای افرادی که پناهی ندارند و افرادی که فردی را ندارند که سراغی از آنها بگیرد باید انجام دهد. وی افزود: متاسفانه نتوانستیم نهادهای خوب و سنتی و ارزش‌ها را احیا و توسعه دهیم و بین شرایط جامعه مدرن و ارزش های سنتی پیوند برقرار کنیم. ربیعی تصریح کرد؛ در چند ماه گذشته با کارشناسان زیادی صحبت و حتی با افرادی که تجربه فرزند بهزیستی بودن را داشتند گفت‌و‌گو کردیم و به این نتیجه رسیدیم که اگر این فرزندان را به خانواده‌ها ببریم موفقیت ما بیشتر می‌شود.وی با بیان این که فرزندان نیازهای مالی، سرپناه، مراقبت و عاطفی دارند، گفت: اگر چه نیاز سرپناه و مالی را می‌توانیم بر طرف کنیم اما نیازهای عاطفی و مراقبتی را آن چنان که خانواده انجام می‌دهد نمی‌توانیم انجام دهیم. ربیعی بهزیستی در خانه را شعار جدی و برنامه عملیاتی این وزارت‌خانه عنوان کرد و افزود: با توجه به تعداد ورودی‌ها چند نوع خانواده را برای سپردن کودکان به آن ها تعریف کرده‌ایم و امروز از دکتر هاشمی رئیس بهزیستی کشور می‌خواهم که روند واگذاری فرزندان به خانواده‌ها تسریع و تسهیل شود. وی گفت: اگر در خانواده‌ای والدین ظرفیت اخلاقی و شرایط نگهداری را ندارند باید به آنها کمک کرد تا اصلاح شوند و فرزند با والدین بزرگ شود یا اگر خانواده و فامیلی دارند کمک هزینه‌ای بابت نگهداری به آنها بدهیم تا کودک نزد آنها بزرگ شود. وی افزود؛ بایدشرایط ثبت سند ملکی به نام فرزندان را تسهیل و استانداردها راساده کنیم. ربیعی تصریح کرد؛ نمی‌توانیم فقط ۷ میلیون تومان به فرزندان بدهیم و آنها را بعد از بیرون رفتن از مراکز رها کنیم.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

۸ پاسخ

 • پری۲۰ مهر, ۱۳۹۳ در ۲:۵۰ ب.ظ

  خدا کنه هرچه زودتر فرشته هامونو به ما خانواده های منتظر برسونن

  پاسخ
 • مهدی۲۹ مهر, ۱۳۹۳ در ۱۲:۴۶ ب.ظ

  مزایای فرزند خواندگی (فرزند پذیری) نسبت به فرزنداوری:
  ۱) دارای ارزش انسانی و معنوی بالاتری است چراکه کودک یتیمی را صاحب پدر مادر و خانواده می کنیم
  ۲) اگه جنسیت فرزند برامون مهم باشه میتونیم کودکی با جنسیت مورد نظرمون رو انتخاب کنیم
  ۳) نگرانی بابت اینکه فرزندی با مشکلات جسمی بدنیا اوریم نخواهیم داشت و میتونیم فرزند سالم و زیبایی رو انتخاب کنیم
  ۴) فرزند خوانده ها در مقایسه با فرزندان خونی، در اینده محبت و فرمان پذیری بیشتری نسبت به والدین خواهند داشت چراکه می دانند والدین شان لطف بزرگی در حق انان انجام داده و سرپرستی انها را قبول کرده اند. این در حالی است که امروزه اکثر فرزندان خونی از والدین خود طلبکار بوده و احترام لازم را برای انان قائل نمی باشند.
  ۵) مادران دردسرهای زایمان و تبعات جسمی و شغلی ناشی از آن را تجربه نخواهند کرد و به سادگی صاحب فرزند دلخواه خواهند شد.
  ۶) چنانچه ازدواج شما به طلاق و جدایی بیانجامد می توانید درصورت تمایل فرزندخوانده را مجددا به مراکز بهزیستی برگردانید. همچنین عذاب وجدان و نگرانی بابت اینده فردی که خود بدنیا اورده اید را تجربه نخواهید کرد.
  ۷) چنانچه فرزند خونی شما در اینده دچار مشکلات حاد و درمان ناپذیر مانند بیماری های ارثی یا صعب العلاج جسمی یا روانی گردد و از این بابت زجر و سختی زیادی را تحمل نماید همواره این عذاب وجدان را خواهید داشت که شما مسبب بدنیا امدن وی بوده اید اما اگر فرزند خوانده شما دچار چنین مشکلاتی گردد عذاب وجدانی نخواهید داشت چراکه شما مسبب بدنیا امدن وی نبوده اید و تنها به وی این لطف را داشته اید تا به او طعم پدر و مادر و خانواده داشتن را بچشانید.

  پاسخ
  • مدير سايت۲۹ مهر, ۱۳۹۳ در ۱:۱۶ ب.ظ

   مواردی که عنوان کرده‌اید، هیچ کدام دلیلی برای انتخاب فرزندپذیری نیست. به عکس اگر کسی فقط یکی از این دلایل را داشته باشد، شرایط لازم را برای فرزندپذیری ندارد.

   پاسخ
 • مهدی۲۹ مهر, ۱۳۹۳ در ۲:۲۳ ب.ظ

  “اگر کسی فقط یکی از این دلایل را داشته باشد، شرایط لازم را برای فرزندپذیری ندارد.”
  متوجه منظورتون نشدم مثلا دلیل شماره یک دلیل بد و غیر انسانی هست؟؟!!
  ضمنا بنده گفتم اینا مزایا هست نه دلایلی برای فرزندپذیری یعنی شما برای ارزش انسانی و معنوی اقدام به این کار می کنین ولی بهرحال این مزایا نیز بصورت ناخوداگاه شامل حال شما خواهد شد نه اینکه انگیزه شما برای فرزندپذیری الزاما این موارد باشه
  ممنون

  پاسخ
  • مدير سايت۲۹ مهر, ۱۳۹۳ در ۲:۳۶ ب.ظ

   در یادداشت جداگانه‌ای نشان خواهم داد که اینها مزیت نیستند و همگی باورهای غلط درباره‌ی فرزندخواندگی است. خلاصه عرض کنم که ردیف‌های ۲ و ۳ بر مزیت انتخاب گزینشی و سفارشی تاکید دارد به ویژه معیار زیبایی. مزیت ۴ باوری غلط است، فرزندخوانده مانند فرزند است و قرار نیست رهین منت ما باشد. مزیت ۵ نیز اتفاقن در بسیاری از موارد معکوس است و نداشتن تجربه بارداری و شیردهی برای بسیاری از زنان مسئله‌ای جدی است. مزیت ۶ نیز بسیار خودخواهانه است و اگر کسی چنین تصوری در ذهنش داشته باشد، صلاحیت داشتن فرزند زیستی را نیز ندارد که خودش را از مسئولیت کودکی که بزرگ کرده است مبرا بداند و بگوید خب او را به بهزیستی بازمی‌گردانم. مزیت ۷ هم مزیت نیست. شما در هیچ یک از دو حالت – داشتن فرزند زیستی و فرزندخوانده – به دلیل بیماری فرزندتان عذاب وجدان نباید داشته باشید. حتی اگر بیماری ارثی و ژنتیک باشد. لطفی هم به فرزندخوانده نکرده‌ایم که پدر و مادرش شده‌ایم.

   پاسخ
  • علی پ۱۶ آبان, ۱۳۹۳ در ۲:۰۷ ب.ظ

   من واقعاً از این لیست مزیتهای شما تعجب میکنم، شما با این گفته هایتان کلاً منت سر آدم میگذارید، و شانه خالی میکنید از بار مسئولیت پذیری.
   من باور دارم که شما هیچ فرزندی ندارید، بخاطر اینکه هیچ پدر یا مادری همچین طرز تفکری را نخواهد داشت. من خانواده ای را میشناسم که در ابتدا فرزند سالمی از طریق فرزندخواندگی نصیبشان شد، ولی پس از چند سال دچار بیماری شد و فلج شد، آن خانواده محترم حتی بعد از اینکه خودشان صاحب فرزند شدند، این فرشته را رها نکردند و تازه اورا بیشتر دوست دارند. فکر کنم اگر شما بودید لحظه ای تامل نمیکردید که اورا به فروشگاهی که اون را از آنجا تهیه کردید پس ببرید، مزیت شماره ۷ شما من را مجبور میکند که اینطور عنوان کنم.

   با تشکر
   علی پ

   پاسخ
 • مجید۱۵ فروردین, ۱۳۹۴ در ۱:۱۰ ق.ظ

  واقعا برای مدیر این سایت متاثفم با چنین طرض تفکری. شما مسلمان نیستید که همپچین کار خداپسندانه ای را زیر سوال میبرید.خارجی ها با وجود داشتن فرزند فرزندی را هم به خانواده خود به سرپرستی میگیرند.بله متاسفانه اینجا ایران است و برای کار خیر نیز باید منتظر فتوا و استخاره باشیم.

  پاسخ
  • مدير سايت۱۵ فروردین, ۱۳۹۴ در ۲:۰۴ ق.ظ

   نمی‌دانم چرا برای طرز تغکر من متاسف شده‌اید. این که گفته‌های وزیر را بازنشر کرده‌ام یا این که با دیدگاه سراسر اشتباه مهدی مخالفت کرده‌ام. در ضمن خارجی‌ها هم که با وجود داشتن فرزند، فرزندی را هم به سرپرستی می‌گیرند، مسلمان نیستند. در بیشتر کشورهای مسلمان با استناد به قران و این که فرزندخوانده چون از پشت خودتان نیست، حکم فرزند را ندارد، به کل فرزندخواندگی وجود ندارد و تنها حضانت و نگهداری گودک یتیم وجود دارد. خوشحال می‌شوم بگویید من کجا با فرزندخواندگی مخالفت کرده‌ام.

   پاسخ

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!