تاکنون دو خوان را طی کرده‌اید. پرونده‌ای در بهزیستی تشکیل داده‌اید (خوان اول) و حکم اولیه را درباره‌ی صلاحیت خود برای فرزندپذیری دریافت کرده‌اید (خوان دوم) اما هنوز پرونده شما کاملِ کامل نشده است. اگر بین کارها وقفه نیندازید، از زمان مراجعه‌ی اولیه به بهزیستی تا پایان خوان سوم، حدود ۲ ماه طول می‌کشد.

تکمیل پرونده در بهزیستی
در مرحله تشکیل مقدماتی پرونده، بسیاری از مدارک را ارایه داده‌اید، برای تکمیل پرونده باید مدارک زیر را در پرونده‌تان کامل کنید.

کپی شناسنامه و کارت ملی زن و شوهر
کپی سند ازدواج
کپی کارت پایان خدمت یا معافیت مرد
کپی آخرین مدرک تحصیلی
کپی سند خانه یا اموال منقول دیگر
کپی اجاره‌نامه خانه‌ای که در آن ساکن هستید
گواهی اشتغال به کار با ذکر مبلغ دریافتی
کپی صفحه اول دفترچه بیمه معتبر
گواهی پزشک متخصص مبنی بر ناباروری
کپی عدم سوپیشنیه با مهر برابر اصل دادگاه
کپی استعلام‌های پزشکی قانونی با مهر برابر اصل دادگاه
دو قطعه عکس از زن و مرد

اصل تمام این مدارک را به جز عدم سوپیشینه و استعلام‌ها پزشکی قانونی که خودشان با مهر برابر اصل هستند، همراه داشته باشید. با تکمیل پرونده نامه‌ی بازدید مددکار احتماعی از محل سکونت شما تنظیم می‌شود. لازم نیست منتظر صدور حکم قاضی بمانید.

بازدید مددکار احتماعی
وضعیت پرونده‌تان را پیگیری کنید. به شما می‌گویند از کدام مرکز برای بازدید به خانه‌تان می‌آیند. به آنجا زنگ بزنید تا زمان آمدن مددکار را هماهنگ کنید. احتمالن پرسش‌های بسیاری برای‌تان مطرح است که این بازدید چگونه است. در ادامه به برخی از این پرسش‌ها پاسخ داده‌ایم.

 • آیا زمان حضور مددکار اجتماعی از قبل به شما اطلاع داده می‌شود؟ بله. شما باید برای آمدن مددکار پیگیری نمایید و با او هماهنگ کنید. بسیاری از مواقع باید دنبال او بروید. موقع رفتن هم برایش ماشین بگیرید. 
 • زمان بازدید باید هر دوی شما حضور داشته باشید؟ بله. حضور هر دوی شما لازم است.
 • چه چیزهایی در بازدید مددکار اجتماعی مهم است؟ هیچ مستندی در ابن باره وجود ندارد. به نظر می‌رسد که این موضوع به تجربه و شخصیت مددکار اجتماعی وابسته باشد. به طور معمول آنها درباره‌ی خودتان، خانواده‌تان، رابطه‌تان با یکدیگر، دلایل فرزندپذیری و وضعیت مالی‌تان سوال می‌کنند. وضعیت ظاهری خانه و آمادگی برای داشتن فرزند نیز از جمله مواردی است که مورد توجه مددکار خواهد بود. منظور از آمادگی برای داشتن فرزند، داشتن فضای کافی در خانه است نه این که وسایل بچه را خریده باشید. زمان مناسب برای خریدن وسایل بچه، وقتی است که به شورای فرزندخواندگی رفتید و دو سه ماهی تا آمدن بچه بیشتر باقی نمانده است.
 • مددکار اجتماعی چه زمانی گزارش بازدیدش را می‌دهد؟ گزارش بازدید مددکار اجتماعی تا دو هفته پس از بازدید تنظیم و برای بهزیستی ارسال می‌شود. 
 • آیا نظر مددکار اجتماعی را به ما می‌دهند؟ خیر. شما فقط می‌توانید تکمیل گزارش مددکار اجتماعی و ارسال آن برای قرار گرفتن در پرونده‌تان را پیگیری کنید.
 • آیا از مددکار اجتماعی درباره‌ی نظرش و آنچه در گزارش می‌نویسد، سوال کنیم؟ این کار توصیه نمی‌شود. ممکن است همین پرسشاثری منفی بر گزارش وی بگذارد. برخی مددکاران اجتماعی خودشان نظر کلی‌شان را به شما می‌گویند. اگر هم می‌خواهید در این باره چیزی بپرسید، به صورت تلویحی و در لابلای صحبت‌هایتان مطرح کنید. اصراری هم بر گرفتن پاسخ نداشته باشید.
 • اگر خانه‌مان جابه‌جا شد، چه کار کنیم؟ وقتی خانه‌تان جابه‌جا می‌شود به بهزیستی اطلاع بدهید. مددکار اجتماعی دوباره برای بازدید می‌آید و گزارش جدیدی برای شما می‌نویسد. اگر شهرتان را عوض کرده باشید، پرونده‌تان باید به شهر جدید منتقل بشود.
 • آیا وقتی خانه‌مان جابه‌جا می‌شود، بازدید مجدد مددکار اجتماعی فقط به وضعیت ظاهری خانه اختصاص دارد؟بازدید دوم مثل بازدید اول است و درباره‌ی همه چیز مجدد سوال می‌شود. حتی فرم مشخصات نیز دوباره تکمیل می‌شود. مشخص نیست که آیا گزارش مددکار اجتماعی اول در اختیار مددکار بعدی قرار می‌گیرد یا خیر.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

۲ پاسخ

 • سمانه ابدی۱۷ بهمن, ۱۳۹۴ در ۶:۲۲ ق.ظ

  سلام.وقتتون بخیر.زوجی ۳۳ساله هستیم که برای فرزندخواندگی اقدام کردیم و خوشبختانه مراحل مشاوره،روانپزشک،سوپیشینه و سلامت جسمانی را با موفقیت گذراندیم.منزل و ماشین از آن خود ماست .ولی از آنجاکه شغل همسرم رانندگی است و جوازکسب ندارند.آیا فقط گواهی شغلی از طرف آژانس کافیست؟؟؟اگر خیر ،آیا در صورتیکه تغییر شغل داده وارد شرکتی با حقوق ثابت و بیمه شوند مثمر ثمر خواهد بود؟؟در مورد بیمه آیا بیمه سلامت کفایت میکند یا حتما باید از طرف جایی یا بصورت خویش فرما(زیرا همسرم چند سال سابقه بیمه دارند و این امکان را داریم که از طریق بیمه خویش فرما ادامه دهیم)اقدام کنیم؟؟؟

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۱۷ بهمن, ۱۳۹۴ در ۱۱:۲۴ ق.ظ

   گواهی اشتغال به کار کفایت می‌کند. معمولن دفترچه بیمه و گواهی اشتغال به کار را برای اطمینان از درآمد کافی برای نگهداری کودک می‌خواهند. قاضی به این جزییات کاری ندارد و بررسی سازمان بهزیستی را قبول می‌کند. اگر در بهزیستی پرونده‌تان تشکیل شده است و مراحل بعدی را طی کرده‌اید، مشکل خاصی وجود ندارد.

   پاسخ دادن

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!