۱۱۰۲۷۹۶۱_۱۰۲۰۷۳۵۹۲۵۳۰۰۵۲۹۴_۴۷۳۶۴۰۵۸۹۶۵۹۹۴۹۶۹۴۱_nبرنامه ماه عسلِ احسان علیخانی منتقدان بسیاری دارد. دو سال قبل هم برنامه‌ای داشت که در آن ناگهان کودکی را به خانواده‌ای برای فرزندخواندگی دادند و شرایطی را پدید آورد که برای هر دو طرف ـ کودک و خانواده‌ی فرزندپذیر ـ بهت‌آور بود. (در این باره پیشتر نقدی نوشته‌ایم) اما امسال در برنامه‌اش که دو مهمانش به فرزندپذیری اختصاص داشت، کاملن متفاوت بود.
در این برنامه نجمه که در ۱۲ روزه‌گی، سرپرستی‌اش به خانواده‌ای بافقی سپزده شده بود، یک سال پیش پی می‌برد که فرزند زیستی پدرومادرش نیست و بعد از سه روز پدرش نیز این موضوع را تایید می‌کند. نجمه به دنبال یافتن پدر و مادر زیستی‌اش می‌افتد و آنها را می‌یابد. نجمه با پدرومادرش در بافق زندگی می‌کند.
دومین مهمان مریم بود که زن‌ومردی مازنی او را به فرزندی گرفته بودند. تفاوت ظاهری‌اش با پدرومادرش باعث می‌شود که دیگران او را مسخره کنند و با بچه پرورشگاهی خواندنش، آزارش بدهند. پدرومادرش با نشان دادن شناسنامه‌شان سعی می‌کنند او را مجاب کنند که او فرزند زیستی خودشان است اما بالاخره در ۱۷ سالگی به او می‌گویند که وی بازمانده‌ی جنگ‌زدگان کرد است. مریم جستجوی پدرومادر زیستی‌اش را آغاز می‌کند. پدرومادرش در بمیاران شیمیایی حلبچه کشته شده‌اند. پدرش در بهشت‌زهرا دفن شده است و قبر مادرش نامعلوم است. یکی از برادرانش نیز چون او در کودکی گم شده است و هنوز پیدا نشده است. یک برادر و دو خواهرش را هم در سلیمانیه می‌بیند. مریم هشت ماهه بوده است که حلبچه یمباران شیمیایی شده است و سرفه‌هایش یادگار آن روزها است.

ــــــــــ پانوشت‌ها
۱. احسان علیحانی نسبت به دو سال پیش که به موضوع فرزندخواندگی پرداخت، بسیار بهتر عمل کرده است. کاش بیشتر از این دقت کند و به جای پدرومادر واقعی، از پدر‌ومادر زیستی استفاده کند. پدر‌ومادر بافقی نجمه و پدر‌ومادر مازنی مریم کاملن واقعی هستند، فقط پدر‌ومادر زیستی فرزندشان نیستند.
۲. در برخی شبکه‌های اجتماعی این موضوع بهانه‌ای برای ساختن جوک شده است. این ربطی به احسان علیخانی ندارد و نشان‌دهنده‌ی فرهنگ نامناسب فرزندخواندگی در ایران است که افراد به سادگی به خودشان اجازه می‌دهند درست خلاف آخرین خواست مریم عمل کنند که می‌گوید کسی را قضاوت نکنیم، کسی که در تمام عمرش ناعادلانه قضاوت شده است.
۳. شنیده‌های من از نگرانی برخی خانواده‌های فرزندپذیر از پخش این برنامه خبر می‌دهد. آنها نگران این هستند که چنین برنامه‌ای فرزندشان را به جستجوی پدرومادر زیستی‌شان ترغیب کند. با محدود کردن فرزندمان نمی‌توانیم مانع جستجوی پدر‌ومادر زیستی بشویم. ما باید در کنار فرزندمان باشیم، فرزندخواندگی را پنهان نکنیم و بگذاریم آنها ما و پدر‌ومادر زیستی‌شان را دوست داشته باشند.
۴. شجاعت مریم و نجمه و پدر‌ومادرشان برای برملا کردن هویت‌شان، در جامعه‌ای که فرزندخوانده بودن پنهان می‌شود، ستودنی است. امیدوارم چنین برنامه‌هایی به بهبود فرهنگ فرزندپذیری در جامعه‌مان کمک کند که نوشتن پانوشت ۲ لازم نباشد.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!