غلامحسین+کرباسچیغلامحسین کرباسچی به تازگی در جمع «اصلاح طلبان» و در محل «مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم» سخنرانی داشته است. داستان سخنرانی یارگیری برای انتخابات است. وی برای این که مخالفان سیاسی خود را بکوبد، فرزندخوانده‌ها و نهاد فرزندخواندگی را نشانه رفته است. و برای این کار نیز به استفاده از امام حسین (ع) و دعای عرفه روی آورده است. وی می‌گوید «امام حسین (ع) در دعای عرفه به عنوان فرزندخواندگان اشاره می‌کند که این بحث جای تأمل دارد. متأسفانه عده‌ای فقط برداشت ظاهری از این سخن امام(ع) می‌کنند و فرزندخواندگی را به معنای ظاهری آن عنوان می‌کنند، در حالی که منظور امام حسین (ع) فرزندخواندگان سیاسی اسلام است؛ خود عنوان فرزندخوانده یعنی اینکه ریشه و اصالت شما کجاست؟ یعنی امام حسین(ع) در این قالب می‌فرماید دلسوزان اسلام کنار گذاشته شده و فرزندخواندگان آن روی کار آمده‌اند؛ باید گفت شما حداکثر این است که فرزندخوانده هستید و به خاطر رأفت اسلامی شما را پذیرفتند، اما نه اینکه همه چیز دست شما باشد. قطعا اگر فرزندخواندگی باب شد و فرزندخوانده‌ها جای اصالت را گرفتند، آن وقت حادثه کربلا پیش می‌آید. وقتی فرزندخواندگی به جای اصل و اصالت قرار گیرد، امام حسین(ع) که همواره روی دوش پیامبر(ص) بود، حالا متهم می‌شود به خارجی، فتنه گر و…؛ اینها تهمت‌هایی بود که فرزندخواندگان سیاسی به امام(ع) زدند.»
من چندین بار دعای عرفه و ترجمه‌های متفاوت آن را خواندم، در جایی از آن تعبیر فرزندخوانده را ندیدم. تنها یک جا گفته است ستایش خداوندی را سزاوار است که فرزندی نگیرد که از او ارث برد. وی از این عبارت که معنایش به وضوح این است که خداوند فرزندی ندارد، استفاده می‌کند و سخنان بالا را می‌گوید تا به خیال خودش مخالفانش را «بی‌اصل و نسب» بخواند. توسل به امام حسین (ع) تنها برای این است که نتوان با اراجیف وی در این زمینه مخالفت کرد. وی می‌گوید «فرزندخوانده‌های سیاسی انقلاب که خودشان که ریشه‌ای ندارند، فقط به تخریب بزرگان اقدام می‌کنند تا خودی نشان دهند. اگر بنا شد در انقلابی و در کشوری، فرزندخوانده‌های سیاسی که هیچ چیز جز منافع شخصی برایشان مطرح نیست، صدایشان از همه بلند‌تر شود، بلاهای مختلفی بر سر آن انقلاب و کشور از جمله فقر و… می‌آید. باید مراقب باشیم آن بلاهای تاریخی که فرزندخواندگان صدر اسلام، مرتکب شدند و برای مثال حادثه کربلا را ایجاد کردند، سرمان نیاید.» البته دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی و تحصیل‌کرده حوزه و مدرسه حقانی، خودش را از «آلودگی» فرزندخواندگی پاک می‌داند. و حتی زندان رفتن خود را که مطابق با روز عرفه است، نشانه‌ای از بر حق بودنش می‌داند.
فرزندخوانده‌ها در دعواهای سیاسی نقش پررنگی دارند. یکی از همین افرادی که احتمالن از نگاه غلامحسین کرباسچی فرزندخوانده سیاسی انقلاب است، نیز از این که دولت برخی رسانه‌ها را فرزند و برخی را فرزندخوانده بدانند، شکایت دارد. فاطمه آلیا مثل خیلی‌های دیگر وقتی با تبعیضی مواجه می‌شود، کلید توضیح آن را در فرزندخواندگی می‌بینند و فکر می‌کنند اگر بگویند دولت بین رسانه‌ها تبعیض قایل می‌شود و یارانه برخی را قطع کرده است، همه نمی‌فهمند چه فاجعه‌ای رخ داده است و به فرزند و فرزندخوانده بودن متوسل می‌شوند. چندی پیش نیز محمد قوچانی سلفی‌گری را فرزندخوانده و فرزند ناخواسته روشنفکری دینی خوانده بود.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!