خوان پنجم با دعوت شما به شورای فرزندخواندگی آغاز می‌شود و با آمدن فرزندتان به خانه‌اش از آن گذر می‌کنید و به خوان ششم وارد می‌شوید.

شورای فرزندخواندگی

Khan5پس از ماه‌ها انتظاری که در خوان چهارم کشیده‌اید، یک روز تلفن‌تان زنگ می‌خورد و به شما می‌گویند فلان روز راس ساعت فلان برای شورای فرزندخواندگی به بهزیستی بیایید. به احتمال زیاد دچار اضطراب می‌شوید که در جلسه شورا چه اتفاقی می‌افتد و تا روز شورا مدام با خودتان اتفاق‌هایی را که ممکن است بیفتد، مرور می‌کنید. پرسش‌‌های بسیاری درگیرتان می‌کند که پاسخ‌شان را نمی‌دانید. در اینجا سعی می‌کنیم به برخی از آنها پاسخ بدهیم. توجه به این نکته ضروری است که پرسش‌ها کامل نیستند و ممکن است ده‌ها پرسش دیگر برای شما مطرح باشد که در اینجا به آنها اشاره‌ای نشده است. پاسخ‌ها نیز کامل نیست و قرار است مهم‌ترین زوایای پاسخ را روشن کند نه این که حل‌المسایل پرسش‌هایی باشد که ذهن شما را درگیر کرده است.

 • پیش از تشکیل جلسه شورا چه کارهایی باید انجام بدهیم؟ مهم‌ترین کاری که باید انجام بدهید، رفع نواقص احتمالی پرونده‌تان است. مثلن ممکن است سند خانه‌تان را در پرونده نگذاشته باشید یا لازم باشد که برخی مدارک از جمله گواهی اشتغال و بیمه را به‌روز کنید. نکته‌ی دیگری که پیش از شورا از شما پرسش می‌شود، درباره‌ی محرمیت است. می‌توانید به فتوای یوسف صانعی اشاره کنید که فرزندخوانده را همانند فرزند زیستی محرم می‌داند. البته این فتوا مشهور است و در کتابی که بهزیستی چاپ کرده است نیز به آن اشاره شده است اما باز هم ممکن است به آن اکتفا نکنند و بخواهند که این فتوا را از دفتر ایشان بگیرید و در مدارک‌تان بگذارید. نگران نباشید، با مراجعه به دفتر ایشان، در عرض کمتر از یک ربع کپی این فتوا را مهر می‌کنند و به شما می‌دهند.
 • اعضای شورا چه کسانی هستند؟ رییس و معاون اجتماعی بهزیستی محل زندگی‌تان، کارشناس دفتر فرزندخواندگی، یک یا دو نفر از بهزیستی استان، کارشناس حقوقی، روان‌شناس و کارشناس مذهبی. در مجموع تعداد اعضای جلسه ۷ تا ۹ نفر است.
 • جلسه چگونه پیش می‌رود؟ ابتدا شما خودتان را معرفی می‌کنید. بعد از آن درباره علت تصمیم‌تان برای فرزندپذیری پرسش می‌شود. درباره شیوه برخورد شما و خانواده‌تان نیز از شما پرسش می‌شود.
 • چه پرسش‌هایی از ما می‌کنند؟ پرسش‌ها برای افراد مختلف متفاوت است و متناسب با پاسخ‌های قبلی شما جلسه پیش می‌رود. اما چند نکته که برایشان مهم است از این قرار است؛ چرا چنین تصمیمی گرفته‌اید؟ موضوع را به فرزندتان می‌گویید و چرا؟ آیا خانواده‌تان از تصمیم شما مطلع‌اند و برخوردشان چگونه بوده است؟ اگر با برخورد نامناسبی در بین فامیل یا دوستان مواجه بشوید، چه می‌کنید؟ برای محرمیت چه فکری کرده‌اید؟ آیا از تعهدات مالی مطلع هستید و حاضر به انجامش هستید؟ در مورد تشویق و تنبیه و دیگر رفتارهای تربیتی چگونه عمل می‌کنید؟
 • جلسه شورا چقدر طول می‌کشد؟ جلسه شورا حدود یک ساعت است.
 • چگونه از نتیجه جلسه شورای فرزندخواندگی مطلع می‌شویم؟ پس از گفتگوهای جلسه، از شما می‌خواهند که جلسه را ترک کنید. اعضای جلسه چند دقیقه‌ای با هم مشورت می‌کنند و بلافاصله تصمیم‌ شورا را به شما اطلاع می‌دهند. در صورت تایید صلاحیت شما برای فرزندپذیری در شورای فرزندخواندگی، بازه سنی کودکی که سرپرستی‌اش به شما واگذار خواهد شد نیز، تعیین می‌شود. پس از جلسه شورای فرزندخواندگی، ‌تصمیم شورا صورت‌جلسه می‌شود و شما آن را امضا کرده و موافقت خود را با تصمیم شورا اعلام می‌کنید تا در صف معرفی کودک قرار بگیرید.
 • آیا ممکن است که پس از چند سال انتظار پاسخ شورای فرزندخواندگی منفی باشد؟ بله چنین امکانی وجود دارد، هر چند احتمالش کم است و تلاش می‌شود در صورت عدم وجود صلاحیت‌های لازم در همان مراحل مقدماتی به شما اطلاع داده شود.
 • آیا ممکن است که سن کودک مطابق درخواست شما نباشد؟ بله. در صورتی که سن‌تان بالا باشد، ممکن است با واگذاری سرپرستی کودکی با سن بالاتر موافقت شود.
 • چه چیزهایی بر تصمیم شورا تاثیر می‌گذارد؟ شورا بر اساس مدارک شما و تطابق آن با الزام‌های قانونی، نظر مددکار اجتماعی در بازدید از منزل‌تان، نظر روان‌شناسی که به وی ارجاع داده شده‌اید و مصاحبه در جلسه شورای فرزندخواندگی تصمیم می‌گیرد.
 • برای جلب نظر مثبت شورای فرزندخواندگی چه کار باید بکنیم؟ در دوره انتظار، درباره فرزندخواندگی بیشتر بدانید. اگر خانواده‌تان با آن راحت نیست، سعی کنید که علت آن را بفهمید و نظرشان را تغییر بدهید. البته اصراری بر تغییر نظر دیگران نداشته باشید و به آنها فرصت بدهید تا خودشان به این نتیجه برسند که فرزندپذیری امری منفی نیست. در جلسه شورای فرزندخواندگی نیز خودتان باشید و سعی در تظاهر نکنید. پرسش‌ها پاسخ درست و غلط ندارند. آنچه مهم است توان شما در مواجهه با چالش‌های احتمالی و شیوه حل مسایل است نه راه‌حلی که برای آن ارایه می‌دهید.

معرفی کودک

پس از شورای فرزندخواندگی دوره انتظار جدیدی آغاز می‌شود که هر چند کوتاه‌تر از انتظار خوان چهارم است اما بسیار کندتر می‌گذرد. اولین پرسشی که ذهن آدم را مشغول می‌کند این است که چقدر باید منتظر بمانم تا فرزندم را ببینم. این زمان می‌توان یک ماه تا چهار ماه طول بکشد. معمولن هر چند وقت یک‌بار چندین شورای فرزندخواندگی به طور فشرده برگزار می‌شود. بنابراین چندین متقاضی هم‌زمان وجود دارد و باید نوبت شما برسد. و مهم‌تر این که کودکی برای واگذاری سرپرستی دایم وجود داشته باشد. در این مرحله نیز پرسش‌های بسیاری مطرح است که در ادامه به آنها پاسخ داده‌ایم.

 • آیا با پیگیری می‌توان زمان معرفی کودک را جلو انداخت؟ در معرفی کودک اداره‌های بهزیستی شهرستان‌ها نقشی ندارند و این کار به صورت استانی انجام می‌شود و اداره‌های بهزیستی تنها وظیفه اطلاع‌رسانی و انجام کارهای اداری را بر عهده دارند. بنابراین پیگیری شما از بهزیستی که در آن پرونده تشکیل داده‌اید، فایده‌ای ندارد؛ چون نقشی در آن ندارند.
 • چگونه کودک به ما معرفی می‌شود؟ به شما زنگ می‌زنند که کودکی برای معرفی به شما وجود دارد. اطلاعات اولیه مختصری از کودک مثل سن او به شما می‌دهند و شما را برای دیدن کودک به شیرخوارگاه معرفی می‌کنند. اگر کودک در شیرخوارگاه زیرنظر بهزیستی شهر دیگری باشد (معمولن در تهران این چنین است که سه بهزیستی شهرری، تهران و شمیران دارد) یکی دو نامه‌نگاری اضافی هم دارید. مثلن اگر شما در بهزیستی تهران پرونده داشته باشید و کودک در شیرخوارگاه آمنه باشد، نامه‌ای از بهزیستی تهران برای بهزیستی شمیران به شما می‌دهند. نامه را به بهزیستی شمیران می‌برید و نامه دیگری می‌گیرید که شما را برای دیدن کودک به شیرخوارگاه آمنه معرفی می‌کند.
 • چگونه کودک را می‌بینیم؟ با نامه معرفی به شیرخوارگاه مراجعه می‌کنید. مدیر شیرخوارگاه نامه را پاراف می‌کند و به مددکاری مراجعه می‌کنید تا کودک معرفی‌شده را به آنجا بیاورند. اطلاعاتی درباره سابقه کودک از جمله این که از چه زمانی به شیرخوارگاه آمده است، سابقه بیماری و مسایلی از این دست به شما داده می‌شود. روان‌شناس شیرخوارگاه با شما درباره‌ کودک صحبت می‌کند. تقریبن نیم ساعت یا بیشتر این دیدار طول می‌کشد.
 • آیا کودکی که به ما معرفی می‌شود، سالم است؟ بیماری کودکان به شما اطلاع داده می‌شود و معمولن کودکان بیمار به افراد متقاضی کودکان با شرایط خاص معرفی می‌شوند. برای اطمینان شما و همچنین ثبت در پرونده، کودک را چند ساعت در اختیار شما می‌گذارند تا پزشک معتمدتان معاینه کند و گواهی سلامت برایش بگیرید. به احتمال زیاد، چون هنوز سرپرستی کودک به شما واگذار نشده است، یک مددکار از شیرخوارگاه شما را همراهی می‌کند. هر چند در مواردی نیز کودک بدون همراهی مددکار به شما سپرده شده است و توافق کرده‌اید که تا چند ساعت دیگر کودک را به شیرخوارگاه بازگردانید.
 • آیا می‌توانیم پدرومادرمان را هم برای دیدن کودک ببریم؟ شیرخوارگاه‌ها چنین اجازه‌ای را نمی‌دهند و تنها خود شما می‌توانید کودک را ببینید.
 • موقع دیدن کودک،‌ چه چیزهایی همراه ببریم؟ برای ارتباط بهتر با کودک همراه‌تان یک اسباب‌بازی متناسب با سن کودک ببرید. یک اسباب‌بازی کافی است، چون فرصت دیدار شما حداکثر نیم ساعت است و در این مدت به بیش از یک اسباب‌بازی نیاز نیست.
 • آیا می‌توانم از کودک عکس بگیرم؟ گرفتن عکس از کودک هم اجازه داده نمی‌شود. هر چند در مواردی که کودک برای معاینه پزشکی بدون همراه به شما سپرده می‌شود، چنین امکانی وجود دارد. بهتر است در صورت گرفتن عکس، از ارسال آن برای دیگران خودداری کنید و در صورتی که لازم می‌بینید که پدرومادرتان عکس کودک را ببینند، آن را روی موبایل خودتان نشانش بدهید. ممکن است قاضی به هر دلیلی سرپرستی کودک را به شما واگذار نکند یا خودتان منصرف شوید و عدم انتشار عکس وی از حقوق کودک و والدین بعدی وی محسوب می‌شود. در صورتی که سرپرستی کودک به شما واگذار نشد تمام عکس‌ها را پاک کنید.
 • آیا می‌توانید کودک معرفی‌شده را نپذیرید؟ در صورت نپذیرفتن کودک چه اتفاقی می‌افتد؟ بله، می‌توانید کودک را نپذیرید و نیازی به ذکر دلیل هم نیست. در صورت نپذیرفتن کودک، دوباره در نوبت معرفی کودک قرار می‌گیرید و دوباره باید منتظر معرفی کودک دیگری بمانید. دوره انتظار دوباره نیز چند ماه طول می‌کشد. در صورتی که دوباره کودک معرفی‌شده را نپذیرید، هر چند دوباره در نوبت قرار می‌گیرید اما در عمل ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا کودک دیگری به شما معرفی کنند.
 • آیا از بین چند کودک، یکی را انتخاب می‌کنیم؟ خیر. تنها یک کودک به شما معرفی می‌شود و شما نیز تنها همان کودک را می‌بینید. سال‌هاست که انتخاب از بین کودکان شیرخوارگاه‌ها منسوخ شده است. این روش آثار روانی مخربی بر کودکان دارد و تجربه طردشدگی چندباره را در آنها ایجاد می‌کند.
 • مرحله معرفی کودک چه زمانی پایان می‌پذیرد؟ وقتی شما گواهی سلامت کودک را که از پزشک معتمدتان گرفتید و در پرونده قرار دادید، و نظرتان نسبت به پذیرش سرپرستی کودک مثبت بود، این مرحله تمام می‌شود. در صورت منفی بودن نظرتان نیز، این مرحله از ابتدا آغاز می‌شود.

دریافت حکم سرپرستی موقت

پس از این که فرزندتان را دیدید (از وقتی که شما نظر مثبت خود را برای پذیرش سرپرستی کودک معرفی‌شده اعلام می‌کنید، فرزندتان شده است)، باید با مراجعه به دادگاه حکم سرپرستی موقت وی را بگیرید. روال انجام این کار را با طرح چند پرسش و پاسخ به آنها توضیح داده‌ایم.

 • برای مراجعه به دادگاه چه کار باید بکنیم؟ به اداره بهزیستی می‌روید و می‌گویید که کودک را دیده‌اید و نظرتان هم مثبت است. بهزیستی نامه‌ای برای دادگاه تنظیم می‌کند و شما را برای گرفتن حکم سرپرستی فرزندتان معرفی می‌کند. دقت کنید که در معرفی شما به دادگاه مشخصات شما و کودک (نام وی در شیرخوارگاه) درست باشد.
 • چقدر طول می‌کشد تا حکم سرپرستی موقت را بگیرید؟ تا چند ماه پیش با تشکیل پرونده، برای احراز صلاحیت‌های قانونی به دادگاه معرفی می‌شدید و مراحل خوان دوم را در دادگاه می‌گذراندید. در چنین شرایطی، به همان شعبه قبلی مراجعه می‌کنید و با ارایه شماره پرونده‌تان، معرفی‌نامه را روی آن می‌گذارید. ممکن است که قاضی همان‌روز حکم صادر کند و یا بررسی و صدور حکم سرپرستی موقت چند هفته طول بکشد. معمولن یک تا دو هفته زمان برای صدور حکم سرپرستی موقت در نظر بگیرید. برای روال جدید که معرفی به دادگاه در مراحل پایانی است، هنوز تجربه عملی در دسترس نیست. اگر مراجعه اولیه به دادگاه پس از شورای فرزندخواندگی باشد، زمان تشکیل پرونده، ارجاع به شعبه و اقدام‌های اولیه پیش از معرفی کودک انجام می‌گیرد و پس از معرفی کودک زمان صدور رای دادگاه تغییری نخواهد کرد. اما اگر مراجعه به دادگاه پس از معرفی کودک باشد، باید مدت بیشتری منتظر بمانید؛ به خصوص این که احتمال دارد دادگاه استعلام‌های بهزیستی را به رسمیت نشناسد و با استناد به زمان محدود اعتبار این استعلام‌ها، دوباره درخواست استعلام کند. در چنین شرایطی ممکن است از صدور حکم سرپرستی موقت تا دو ماه نیز زمان ببرد.
 • آیا تا زمان صدور حکم سرپرستی موقت، فرزندمان پیش ما زندگی می‌کند؟ خیر. تا زمانی که دادگاه حکم سرپرستی موقت را صادر نکرده است، فرزندتان در شیرخوارگاه می‌ماند. سختی طولانی شدن فرایند دادگاه برای گرفتن حکم سرپرستی موقت نیز به همین دلیل است.
 • آیا می‌توانم تا وقتی حکم سرپرستی موقت صادر شود، فرزندم را ببینم؟ بله. باید با شیرخوارگاه هماهنگ کنید تا در محل شیرخوارگاه فرزندتان را ببینید. مدت زمان دیدار شما کوتاه و حدود یک ساعت است. دفعات دیدار هم بستگی به شرایط شیرخوارگاه دارد و ممکن است هر روز یا هفته‌ای یکی دو مرتبه باشد.

ورود فرزندتان به خانه‌اش

پس از گرفتن حکم سرپرستی موقت از دادگاه به بهزیستی محل زندگی‌تان مراجعه می‌کنید و با ارایه حکم سرپرستی موقت، نامه‌ معرفی به شیرخوارگاه را برای گرفتن فرزندتان می‌گیرید. اگر شیرخوارگاه زیر نظر اداره بهزیستی دیگری باشد،‌ باید نامه را به آن اداره بهزیستی ببرید تا نامه دیگری برای معرفی شما به شیرخوارگاه صادر نمایند. فقط نامه‌نگاری و تردد شما بین اداره‌ها بیشتر می‌شود. نامه را به شیرخوارگاه می‌برید و با ارایه آن، فرزندتان را به شما می‌دهند تا به خانه بیاورید. در ادامه به برخی پرسش‌هایی که در این مرحله مطرح است، پاسخ گفته‌ایم.

 • چه مدارکی باید همراه داشته باشیم؟ نامه معرفی به شیرخوارگاه و کارت ملی‌تان را همراه داشته باشید.
 • چه وسایلی را همراهم ببریم؟ یک دست لباس و کیف وسایل کودک را همراه‌تان ببرید. لباسی را که همراه‌تان برده‌اید، تن فرزندتان می‌کنند.
 • آیا پرونده پزشکی وی به ما داده می‌شود؟ پزشک شیرخوارگاه سوابق پزشکی فرزندتان را به شما می‌گوید و خلاصه‌ای از آن را نیز به صورت مکتوب به شما می‌دهد. دفترچه واکسناسیون و رشد کودک نیز به شما داده می‌شود.
 • غیر از پرونده پزشکی، چه اطلاعات دیگری از فرزندمان به ما داده می‌شود؟ روان‌شناس کودک عادت‌های رفتاری فرزندتان و مراحل رشدی وی را برای شما توضیح می‌دهد. اگر در مرحله معرفی این توضیح‌ها ارایه شده باشد، دوباره انجام نمی‌شود. مراقب کودک نیز عادت‌های غذایی و رفتاری فرزندتان را به شما می‌گوید. در خصوص سوابق پزشکی، عادت‌های رفتاری و رژیم غذایی هر سوالی که دارید بپرسید.
 • برای تحویل کودک چه اقدام‌های دیگری انجام می‌شود؟ در فرمی که برای تحویل کودک طراحی شده است. از کودک اثر انگشتان دست و کف پا گرفته می‌شود و شما نیز با امضا و اثر انگشت،‌ فرزندتان را تحویل می‌گیرید. سپس به شما مجوز خروج کودک داده می‌شود تا با ارایه آن به نگهبانی، فرزندتان را از شیرخوارگاه خارج کنید.
 • آیا می‌توانیم کس دیگری را موقع تحویل فرزندمان همراه‌مان ببریم؟ ممکن است به دلیل برخی محدودیت‌ها مانع ورود همراه شما بشوند و مجبور شوند که بیرون شیرخوارگاه منتظر بمانند. با توجه به توضیح پرونده پزشکی و آماده کردن و روال اداری تحویل کودک، دست‌کم یک ساعت زمان برای تحویل کودک در نظر بگیرید. همراه شما تمام این مدت باید منتظر بماند.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!