با گرفتن حکم سرپرستی موقت و آمدن فرزندتان به خانه‌اش، خوان ششم آغاز می‌شود. خوان ششم سراسر خوشی و لذت است. دیگر انتظاری در کار نیست. دوره سرپرستی موقت ۶ ماه است و طی آن ماهانه بهزیستی شما را رصد می‌کند.

گواهی سلامت فرزند

پس از این که فرزندتان به خانه آمد، هر ماه باید از پزشک کودک‌تان گواهی سلامت دریافت کنید و به بهزیستی ارایه بدهید. در گواهی سلامت وضعیت رشد کودک و وضعیت پزشکی کودک نوشته می‌شود. گواهی‌های سلامت ماهانه در پرونده شما قرار می‌گیرد. هدف از گواهی سلامت، اطمینان از رسیدگی به کودک و طی مراحل رشد مطابق استاندارد است. همچنین در عمل شما با ارایه گواهی سلامت به بهزیستی، سالم بودن فرزندتان را تایید می‌کنید و ادعاهای بعدی شما مبنی بر بیماری کودک پذیرفته نیست.

بازدیدهای ماهانه

پس از گرفتن گواهی سلامت باید به همراه کودک به اداره بهزیستی بروید تا ضمن ارایه گواهی سلامت، کودک را نیز مشاهده کنند. معمولن کل زمانی که در بهزیستی برای بازدید ماهانه هستید، کمتر از ۱۵ دقیقه است. یکی از بازدیدها در خانه شما است و به بهزیستی مراجعه نمی‌کنید.

بازدید در منزل

در بازدید از منزل در حین سرپرستی موقت نیز باید گواهی سلامت را ارایه بدهید. روز بازدید با شما هماهنگ می‌شود. پدرومادر هر دو باید در روز یازدید مددکار حضور داشته باشند. در بازدید از منزل، فرمی تکمیل می‌شود که بخش قابل توجهی از اطلاعات آن پرسش‌هایی تکراری است. برخی سوال‌ها هم درباره فرزندتان است. نگاهی اجمالی نیز به اتاق و وسایل کودک می‌کنند. لازم به یادآوری است که هزینه رفت‌وآمد مددکار را نیز شما پرداخت می‌کنید.

دوره آموزشی فرزندپروری

مدتی پس از آمدن فرزندتان با شما تماس می‌گیرند تا در دوره آموزشی فرزندپروری شرکت کنید. در این دوره مقدماتی درباره شیوه رفتار با کودکان و آموزش آنها به شما ارایه می‌شود. برخی چالش‌های احتمالی در خصوص فرزندخواندگی به بحث گذاشته می‌شود و شما می‌توانید پرسش‌های خود را از روان‌شناس مدرس دوره بپرسید. حضور در این دوره آموزشی اجباری و مدت آن دو ساعت است. هزینه آن نیز بر عهده شماست. به طور معمول ۵ یا ۶ خانواده در هر دوره آموزشی حضور دارند. معمولن امکان بردن فرزندتان نیز به این دوره وجود ندارد.

مزایای قانونی غیرقابل استفاده

مادرانی که کودک زیر ۳ سال را به فرزندی می‌گیرند، طبق قانون می‌توانند از مرخصی مراقبت کودک معادل مرخصی زایمان استفاده کنند. اما متاسفانه در عمل بیشتر مواقع با بهانه‌های واهی این حق از آنان سلب می‌شود. علاوه بر این طبق قانون فرزند شما در دوران سرپرستی موقت مشمول بیمه تامین اجتماعی است و می‌توانید برای او دفترچه بیمه درمانی بگیرید. اما چون فرزندتان مدرک هویتی مثل شناسنامه ندارد، امکان دریافت دفترچه بیمه برای وی وجود ندارد و تا گرفتن صدور حکم سرپرستی دایم و دریافت شناسنامه تحت پوشش بیمه نخواهد بود.

مسافرت با کودک

مسافرت خارجی نیازمند اجازه دادستان برای دریافت گذرنامه و خروج از کشور است. چنین اجازه‌ای تنها در موارد استثنایی صادر می‌شود. برای مسافرت داخلی می‌توانید هر وقت که بخواهید سفر کنید. اما برای گرفتن بلیط هواپیما یا قطار که به مدارک هویتی نیاز هست، دچار مشکل خواهید شد. گفته می‌شود که برخی ادارات بهزیستی به شما نامه‌ای می‌دهند که با آن برای فرزندتان بلیط صادر می‌شود و یا با حکم سرپرستی موقت بلیط برای وی صادر می‌شود. اما به هر حال نداشتن شناسنامه برای گرفتن بلیط یا اقامت در هتل ممکن است دردسرساز بشود.

تغییر محل اقامت

شما می‌توانید محل اقامت خودتان را در دوره سرپرستی موقت تغییر بدهید. اما بازدیدهای ماهانه و دوره آموزشی در همان بهزیستی که پرونده‌تان تشکیل شده است، انجام می‌شود.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!