بعد از گدشت ۶ ماه از سرپرستی موقت، حکم سرپرستی دایم برای شما صادر می‌شود و می‌توانید برای فرزندتان شناسنامه بگیرید. برای گذر از خوان هفتم، باید مراحل زیر را بگذرانید.

تعهد رسمی اموال

یکی از شرایط واگذاری سرپرستی دایم که در قانون پیش‌بینی شده است، تعهدات مالی به نفع کودک است. وقتی در پایان ماه پنجم دوران سرپرستی موقت، به بهزیستی مراجعه کردید، درباره مراحل سرپرستی دایم پرس‌وجو کنید. یکی از چیزهایی که از شما می‌خواهند تعهد محضری شما در دفترخانه در خصوص اموال است. همان موقع می‌توانید فرم تعهدات لازم یا نامه معرفی به دفترخانه موردنظر بهزیستی را بگیرید و طی ماه آینده به دفترخانه مراجعه کنید و مطابق درخواست بهزیستی، تعهدنامه خود را ثبت رسمی نمایید.
از تعهدنامه، دو نسخه کپی برابر اصل هم بگیرید. یکی برای بهریستی و یکی برای دادگاه. نسخه اصل هم برای خودتان باقی می‌ماند. هزینه ثبت این تعهد و نسخه‌های کپی برابر اصل حدود ۸۰ هزار تومان می‌شود. برای ثبت تعهدنامه باید زن‌وشوهر (در صورتی که زن مجردی تقاضای سرپرستی کودکی را کرده است، بدیهی است که تعهدنامه به صورت فردی است) هر دو حضور داشته باشند و شناسنامه و کارت ملی خودشان را همراه داشته باشند.

دریافت نامه معرفی به دادگاه برای حکم سرپرستی دایم

پس از پایان دوره سرپرستی موقت، با ارایه تعهدنامه اموال، بهزیستی نامه‌ای خطاب به دادگاه تنظیم می‌کند. در این نامه عنوان می‌شود که در دوره سرپرستی موقت بر شما نظارت داشته‌اند و مشکلی وجود نداشته است و از دادگاه می‌خواهد که حکم سرپرستی دایم را صادر کند. توجه کنید که در این نامه موارد زیر رعایت شده باشد.

 • به شماره دادنامه حکم سرپرستی موقت اشاره شده باشد که معلوم شود پیشتر حکم سرپرستی موقت صادر شده است.
 • تاریخ تولد فرزندتان و محل تولد وی در نامه قید شده باشد. اگر مسئولان بهزیستی نسبت به محل تولد کودک اظهار بی‌اطلاعی کردند، از آنها بخواهید محل تولد وی را همان شیرخوارگاهی که زندگی می‌کرده است، بنویسند. نوشتن نام قبلی وی در نامه اهمیتی ندارد و شما با هر نامی که خودتان بخواهید، می‌توانید برایش شناسنامه بگیرید.
 • مشخصات کامل و صحیح شما در نامه نوشته شود. منظور از مشخصات کامل نام و نام خانوادگی، نام پدر،‌شماره شناسنامه و شماره ملی است. معمولن حکم دادگاه بر اساس نامه بهزیستی تکمیل می‌شود و اگر مشخصات شما کامل در نامه بهزیستی آمده باشد، در حکم دادگاه نیز مشخصات شما کامل خواهد بود.
 • دوباره تاکید می‌کنیم دقت کنید مشخصات شما کامل و صحیح باشد و تاریخ و محل تولد فرزندتان نیز در نامه آمده باشد تا برای گرفتن شناسنامه به مشکل برنخورید و مجبور به استعلام و نامه‌نگاری‌های اضافه نداشته باشید.

دریافت حکم سرپرستی دایم

با در دست داشتن نامه معرفی بهزیستی و تعهدنامه محضری اموال به دادگاه بروید. قاضی معمولن یک طی یک هفته و شاید حتا همان روز، حکم سرپرستی دایم را صادر می‌کند. در مسیر گرفتن حکم سرپرستی دایم به موارد زیر توجه کنید.

 • در حکم تاریخ و محل تولد فرزندنان و مشخصات کامل خودتان، آمده باشد. اگر نیاز به تکمیل مشخصات خودتان یا فرزندتان بود با مدیر شعبه صحبت کنید. به او بگویید که اداره ثبت احوال برای اطمینان از هویت والدین، مشخصات کامل ما را می‌خواهد و همچنین محل تولد کودک را نیز برای درج در شناسنامه می‌خواهد. اگر هنگام گرفتن نامه از بهزیستی، به درج مشخصات کامل توجه کرده باشید، مجاب کردن مدیر شعبه و قاضی ساده‌تر است. هر چند قضات به طور معمول با شما همکاری می‌کنند اما ممکن است برخی قضات برای همین موارد به ظاهر بی‌اهمیت از بهزیستی استعلام کنند و روند کاری شما طولانی شود.
 • حکم سرپرستی دایم مثل همه رای‌های دادگاه‌ها قطعی نیست و ذی‌نفعان می‌توانند به آن اعتراض کنند. برای گرفتن شناسنامه باید حکم قطعیت یافته باشد. از تاریخ ابلاغ حکم به ذی‌نفعان، ایشان ۲۰ روز فرصت دارند تا به رای اعتراض کنند. شما می‌توانید حکم را برای ابلاغ به دادستانی، بهزیستی و ثبت‌احوال بگیرید. یک نسخه از حکم را هم به خودتان می‌دهند. از مدیر شعبه یکی کپی اضافه هم با مهر برابر اصل بگیرید. نسخه دادستانی و بهزیستی را به صورت دستی ببرید تا روی آن هم ابلاغ شدن حکم و نداشتن اعتراض به حکم صادره را بنویسند و آن را مهر و امضا کنند.
 • با حکم‌ دادگاه که عدم اعتراض به آن را بهزیستی و دادستان اعلام کرده‌اند، دوباره به دادگاه برگردید و نامه‌ای مبنی بر قطعیت حکم صادره بگیرید. اگر در حکم دادگاه مشخصات کامل شما نیامده است، در همین نامه قطعیت حکم، مشخصات کامل درج شود.

دریافت شناسنامه

با داشتن حکم سرپرستی دایم و قطعیت حکم صادره که در آن مشخصات کامل شما و فرزندتان آمده است به اداره ثبت احوال مراجعه کنید. مراحل انجام کار به شرح زیر است.

 • ابتدا شما را به مسئول حقوقی ثبت احوال ارجاع می‌دهند. اگر همه موارد بالا – قطعیت حکم و مشخصات کامل شما و کودک – رعایت شده باشد، مسئول حقوقی زیر نامه دستور صدور شناسنامه را پاراف می‌کند. در غیر این صورت نامه‌ای برای استعلام در خصوص آن به دادگاه تنطیم می‌شود. بنابراین سعی کنید که موارد بالا را کامل رعایت کنید تا روند نامه‌نگاری کار گرفتن شناسنامه را طولانی نکند.
 • پس از پاراف نامه، به دبیرخانه می‌روید تا ورود نامه را ثبت کنید.
 • پس از ثبت نامه در دبیرخانه، به صدور شناسنامه نوزاد مراجعه می‌کنید. مدارک مورد نیاز حکم سرپرستی دایم و قطعیت حکم، شناسنامه و کارت ملی والدین و واریز وجه است. واریز وجه (۵۷۰۰ تومان در تهران) همانجا با دستگاه کارت‌خوان انجام می‌شود. مدارک را به مسئول صدور شناسنامه تحویل می‌دهید.
 • پشت برگه گواهی تولد فرمی است که شما برای صدور شناسنامه پر می‌کنید. نام کودک را در آن می‌نویسند. اطلاعات این فرم به صورت دستی پشت برگه حکم دادگاه پر می‌شود. بر خلاف والدین زیستی که حضور پدر برای دریافت شناسنامه کافی است، برای گرفتن شناسنامه فرزندتان باید پدرومادر – هر دو – حضور داشته باشند.
 • برگه‌ای مبنی بر دریافت شناسنامه را باید امضا کنید. این برگه اسناد سجلی کودک شماست. آن را دقیق بخوانید تا مشخصات شما و فرزندتان درست ثبت شده باشد. شناسنامه فرزندتان و خودتان را هم نگاه کنید تا مشخصات فرزندتان درست نوشته شده باشد. اگر اشتباهی در آن بود، بخواهید که اصلاح شود. احتمال اشتباه در تاریخ تولد زیاد است. چون معمولن فرزند شما متولد سال قبل است و کارمندان ثبت احوال عادت دارند که تاریخ تولد سال جاری را بنویسند.
 • در صفحه توضیحات شناسنامه کودک، نوشته می‌شود که «این شناسنامه با حکم دادگاه صادر شده است.» اگر چیزی بیش از این نوشته شده بود، به مسئول حقوقی ثبت‌احوال مراجعه کنید و بخواهید که توضیح شناسنامه اصلاح شود. البته در صورتی که پدرومادر زیستی کودک معلوم باشند، نام و مشخصات والدین زیستی کودک نیز در توضیحات قید می‌شود.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!