تشکیل مقدماتی پرونده در بهزیستی برای فرزندپذیری بسیار ساده و شامل مراحل زیر است.

111

بررسی شرایط فرزندپذیری

شرایط فرزندپذیری را می‌توانید اینجا بخوانید. مهم‌ترینش این است که پنج سال از ازدواج‌تان گذشته باشد و فرزندی نداشته باشید. بقیه موارد را در خوان دوم، دادگاه بررسی می‌کند.

مراجعه به بهزیستی محل سکونت

برای تشکیل پرونده به دفتر شبه خانواده در معاونت اجتماعی بهزیستی محل سکونت خود می‌روید. اگر در استان تهران ساکن هستید، با توجه به محل سکونت خود به یکی از آدرس‌های زیر بروید. کارت ملی، شناسنامه و سند ازدواج خود را همراه داشته باشید، هر چند ممکن است نیازی به آنها نباشد.

112              کروکی                           کروکی                            کروکی                           کروکی

تکمیل فرم درخواست فرزندپذیری

در دفتر شبه خانواده به شما فرمی می‌دهند که باید به صورت مشترک تکمیل و امضا کنید. در این فرم، علاوه بر مشخصات فردی از میزان درآمد، اموال، تحصیلات و شغل شما می‌پرسند. چند پرسش هم درباره‌ی انگیزه‌ی شما از فرزندپذیری می‌پرسند. پاسخ‌های شما به این پرسش‌ها در تسریع واگذاری فرزند به شما تاثیر دارد. در پاسخ به پرسش‌ها صادق باشید.

دریافت نامه معرفی به دادگاه

پس از تکمیل فرم، نامه‌ای برای دادگاه به شما می‌دهند و خوان اول تمام می‌شود. (با ابلاغ آیین‌نامه قانون جدید فرزندخواندگی استعلام‌ها توسط بهزیستی انجام می‌شود و به دادگاه ارجاع داده نمی‌شوید)

666

نمونه‌ی نامه بهزیستی به دادگاه

توجه   خوان‌های فرزندپذیری بر اساس تجربه‌ی فرزندپذیری در تهران است و در سایر شهرهای ایران روش مشابهی وجود ندارد.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

۲۷ پاسخ

 • اکبر اعرابی۲۹ آبان, ۱۳۹۳ در ۱۰:۵۱ ب.ظ

  سلام
  اطلاعات مفیدی بود – خدا دوستتان دارد
  من خودم دوتا فرزند دختر دارم مشکلی هم در تولد فرزند دیگری اگر خدا بخواهد نداریم اما دوست داریم یک نوزاد پسر را به فرزندی بگیریم تا نذری داریم ادا کنیم وپسر چون مسئولیتش کمتر است و فرزندانمان هم برادری داشته باشند وضع مالی مان هم خدا را شکر در دهه سوم عمرمان خوب است

  کمکمان کنید برای رضای خدا- هیچ چشم داشتی ندارم خدارا شاهد.

  پاسخ
  • مدير سايت۱ آذر, ۱۳۹۳ در ۱۰:۰۵ ق.ظ

   احتمال این که سر پرستی فرزندی به زوج‌هایی که فرزند دارند، واگذار شود بسیار کم است. درخواست سرپرستی فرزند توسط زوجین فاقد فرزند که در اولویت هستند بسیار بیشتر از کودکانی که می‌توان سرپرستی آنها را واگذار کرد. لازم است اضافه کنم که نذر دلیل مناسبی برای گرفتن سرپرستی کودک نیست.

   پاسخ
 • ایمان فخار۱۵ دی, ۱۳۹۳ در ۱۱:۴۳ ق.ظ

  سلام
  خسته نباشید سوالی داشتم که امیدوارم پاسخش رو از سایت شما بگیرم
  من مجردم و چهل ساله
  قصد دارم که کودکی را به فرزند خواندگی بگیرم سن کودک برام مهم نیست و اصراری به تحویل گرفتنش ندارم فقط می خوام به مسائل مالی و تحصیلیش برسم و در واقع به عنوان وارث تعیینش کنم
  ضمن اینکه امکان نگهداری از فرزند را در شرایطی که بهزیستی دیگه مکلف به نگهداریش نباشه (مثلا سن کودک قانونی شده باشه) را هم دارم (از لحاظ امکانات و مالی و علاقه ی عاطفی)
  امکانش هست راهنمایی کنید به چه ارگان و سازمانی باید مراجعه کنم؟ چون در اغلب جاهایی که صحبت از فرزندخوانده هست بحث کودکان شیرخوار یا حداکثر چهار و پنج ساله است که مد نظر من نیست
  با تشکر

  پاسخ
  • مدير سايت۱۷ دی, ۱۳۹۳ در ۸:۴۲ ق.ظ

   از نظر قانون امکان واگذاری سرپرستی کودک به مردان مجرد وجود ندارد. اما ممکن است در صورت حمایت مالی امکان دیدار محدود با کودکانی را که در بهزیستی زندگی می‌کنند. البته این موضوع هم فقط احتمالی است.

   پاسخ
 • ایمان فخار۱۵ دی, ۱۳۹۳ در ۱۱:۵۱ ق.ظ

  ضمن عرض معذرت سه نکته:
  اول اینکه از انتهای پاراگراف دوم یک کلمه (دارم) افتاده که باعث ناقص شدن جمله شده
  دوم اینکه دختر یا پسر بودن – سالم یا معلول (یا بیمار) بودن بی سرپرست یا بد سرپرست بودن کودک هم تفاوتی برام نداره و فقط می خواهم روال قانونی باشد و شخصا کودک مورد نظر را بشناسم
  نکته سوم اینکه چهار مورد را در چهار سال مختلف از طریق طرح تکریم که در ماه رمضان اجرا می شود پذیرفتم ولی تلاشم برای اینکه بتونم دسترسی به کودک پیدا کنم و حداقل دورادور ناظر این باشم که رسیدگی در موردش انجام می شه بی نتیجه موند و این باعث شد که از این طرح نا امید بشم

  پاسخ
  • مدير سايت۱۷ دی, ۱۳۹۳ در ۸:۴۸ ق.ظ

   شما به بهزیستی مراجعه کنید و از آنها در این باره بپرسید. هر چند امکان واگذاری سرپرستی دایم یا موقت کودک به مردان مجرد وجود ندارد اما احتمال این که راهی برای پیگیری امور کودک تحت حضانت وجود داشته باشد.

   پاسخ
 • عارفه۱۳ تیر, ۱۳۹۴ در ۷:۰۰ ب.ظ

  سلام، فرآیند امین موقت شدن هم به همین ترتیبه یا فرق می‌کنه؟ من خیلی دوست دارم در مورد تجارب خانواده‌های امین موقت هم بدونم. وبلاگ یا کسی که چنین تجربه‌ای داشته باشه رو می‌تونید بهم معرفی کنید؟

  پاسخ
  • مدير سايت۱۴ تیر, ۱۳۹۴ در ۱۲:۱۱ ق.ظ

   فرایند قانونی امین موقت (سرپرستی موقت) تقریبن همانند فرزندخواندگی (سرپرستی دایم) است. تفاوتش در این است که دوره‌ی انتظار بسیار کوتاه‌تری دارد. پس از حکم سرپرستی موقت نیز دیگر برای حکم سرپرستی دایم و گرفتن شناسنامه به دادگاه مراجعه نمی‌شود. البته در برخی موارد، پس از چند سال از سرپرستی موقت، ممکن است کودکی که امین موقتش هستید، پدر یا جد پدری خود را از دست بدهد و امکان واگذاری سرپرستی دایم وی وجود داشته باشد، در چنین شرایطی با مراجعه مجدد به دادگاه، سرپرستی دایم آن کودک به شما واگذار می‌شود و شناسنامه‌ای برای وی که نام شما به عنوان پدر و مادر وی آمده است، صادر می‌شود. نام وی نیز در شناسنامه‌ی شما به عنوان فرزندتان درج می‌شود.
   متاسفانه من کسی را امین موقت باشد که بتوانم به شما معرفی کنم، یا در وبلاگ یا شبکه‌ای اجتماعی در این باره بنویسد، نمی‌شناسم.

   پاسخ
 • مریم۲۳ مرداد, ۱۳۹۴ در ۶:۰۷ ق.ظ

  ایا افراد مقیم خارج از کشور هم میتونن کودکی رو به فرزندی بگیرن؟‌

  پاسخ
  • مدير سايت۲۴ مرداد, ۱۳۹۴ در ۲:۳۱ ب.ظ

   طبق قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست مصوب ۱۳۹۲، ایرانی‌های مقیم خارج از کشور نیز می‌توانند سرپرستی کودکی را بر عهده بگیرند. آیین‌نامه اجرایی این قانون نیز که در تیر ماه سال ۱۳۹۴ به تصویب هیات وزیران رسیده است، سفارت‌خانه و کنسول‌گری‌ها را برای ثبت و ارجاع درخواست‌ها تعیین کرده است. اما با توجه به کثرت متقاضی‌ها در داخل ایران و نداشتن مکانیسمی شفاف و روشن در سفارت‌خانه‌ها، انجامش با دشواری‌های بسیاری همراه خواهد بود. هنوز تجربه‌ای برای انجام این کار از طریق سفارت‌خانه‌ها ندیده‌ام. البته برخی افراد مقیم خارج از داخل ایران اقدام کرده‌اند و بعد از گرفتن سرپرستی دایم، همراه با کودک به محل زندگی خود بازگشته‌اند.

   پاسخ
 • مریم۳ آبان, ۱۳۹۴ در ۱:۰۴ ب.ظ

  سلام .من بیماری صرع دارم .۷ساله که ازدواج کردم .ایا ب دلیل داشتن بیماری ام به نمیتوانم فرزنده خوانده بگیرم ؟

  پاسخ
  • مدير سايت۳ آبان, ۱۳۹۴ در ۴:۲۸ ب.ظ

   یکی از شرایط فرزندپذیری سلامت جسمی است. اما آنچه بررسی می‌کنند بیشتر بیماری‌های واگیردار مزمن است. هدف از این شرط هم داشتن شرایط جسمی مناسب برای نگهداری از کودک است. بنابراین داشتن صرع خفیف و کنترل‌شده که زندگی شما را مختل نکند، نباید دلیلی بر رد درخواست شما باشد. اما همه اینها به نظر قاضی و نظریه پزشکی قانونی بستگی دارد.

   پاسخ
 • جواد۹ آبان, ۱۳۹۴ در ۱:۳۸ ب.ظ

  سلام
  ۷ساله ازدواج کردیم وبچه دار نشدیم خانمم مبتلابه سرطان تیرویید فولیکولار هستند وخدارو شکردرمان شده اند ودچارهیچگونه عارضه ای نشده اند ایا ما میتوانیم تقاضای فرزندخوانده داشته باشیم ممنون اگر پاسخ دهید

  پاسخ
  • مدير سايت۹ آبان, ۱۳۹۴ در ۲:۰۱ ب.ظ

   شرط سلامت جسمی برای این است که کودک دچار بیماری‌های واگیردار مزمن مثل هپاتیت نشود و یا در کودکی تجربه فقدان پدر یا مادر را تجربه نکند. خوشبختانه همسر شما بهبود یافته است و می‌توانید درخواست سرپرستی کودکی را بکنید. در ارجاع شما به پزشکی قانونی، انواع هپاتیت و ایدز با آزمایش خون مورد سنجش قرار می‌گیرد. بقیه موارد با آزمایش بالینی توسط پزشک است و در موارد خاص ممکن است به آزمایش یا متخصص ارجاع داده شود.

   پاسخ
 • مسعود۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۵ در ۱۲:۲۱ ق.ظ

  باسلام و تشکر از راهنماییهاتون
  لطفا در صورت امکان بفرمایید آیا خانواده ای که شوهر خارجی مقیم ایران هست و زوجه ایرانی است ، می توانند سرپرستی کودکی را بپذیرند؟راهنمایی فرمایید
  کسی از من مشورت خواسته و جواب دقیق را ندارم
  با سپاس

  پاسخ
  • مدير سايت۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۵ در ۱:۴۴ ب.ظ

   طبق قانون مصوب ۱۳۹۲، متقاضیان سرپرستی باید ایرانی باشند. زن و شوهر نیز باید مشترک تقاضای سرپرستی بکنند و بنابراین اگر یکی از زوجین غیرایرانی باشد، فاقد شرایط لازم خواهند بود.

   پاسخ
 • سپیده۳ تیر, ۱۳۹۵ در ۱:۳۵ ق.ظ

  با سلام
  امروز یک قانون دررابطه با دختران مجرد بالای ۳۰ سال خواندم. هیجان زده شدم…چون اصلا دوست نداشتم و ندارم ازدواج کنم ولی همیشه دختربچه تو خیابون میبینم قند تو دلم اب میشه
  میخواستم بدونم واقعا این قانون تصویب شده قطعی؟یا در حد حرف هست؟ شرایطش چجوریه تا برای دو سه سال اینده شرایطاشو درست کنم
  من خودم تازه سی سالم شده و از نظر جسمانی کاملا سالمم بیماری ندارم که گفتید شرایطشه… تحصیلات عالی در مقطع دکترا دارم. وضع مالی خوبی دارم. برای چند سال اینده خونه میخرم (اگر بدونم بچه بهم میدن زودتر میخرم)
  خانواده تحصیل کرده ای هم دارم که احترام به تصمیمم میذارند.
  سوال دومم اینه میتونم بچه رو بعد از مدتی با خودم برای فرصت مطالعاتی خارج ببرم؟

  پاسخ
  • مدير سايت۴ تیر, ۱۳۹۵ در ۱۰:۱۱ ب.ظ

   این قانون در مهر ۱۳۹۲ تصویب شده است. اکنون هم یک سالی می‌شود که آیین‌تامه‌های آن ابلاغ شده است. یکی از زنان مجردی که با استفاده از این قانون دختری را به سرپرستی گرفته است، خانم آرزو افشار است که داستانش را پیشتر همین‌جا بازنشر کرده‌ایم.
   در مورد واگذاری سرپرستی کودک به زنان مجرد به دو نکته باید توجه داشته باشید.
   ۱ول این که تنها سرپرستی دختر را به شما واگذار می‌کنند. دوم این که اولویت با زن‌وشوهر بدون فرزند است، برای همین سن دختری که سرپرستی وی به شما واگذار می‌شود چهار پنج ساله خواهد بود.
   بعد از تشکیل پرونده و طی دوره انتظار که حدود یک تا دو سال ممکن است طول بکشد، سرپرستی دختری به شما واگذار می‌شود. ۶ ماه دوره سرپرستی موقت است و پس از آن می‌توانید به عنوان سرپرست برای او گذرنامه بگیرید و از کشور خارج شوید.
   برای سرپرستی هم لزومن داشتن خانه لازم نیست. داشتن درآمد کافی قابل اتکا که بتوانید خانه تهیه کنید، کفایت می‌کند.

   پاسخ
 • فرحان۵ خرداد, ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۲ ب.ظ

  سلام . من یک سوال داشتم ، اگر جواب دهید متشکر می شوم .

  من و برادرم ۱۶ ساله هستیم و پسر . خانواده ی ما نیز از شرایط مالی در شرایط خوبی به سر می بریم . سوالم این است که آیا ما می توانیم یک دختر ۵ الی ۸ ساله را به سرپرستی قبول کنیم ؟ یکی از بزرگترین آرزو هام داشتن یه خواهره ! کل مطالب و نظرهای سایتتون را خواندم . اما به جوابم نرسیدم . لطفا جواب بدید …. با تشکر

  پاسخ
  • مدير سايت۱۳ خرداد, ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۳ ب.ظ

   درخواست فرزندپذیری از سوی والدین شما باید انجام شود. درخواست آنها بررسی و در صورت داشتن شرایط لازم، سرپرستی کودک به آنها سپرده می‌شود.

   پاسخ
 • لاله۱۰ مهر, ۱۳۹۶ در ۲:۲۹ ق.ظ

  سلام …. من شنیدم که بهزیستی تهران نوزاد زیر ۶ ماه نمی دن . درسته ؟
  به نظر شما یه زوج زیر ۳۵ سال فوق لیسانس شغل دولتی و وضع مالی خوب چقدر توی نوبت می مونند ؟
  اگه یکی از زوجین نابارور باشه میشه قبل از ۵ سال ازدواج اقدام کرد ؟
  متشکرم

  پاسخ
  • مدير سايت۱۱ مهر, ۱۳۹۶ در ۵:۰۰ ق.ظ

   نوزاد زیر ۶ ماه احتمالش خیلی کمه. چون فرآیند قانونی رای دادگاه برای امکان واگذاری سرپرستی کودک زمان‌بر است. تهران و دیگر شهرها تفاوتی ندارد.
   مدت انتظار به تحصیلات و سن ارتباطی نداره و تنها عامل زمان درخواست است. عامل موثر بر کوتاه شدن زمان انتظار سن بالاتر کودک است.
   اگر یکی از زوجین به تایید پزشکی قانونی نابارور باشد، مشمول پنج سال گذشتن از ازدواج نمی‌شوند.

   پاسخ
 • عبدالقیوم قرینجیک۱۵ آذر, ۱۳۹۶ در ۹:۰۲ ب.ظ

  سلام خسته نباشید ببخشید مزاحم شدم چطوری فرزند خواندگی بگیرم ما تقریبا ۱۰سال ازدواج کردیم

  پاسخ
  • مدير سايت۱۸ آذر, ۱۳۹۶ در ۱۱:۲۸ ق.ظ

   سلام
   به بهزیستی محل زندگی خود مراجعه کنید. شما را به واحد فرزندخواندگی در معاونت اجتماعی ارجاع می‌دهند. با تشکیل پرونده و طی مراحل اداری و دوره انتظار، کودکی برای فرزندخواندگی به شما معرفی خواهد شد. بقیه خوان‌های فرزندپذیری را بخوانید، به شما کمک می‌کند. البته با توجه به تغییرات اخیر در قانون و روال فرزندپذیری، برخی مراحل تغییر کرده است اما کلیت مسیر همین است که در خوان‌های فرزندپذیری آمده است.

   پاسخ
 • بهاره۱ تیر, ۱۳۹۷ در ۱:۲۱ ق.ظ

  سلام.ممنون ازمطالب خوبتون.ایاخوان هایی که عنوان کردین مطالبش به روزرسانی شده مطابق باقانون جدید؟

  پاسخ
  • مدير سايت۲ تیر, ۱۳۹۷ در ۳:۵۴ ب.ظ

   فرایند فرزندپزی با قانون جدید تغییر چندانی نکرده است. متاسفانه روال ثابت و یکسانی در شهرهای مختلف و زمان‌های متفاوت وجود ندارد. تا حدی کلیت مسیر در این خوان‌ها به کار می‌آید.

   پاسخ
 • Mil@d۵ اسفند, ۱۳۹۷ در ۱۲:۳۰ ق.ظ

  با سلام.چرا با وجود اینهمه کودک بی سرپرست ،کلی پشت نوبت باشی؟انتظار بکشی؟
  به نظرم یه قانونی تصویب میشد که روند فرزند خواندگی زود به نتیجه میرسید.

  پاسخ

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!