به نظر می‌رسد آمار ساده‌ای مثل تعداد کودکانی که به فرزندخواندگی سپرده شده‌اند، باید به راحتی در دسترس باشد. اما همین آمار ساده را نیز نمی‌توانید بیابید. علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست هم‌اندیشی اجرای قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست که اسفند ۱۳۹۵ در هنل پردیس مشهد برگزار شده است، از واگذاری ۱۴۰۰۰ کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست به خانواده‌ها در سه سال گذشته خبر داده و در ادامه گفته است که  این واگذاری‌ها در سه سال گذشته که قانون جدید به اجرا درآمده ۳۵درصد رشد داشته است. معلوم نیست که رشد واگذاری سرپرستی کودکان سالانه ۳۵ درصد رشد داشته است یا مجموع ۳ سال آن ۳۵ درصد رشد داشته است.

این ابهام از آن جهت ایجاد می‌شود که حبیب‌الله مسعودی فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، در همان نشست از رشد ۳۰ درصدی فرزندخواندگی در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال قبلش می‌گوید. وی از تعداد کودکانی که سرپرستی آنها واگذار شده است، حرفی نزده است. روشن نیست که این افزایش فقط فرزندخواندگی، واگذاری سرپرستی دایم، است یا امین موقت را هم شامل می‌شود. معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از هدف رشد ۵۰ درصدی تعداد فرزندخواندگی در سال ۱۳۹۶ سخن گفته است. با توجه به ابهام‌های جدی که در ارایه آمارها وجود دارد، روشن نیست که وی از افزایش ۵۰ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۴ یا ۱۳۹۵ می‌گوید.

انوشیروان محسنی بندپی، رییس سازمان بهزیستی کشور نیز در گفتگو با ایلنا عدد دیگری را اعلام می‌کند و از افزایش ۳۵ درصدی واگذاری کودکان بدسرپرستی به امین موقت خبر می‌دهد. تاکنون هیچ آمار یا خبر غیررسمی از تعداد کودکانی که به امین موقت سپرده می‌شوند، منتشر نشده است تا متوجه شویم که این رشد ۳۵ درصدی چه تعداد کودک می‌شود. و مهم‌تر این که رشد ۳۵ درصدی در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال قبل رخ داده است یا ۳ سالی که از تصویب قانون جدید فرزندخواندگی می‌گذرد. 

این ابهام‌ها در حالی است که به سادگی می‌توان تعداد کودکانی را سرپرستی آنها واگذار شده است به تفکیک دایم و موقت، جنسیت، سن کودک،‌ سن خانواده فرزندپذیر و استان و عوامل دیگر منتشر کرد.

در سه سال گذشته سرپرستی ۱۴۰۰۰ کودک واگذار شده است که رشد ۳۵ درصدی را نشان می‌دهد

فرزندخواندگی در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال قبل ۳۰ درصد رشد داشته است

واگذاری کودکان بدسرپرست به خانواده‌های امین موقت ۳۵ درصد افزایش یافته است

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!