آیا شما کارشناس رشته روان‌شناسی هستید؟ یا مددکار اجتماعی؟ آیا شما به تازگی مدیر مرکز مراقبتی شبانه‌روزی شده‌اید؟ آیا کارشناس خبره و باسابقه حوزه شبه‌خانواده هستید؟ یا مربی باتجربه در حوزه کودکان دور از خانه؟ یا والدی فرزندپذیر یا …
مدیر، مربی، مددکار، روانشناس، والد،… تازه‌کار یا باتجربه و … فرقی نمی‌کند؛ اگر در حوزه مراقبت از کودکان دور از خانه فعال هستید، ناگزیر باید با ادبیات تخصصی این حوزه بیشتر آشنا بشوید. داشتن زبانی مشترک و آشنایی با انواع مراقبت در این زمینه بسیار مهم و ضروری است. ادبیات مشترک و علمی ما را به درک روشنی از مسایل و مشکلات می‌رساند و در ضمن زمینه‌ساز ارایه راهکارهای مشترک و مفید نیز خواهد بود.
شاید پرسیده شود چرا کودکان دور از خانه؟ هم‌چنان‌که در مقدمه کتاب مراقبت و توانمندسازی کودکان دور از خانه اشاره شده است با استفاده از این تعبیر و فاصله گرفتن از واژگانی همچون کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست، کودک پرورشگاهی، کودکان بهزیستی، و … قصد بر این است تا از پیش‌داوری و برچسب‌زنی بیشتر پیشگیری شود.
مراقبت دور از خانه مجموعه‌ای از خدمات و روش‌های استقرار کودکان مانند مراقبت فرزندپذیری، مراقبت شبانه‌روزی، مراقبت خویشاوندی، مراقبت زندگی مستقل و … را شامل می‌شود که هدف اصلی آن تامین امنیت کودکانی است که زندگی آنها به دلایل مختلف به مخاطره افتاده است و از خانه خود دور و نیازمند خانه‌ای جایگزین می‌شوند.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!