یکی از اصطلاحات متداول در حوزه مراقبت کودکان دور از خانه، واژه استقرار (placement) است که در متون تخصصی این حوزه بسیار به کار می‌رود.
استقرار به معنای قراردادن و مستقر کردن کودک در یکی از گزینه‌های مراقبتی جایگزین مانند مراقبت فرزندپذیری و … است. استقرار باید شرایطی داشته باشد تا بتوان از آن به عنوان استقرار موفق یاد کرد. مهم‌ترین موضوع در این زمینه، ثبات و پایداری استقرار کودک است. تیم مراقبتی کودک باید به این نکته توجه کند که گزینه مراقبتی جایگزین به نحوی انتخاب بشود که احتمال عدم توفیق آن به حداقل برسد تا از استقرار متعدد کودک جلوگیری کند.
یافته‌های پژوهشی فراوانی وجود دارند که نشان می‌دهند کودکانی که سابقه استقرارهای ناموفق متعدد دارند، احتمال ناموفق بودن استقرار بعدی آنها بیشتر است. سایقه استقرارهای ناموفق به آسیب‌های روانی و مشکلات رفتاری کودک نیز منجر می‌شود. به عبارت دیگر، سابقە استقرارهای قبلی اغلب عاملی مخاطر‌ه‌آمیز برای توفیق استقرارهای بعدی است.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

۲ پاسخ

 • روزبه۲۳ تیر, ۱۳۹۶ در ۷:۰۰ ب.ظ

  این متن‌ها خیلی خوب‌اند و من استفاده می‌کنم. در ضمن به نظرم می‌رسه که کمی بازنویسی می‌تونه به متن‌ها کمک بزرگی بکنه که خوندن‌اش راحت‌تر بشه. برای مثال جمله‌ی زیر رو دست کم دو سه بار خوندم تا بتونم منظور احتمالی نویسنده رو درک کنم:
  «سابقه وجود استقرار متعدد با شکست در استقرار بعدی کودک و همچنبن آسیب‌های روانی و مشکلات رفتاری کودک در ارتباط است. وجود سابقە استقرارهای قبلی اعلب بە عنوان عاملی مخاطر‌ه‌آمیز برای استقرارهای بعدی در نظر گرفته می شود.»

  حدس من اینه که «استقرار» معادل ملموسی برای placement نیست و در نتیجه اگر در متن استفاده بشه، نمی‌شه به راحتی خوند و درک کرد و جمله رو ادامه داد. در چنین مواردی من سعی می‌کنم یا از معادل‌های ملموس‌تری استفاده کنم (اگر که باشه البته) و یا این که جمله رو به چند جمله‌ی کوچک‌تر بشکنم که خواننده بتونه در بخش‌های کوچک‌تر بخونه و مطلب رو دنبال کنه.

  پاسخ
  • مدير سايت۲۳ تیر, ۱۳۹۶ در ۷:۵۴ ب.ظ

   ممنون از توجهت. متن‌ها را برای بازنشر در سایت ویرایش کردم تا خواندنش سهل‌تر بشود.

   پاسخ

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!