98714لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست مصداق بارز این مثل است که رفتی ابرویش را درست کنی، زدی چشمش را کور کردی. این لایحه در سال ۱۳۸۸ در مجلس طرح شد. شورای نگهبان رای به مسکوت ماندن آن داد. در سال ۱۳۹۱ دوباره این لایحه در دستور کار مجلس قرار گرفت. بار اول ۲۱ ایراد، بار دوم ۵ ایراد و در مرحله‌ی آخر ۱ ایراد دیگر ـ اصرار بر درج نام و نام خانوادگی پدر و مادر زیستی کودک در شناسنامه‌ی وی –  بر مصوبه‌ی مجلس گرفته شده است.
این لایحه قرار بود قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست مصوب ۱۳۵۳ را به‌روز کند، اما نتیجه‌ی رفت‌وبرگشت‌ها بین مجلس و شورای نگهبان، این لایحه را به شیر بی‌یال و دم و اشکم بدل کرده است. مهم‌ترین تغییراتی که در قانون جدید پیش‌بینی شده بود را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد.

  • امکان واگذاری سرپرستی دایمی کودکان بدسرپرست پس از یک‌سال.
  • واگذاری سرپرستی کودکان بدون سرپرست به زنان بدون همسر و زن و مرد دارای یک فرزند
  • واگذاری سرپرستی کودکان بدون سرپرست به ایرانیان مقیم خارج از کشور
  • ممنوعیت ازدواج فرزندخوانده با پدرخوانده و مادرخوانده

انتظار می‌رفت که از ۱۲۰۰۰ کودک تحت سرپرستی بهریستی که تنها اندکی بیش از ۱۰۰۰ کودک بدون سرپرست قابل واگذاری به خانواده‌های فرزندپذیر هستند، با قانون جدید تعداد بیشتری بشوند. شرایط و مراحل فرزندپذیری ساده‌تر شود. اما در عمل با تغییرات متعددی که این لایحه برای تامین نظر شورای نگهبان کرد، تمام مزایای آن از دست رفت. واگذاری کودکان بدسرپرست محدودتر از پیش‌بینی لایحه و در عمل چندان بر تعداد کودکان قابل واگذاری به خانواده‌های فرزندپذیر افزوده نخواهد شد. شرایط صلاحیت خانواده‌ها دشوارتر و بدتر از آن مبهم‌تر شد. واگذاری  کودک به زنان بدون همسر و ایرانیان مقیم خارج از کشور و زن و مرد دارای یک فرزند نیز، تنها یک لفظ است. چرا که در نص قانون تاکید شده است که این افراد در اولویت پس از زن و مرد بدون فرزند قرار می‌گیرند. درحال حاضر برای هر کودک قابل واگذاری بیش از ۷ زوج در صف انتظار هستند و این که کسانی در اولویت دوم فرزندپذیری قرار بگیرند، چندان به کار نمی‌آید.

کاش لایحه پس گرفته شود و همان قانون مصوب ۱۳۵۳ با تمام کاستی‌هایش همچنان مجری باشد. قانون جدید در بهترین حالت سر در گمی و مدتی تعلیق قضایی به دنبال خواهد شد، اگر اوضاع فرزندخواندگی را بدتر نکند.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!