3244444قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست از سال ۱۳۸۷ در مجلس مطرح شد. چند سالی مسکوت ماند و از یک سال پیش دوباره به صحن مجلس بازگشت. در این فاصله بارها بین مجلس و شورای نگهبان تردد کرد. ایرادهای مکرر شورای نگهبان و اصلاح آن مطابق خواسته‌ی شورای نگهبان صورت گرفت. آخرین بار در ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ باز هم شورای نگهبان ایراد دیگری به آن گرفت.

علی‌رغم اصلاح به عمل آمده در ماده ۲۲ ،اشکال سابق این شورا کماکان به قوت خود باقی است. علاوه بر این، ذکر مشخصات واقعی (من جمله اسم پدر و مادر واقعی) کودک یا نوجوان و ذکر نام پدرخوانده و مادرخوانده نباید به نحوی باشد که این امر ار القا کند که فرزند اصلی پدرخوانده و مادرخوانده است و الا اشکال دارد.

چنین رویکردی دو پیامد متفاوت خواهد داشت. پنهان کردن فرزندخواندگی کودکی که از مسیر قانونی سرپرستی وی به خانواده‌ای سپرده شده است، غیرممکن خواهد بود. این خانواده‌ها مدام ناگزیر از توضیح به خود فرزند، مدرسه، دانشگاه، محل کار و خیلی جاهای دیگر خواهند شد. این امر دشواری‌های زیادی را برای آنها خواهد داشت. اما یک نکته مثبت هم دارد و آن علنی شدن بحث‌ها و دشواری‌های فرزندخواندگی در متن جامعه است. تجربه نشان می‌دهد که گفت‌وگو درباره‌ی این موضوع در نهایت به پذیرش فرزندخواندگی و بهبود شرایط فرزندخوانده‌ها و خانواده‌های فرزندپذیر منجر شده است.

اما بسیاری از خانواده‌ها تحمل شرایط ناشی از آشکاری فرزندخواندگی را ندارند. نگران هستند به واسطه فرهنگ جامعه، کودک‌شان به واسطه فاش شدن فرزندخوانده بودن آسیب ببیند. بنابراین فرزندپذیری از مسیرهای غیرقانونی افزایش خواهد یافت.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

۲ پاسخ

 • شمیم۳۰ مرداد, ۱۳۹۲ در ۳:۱۹ ب.ظ

  پنهان کردن مساله ی فرزند خواندگی مشکل شرعی داردو آن اختلال نسل است و هرگز نباید این مساله نادیده گرفته شود .

  پاسخ دادن
  • مدير سايت۳۰ مرداد, ۱۳۹۲ در ۹:۰۲ ب.ظ

   از نگاه من اختلاط نسل موضوعيتي ندارد. كودكي كه ارتباط زيستي با خانواده‌اي ندارد و مطلع هم نيستيم كه والدين زيستي او چه كساني هستند، نسبش با ما قاطي مي‌شود. البته اين حق هر كودكي است كه در صورت شناختن والدين زيستي او، درباره‌اش به وي بگوييم. به هر حال پنهان‌كاري درست نيست اما نه به دليل اختلاط نسب بلكه به دليل صيانت از حقوق كودك

   پاسخ دادن

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!