32
شهربانو امانی
نماینده مجلس پنجم و ششم
این یادداشت در روزنامه اعتماد منتشر شده است. اما این نوشته از بانشر آن در سلامت‌نیوز برداشته شده است.

سال ۱۳۸۷ لایحه حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست از سوی دولت نهم به مجلس ارائه شد. البته دولت نهم و دهم در بسیاری موارد بدون تحقیق و مطالعات کارشناسی نظر می‌داد و متاسفانه اظهارنظر کارشناسان اجتماعی هم ممنوع بود. در لایحه تقدیمی به مجلس بحث فرزندخواندگی در کشورهای پیشرفته مطرح بود و تلاش شد که زنان مجرد هم بتوانند سرپرستی فرزندان دختر را عهده‌دار شوند. این لایحه باعث بر‌هم ریختن بسیاری از هنجارهای اجتماعی شد علاوه بر اینکه بسیاری از واقعیت‌ها را نادیده گرفته بود از جمله آنکه هنجارهای کشور، بالا رفتن سن ازدواج و تراکم مسوولیت‌های زنان به دلیل اشتغال خارج از منزل در این لایحه مغفول مانده بود. تا آن زمان هم صحبتی از ازدواج فرزندخوانده با سرپرست مطرح نبود زیرا رفتار بسیار قبیحی محسوب می‌شد زیرا یک زن و مرد که تصمیم به پذیرش فرزندخوانده می‌گیرند، او را به چشم فرزند خود نگاه می‌کنند و اغلب هم وقتی مردان دچار ناباروری هستند تن به پذیرش فرزندخواندگی می‌دهند وگرنه اگر زنان نابارور باشند قانون راهکارهایی مثل ازدواج موقت و دائم و طلاق را پیش پای مردان گذاشته است. اما در نقطه مقابل، زنان هستند که باید از حس مادری خود چشم‌پوشی کرده… … و به پذیرش فرزندخواندگی رضایت بدهند.
شورای نگهبان در ذیل لایحه تقدیمی به مجلس این ایراد را وارد کرد که یک فرزندخوانده ممکن است در سنین بالا با پسری ازدواج کند که از محارم او است. باید یادآور شد که چنین فرزندانی معمولا چندان قابل شناسایی نیستند و احتمال ازدواج ناخواسته و بی‌خبر با محارم در مورد فرزندخوانده‌ها از موارد بسیار نادر است و من در عجبم که چرا قصد دارند نوادر را در قانون وارد کرده و این امور را عادی‌سازی کنند و اسلام را زیر سوال ببرند من از آیات عظام که به دانش روز دسترسی دارند انتظار دارم این واقعیت‌ها را مورد توجه قرار دهند. بدانیم که نیت دین ما بسیار مهم است. اگر نیت یک مرد این باشد که دختری را به فرزندخواندگی بپذیرد و روزی با او ازدواج کند در واقع تمام تصور روز و شب او این خواهد بود که همسر دوم خود را در خانه پرورش می‌دهد.
واقعا باید از علما استفتا کنند که تبعات اجتماعی چنین مواد قانونی آن هم در هزاره سوم چه خواهد بود وقتی جایگاه زن را از زاویه دین چنین متزلزل می‌کنیم؟
چرا مردان ما به جای زنان ما اعتراض نمی‌کنند که تا این حد ضعیف‌النفس نیستند و اگر مردی هم دچار چنین مشکلاتی است، می‌تواند از پس مشکلات خود بربیاید. آیا امروز درصد پدرانی که به دختران خود تجاوز می‌کنند کم است؟ چرا با تصویب چنین مواد قانونی کانون خانواده را متزلزل می‌کنند؟ آیا ترویج این برداشت که مادر هم یک روز با پسرخوانده خود ازدواج می‌کند نتیجه‌یی جز شیوع خشونت در جامعه و خانواده دارد؟
آیا امروز بازی فوتبال توسط آیات عظام محدودیت شرعی دارد؟ آیا امروز خوردن پیتزا و ساندویچ در ملأعام توسط آیات عظام محدودیت شرعی دارد؟ خیر، اما ما تابع بخشی از قوانین عرفی و اجتماعی هستیم. من از دولت آقای روحانی خواهش می‌کنم ساماندهی عرصه اجتماعی و هویت خانوادگی و اعتمادسازی در خانواده و ارتقای جایگاه رفیع خانواده را در اولویت کار خود قرار دهد و به خصوص از آقای ربیعی به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواهش می‌کنم همان‌طور که در دیدار با فرزندان بهزیستی خود را پدر آنها نامید، لایحه جدید برای حفظ وجهانیت از حقوق این کودکان را به مجلس تقدیم کند ضمن آنکه متوجه این هشدار باشد که امروز مراکز شبانه‌روزی بهزیستی به خیریه‌ها واگذار شده. با تصویب ماده ۲۷ از لایحه حمایت از کودکانی بد سرپرست و بی‌سرپرست حریم خصوصی دختران ساکن این مراکز هم در خط قرار می‌گیرد زیرا صاحبان خیریه‌ها حضانت این کودکان را در اختیار دارند و می‌توانند از این ماده لایحه سوءاستفاده کنند.

ممكن است اين موارد را هم بپسنديد!

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!