به احتمال زیاد منشی دادگاه نامه را خطاب به اداره تشخیص هویت نیروی انتظامی می‌نویسد که در خیایان وحدت است، می‌نویسد. اما نباید به آنجا مراجعه کنید.  اداره تشخیص هوی دفاتر کار انگشت‌نگاری و ارایه گواهی عدم سؤپیشینه را به دفاتر پلیس + ۱۰ واگذار کرده است، اما فقط یکی از دفاتر پلیس +۱۰ مجوز انجام انگشت‌نگاری برای استعلام‌های دادگاه‌ها را دارد. باید به دفتر پلیس + ۱۰ کد ۲۱۱۲۰۱ در خیابان جمهوری، خیابان گلشن جنوبی، نبش آذربایجان، پلاک ۲۸، طبقه‌ی همکف (کروکی) مراجعه کنید. شماره تلفن آن هم ۶۶۵۶۸۹۴۲ است. اگر مراجعه‌کننده دیگری نباشد، ۲۰ دقیقه‌ای از شما انگشت‌نگاری می‌شود.

در چند سال اخیر، این دفتر چند بار در همان حوالی جابجا شده است. برای همین قبلش زنگ بزنید تا مطمئن شوید در همین آدرس است. اگر تلفن هم تغییر کرده بود، کد ۲۱۱۲۰۱ را در گوگل جستجو کنید تا آدرس جدید آن را پیدا کنید.

چند پرسش متداول در زیر پاسخ داده شده‌اند.

هزینه انگشت‌نگاری چقدر است و چگونه باید پرداخت کنیم؟

خوشبختانه لازم نیست مثل درخواست‌های انگشت‌نگاری که برای استخدام است، برای واریز وجه به بانک بروید. برای هر نفر، ۸۰۰۰ تومان هزینه دفتر پلیس + ۱۰ می‌شود و ۵۰۰۰ تومان دیگر هم تعرفه انگشت‌نگاری که روی هم ۱۳۰۰۰ تومان می‌شود.

چه مدارکی باید همراه داشته باشیم؟

نامه دادگاه به اداره تشخیص هویت، کارت ملی و یک قطعه عکس همراه داشته باشید.

دریافت نتیجه انگشت‌نگاری (گواهی عدم سؤپیشینه) چقدر طول می‌کشد؟

برگه‌ی کوچکی به شما می‌دهند که طبق آن نتیجه را ۲۰ روز دیگر به شما می‌دهند. این زمان حداکثری است و به طور معمول نتیجه ۱۰ روزه آماده می‌شود. بعد از ۱۰ روز زنگ بزنید و بپرسید آیا جواب انگشت‌نگاری آمده است یا خیر. برای گرفتن نتیجه حضور یک نفرتان کافی است. البته ممکن است از پشت نلفن بگوید که هر دو باید باشید و نتیجه را به یک نفر نمی‌دهد. در این صورت، شما اصرار کنید که شما تضاد منافع ندارید و حضور دو نفرتان دشوار است تا به حضور یک نفرتان رضایت دهند. پاسخ انگشت‌نگاری در یک نامه سربسته به شما داده می‌شود.

چه چیزهایی سؤپیشینه محسوب می‌شود؟

اگر به دلیل شکایت یا برگشت چک چند روزی بازداشت شده باشم، به عنوان سؤپیشینه گزارش می‌شود؟ چیزهایی به عنوان سؤپیشبنه گزارش می‌شود که در یکی از موارد زیر قرار بگیرد.

  • محکومیت به حد (مانند حد زنا ، حد شرب خمر )
  • محکومیت به قطع نقص عضو
  • محکومیت لازم‌الاجرا به مجازات حبس از یک سال به بالا در جرایم عمدی
  • محکومیت قطعی به جزای نقدی به مبلغ بیست میلیون ( ۰۰۰/۰۰۰ /۲۰ ) ریال یا بالاتر در جرایم عمدی (اصلاحی سال ۸۲ )
  • سابقه محکومیت لازم‌الاجرا دو بار یا بیشتر به علت جرم‌های عمدی مشابه با هر میزان مجازات. جرم‌های سرقت، کلاه‌برداری، اختلاس، ارتشا، خیانت در امانت جز جرم‌های مشابه محسوب می‌شوند.

البته برخی موارد هست که سوابق بی‌ارتباط مثل بازداشت توسط پلیس که محکومیت هم نداشته‌اید، در برگه‌ی سوپیشینه شما قید شود که البته غیرقانونی است. اگر مواردی این چنینی داشته‌اید و نگران هستید که در گواهی سوپیشینه شما قید شود، برای اطمینان از این که مشکلی نخواهید داشت، پیش از مراجعه به دادگاه از محل کار خود نامه‌ای برای دریافت سوپیشینه بگیرید و به دفاتر پلیس + ۱۰ (بیشتر دفاتر پلیس + ۱۰ این کار را می‌کنند و نیازی نیست به دفتر پلیس + ۱۰ کد ۲۱۱۲۰۱ مراجعه کنید) و سوپیشینه بگیرید. اگر موردی قید شده بود، برای رفع اثر آن اقدام کنید و بعد به دادگاه بروید تا در گواهی جدید، اثری از آن نباشد.